Dnes je 28. března 2024, Svátek má Soňa, zítra Taťána

Mikuláš Rally is life ve Slušovicích: Od Béreše k Vlčkovi

7. prosince 2018 • 08:00

Mikuláš Rally ve Slušovicích má na svém kontě pod taktovkou rallyové rodiny Minaříků osm úspěšně odjetých ročníků. V roce 2012 se neuskutečnil exhibiční podnik kvůli nešťastným událostem na Rallyshow v Uherském Brodě. Do galerie vítězů se zapsal čtyřikrát Tomáš Kostka, premiérový ročník v roce 2009 vyhrál Jozef Béreš jr. ze Slovenska, jednou se zapsali do listiny vítězů dále Jaroslav Orsák, Roman Odložilík a Martin Vlček.

Martin Vlček - Jindřiška Žáková (Ford Fiesta R5) - Mikuláš Rally forever 2017

Jak dopadl loňský ročník slušovické show? Vítězem osmého pokračování se stala posádka Martin Vlček, Jindřiška Žáková na voze Ford Fiesta R5 z týmu Svarmetal Motorsport. Druhou příčku obsadila dvojice Jan Černý, Petr Černohorský (Škoda Fabia R5) se ztrátou 21,7 vteřiny. Na třetím místě dojeli s odstupem 40,8 vteřiny na vítěze Roman Odložilík, Martin Tureček jedoucí na voze Ford Fiesta R5.

Exhibice ve Slušovicích se jela v loňském roce opět v zimních podmínkách. Dva dny před startem začalo sněžit, trať se podařilo rozsolit, nicméně během sobotního dne se teploty pohybovaly pod bodem mrazu. Během poledne trať odtávala, nicméně odpoledne opět přimrzala a na jezdce číhaly ledové plotny. S nástrahami zimního počasí si nejlépe poradil Martin Vlček, který podmínkám přizpůsobil nastavení podvozku a zvolil i vhodné pneumatiky. S výjimkou druhého průjezdu kolem dostihové dráhy vyhrál všechny rychlostní zkoušky. „Měli jsme auto nastavené na šotolinu a podle toho jsme si napsali rozpis. V některých pasážích jsme na tom vydělali, ale na brzdách a na suchu zase ztratili. V poslední zkoušce jsme do toho šli naplno, protože jsme tady chtěli moc vyhrát, a to se nám povedlo,“ řekl v cíli šťastný jezdec z Příboru.

Mezi jezdci na vozech s jednou poháněnou nápravou byl nejrychlejší překvapivě Josef Hartmann (Peugeot 208 R2), s odstupem pouhých 15,7 vteřiny skončil druhý Patrik Brtníček (Renault Clio Sport), třetí dojel Vlastimil Dědic jun. (Škoda Fabia). Oblíbený podnik charakteru rallyexhibice viděly tisícovky fanoušků. Celkem bylo převzato po technické přejímce 69 vozů z původně 78 přihlášených, v cíli bylo klasifikováno 58 soutěžících.

Letošní ročník se pojede ve Slušovicích a okolí v sobotu 8. prosince pod názvem Mikuláš Rally is life 2018. Pořadatelé z Rallysprint klubu v AČR Podkopná Lhota připravili trať ve stejné podobě jako v předchozích letech, měří celkem 55 km a obsahuje 5 rychlostních zkoušek na dvou osvědčených úsecích s názvy Dostihovka okruh a Fagus Lípa v celkové délce 29 km. Servisní zóna se nově nachází na začátku Slušovic, ulice k Teplinám, bývalé skleníky. Další změnou je časnější start, který pořadatelé posunuli na 11 hodin dopoledne při výjezdu ze servisu, v cíli se objeví první posádka na stejném místě v 15:10 hodin. Předpověď počasí letos slibuje deštivou rallyshow při teplotách kolem 4 stupňů Celsia..

2009: Jozef Béreš jun. - Róbert Müller (SVK) Peugeot 207 S2000

2010: Jaroslav Orsák - Karel Vajík (CZE), Mitsubishi Lancer EVO IX

2011: Tomáš Kostka - Miroslav Houšť (CZE), Škoda Fabia S2000

2013: Roman Odložilík - Martin Tureček (CZE), Citroën Xsara WRC

2014: Tomáš Kostka - Richard Kresta (CZE), Ford Fiesta RS WRC

2015: Tomáš Kostka - Ladislav Kučera (CZE), Ford Fiesta RS WRC

2016: Tomáš Kostka - Ladislav Kučera (CZE), Ford Focus WRC

2017: Martin Vlček – Jindřiška Žáková (CZE), Ford Fiesta R5