Dnes je 19. dubna 2024, Svátek má Rostislav, zítra Marcela

Sébastien Loeb pojede Dakar 2019 se soukromým Peugeotem

1. listopadu 2018 • 17:00

44letý francouzský jezdec, který minulý víkend zvítězil ve svém 79. závodu rallye seriálu WRC, absolvuje Dakar se spolujezdcem Danielem Elenou ve voze Peugeot 3008 DKR. Jde o podobný vůz, jako byl ten, se kterým se v roce 2017 umístil na nádherném druhém místě, jen 5 minut za vítězným Stéphanem Peterhanselem, stájovým kolegou a rekordmanem v počtu vítězství na Dakaru ať už v autě, nebo na motorce.

Rally Dakar 2018

Velvyslanec skupiny PSA – jejíž Peugeot postaví na start nezávislý soukromý francouzský tým PH Sport – se pokusí stát se prvním amatérským pilotem, který vyhraje Dakar po Jean-Louis Schlesserovi, vítězi z roku 2000. 41. ročník Dakaru se pojede v Peru od 6. do 17. ledna a trať v délce 5 000 km bude rozdělena do 10 etap. Jako obvykle bude úspěchem už dosažení cíle!

„Po celou dobé mé kariéry jsem byl považován za favorita,“ vysvětluje Sébastien Loeb. A i když je stále mou motivací zvítězit, důležité je také si to užít. „Postavit se na start Dakaru 2019 společně s Danielem jako soukromí závodníci je fantastická výzva. Jsem připraven do toho jít, stejně jako jsem se letos zúčastnil tří závodů v mistrovství světa v rallye, kde nebyl úspěch zdaleka jistý. Po zbytek času jsem součástí soukromého týmu, takže je vše náročnější.“

Francouzský jezdec se Dakaru zúčastnil již třikrát, pokaždé s oficiálním továrním týmem. V roce 2016 se při prvním pokusu umístil za volantem vozu Peugeot 2008 DKR na devátém místě, v roce 2017 s vozem Peugeot 3008 DKR skončil druhý a v letošním roce byl nucen závod opustit kvůli zranění Daniela Eleny, a to ve chvíli, kdy byl jejich Peugeot 3008DKR Maxi ve vedení. Jeho zkušenosti s dálkovými závody zahrnují i účast na SilkWayRallya v Marocké rallye,kde se objevil za volantem oficiálních vozů Peugeot DKR.

Sébastien Loeb nebude mít na rozdíl od svých přímých soupeřů možnost si auto v závodech před 41. Dakarem vyzkoušet. Místo toho otestuje vůz v prosinci, před odletem do Limy.V lednu na něj čeká spousta silných soupeřů včetně bývalých týmových kolegů Stéphana Peterhansela a Carlose Sainze, kteří vyhráli šest z posledních deseti rallye Dakar, dále Cyril Despres, všichni tři za volantem nejnovějšího buggy značky Mini. Mezi nejlepšími se budou bezpochyby držet i dva vítězové předchozích ročníků Nasser Al-Attiyah a Giniel de Villiers jedoucí v barvách stáje Toyota.

„Myslím, že všichni tito piloti budou obávaní soupeři,“ připustil Sébastien. „Vzhledem ke změnám v předpisech jsem nakonec nemohl jet ve stejném autě jako letos, v 3008DKR Maxi. Takže usedneme do vozu z roku 2017 s mírně upraveným motorem z roku 2018. Proti nám budou pochopitelně stát nová auta. Vůbec proto nevíme, jak moc konkurenceschopní budeme, ale je pár posádek, které mají šanci vyhrát a doufám, že budeme mezi nimi.“

Trasa příštího Dakaru je poprvé vytyčena jen v rámci jedné země. Téměř 70 % povede přes pískové duny, což je terén, kde se 3008 DKR už v minulosti prosadil, poslední tři ročníky vyhrál. Sébastien Loeb hodlá využít jak tento potenciál, tak svou obrovskou zkušenost, která se opírá o úspěchy v rallye, ve vytrvalostních závodech i v závodech cestovních automobilů.

„Duny mám moc rád. Nejdůležitější na tomto typu terénu je neuváznout. Na to se soustředím při zkušebních jízdách. Pro Daniela to bude také náročné, protože v tomhle terénu je navigace hodně ošemetná. O účasti v Dakaru jsem se rozhodl v poslední chvíli, protože pořád toužím vyhrávat. Asi nám bude v porovnání se soupeři chybět příprava, ale to, co jsem se naučil za předchozí tři roky, jsem nezapomněl! Moc se těším na dobrodružství, které je před námi!“