Dnes je 28. března 2024, Svátek má Soňa, zítra Taťána

SOUHRN: Barum Czech Rally Zlín ovládl Jan Kopecký

18. srpna 2019 • 20:00

Vrchol české soutěžácké scény je tady. V pátek ve večerních hodinách odstartuje devětačtyřicátý ročník Barum Czech Rally Zlín tradiční noční městskou rychlostní zkouškou. Průběh celé soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Výsledky Barum Czech Rally Zlín ON LINE --- Výsledky Star Rally Historic --- Základní informace o Barum Czech Rally Zlín --- Diskuze k Barum Czech Rally Zlín

Absolutní stupně vítězů letošní 49. Barum Czech Rally Zlín opanovaly posádky na vozech Škoda Fabia R5. Stejně jako loni soutěž ovládla dvojice Jan Kopecký - Pavel Dresler. Fantastický souboj o druhé místo a juniorský titul mistra Evropy zvrátili na svou stranu Filip Mareš s Janem Hlouškem před Chrisem Ingramem navigovaným Rosse Whittockem.

Jan Kopecký - Pavel Dresler (Škoda Fabia R5 Evo) - Barum Czech Rally Zlín 2019

O vítězství Kopeckého po první etapě prakticky nikdo nepochyboval a pilot tovární Fabie R5 Evo dojel do cíle s náskokem jedné a půl minuty. Dechberoucí bitva ale probíhala o druhou příčku a především o mistrovský titul v kategorii ERC Junior 1. Do poslední zkoušky nastupoval v pozici lídra Ingram s náskokem 0.6 vteřiny před Marešem a posledních 25 km závěrečného testu slibovalo doslova epicku bitvu.

Ta nakonec vyzněla pro českého pilota, který druhou Kašavu zvládnul o devět desetin vteřiny rychleji než britský mladík a Mareš tak o tři desetiny vteřiny získal titul juniorského mistra Evropy a druhé místo na letošní Barumce. Absolutorium ale rozhodně zaslouží i Ingram, neboť oba mladíci předváděli po celou dobu soutěže vynikající výkony.

Čtvrtý skončil domácí 'univerzální voják' Tomáš Kostka před Marijanem Griebelem a Simonem Wagnerem. Na sedmém a osmém místě se umístili další domácí jezdci - Jaromír Tarabus a Tomáš Pospíšilík. Devátá příčka je určitě skvělým výsledkem pro Patrika Rujbra, jediný, kdo narušil hegemonii mladoboleslavských vozů v první desítce pak byl Ondřej Bisaha na Hyundai i20 R5.

Ve dvoukolkách se raduje z vítězství Efrén Llarena před domácím Erikem Caisem, který vybojoval pódiové umístění nejrychlejším časem na RZ 14 a Sindrem Furusethem. Mistrem ERC J3 se stal Llarena, kterému pomohl k vítězství a titulu před před Kenem Tornem čas přidělený Jean-Baptistu Franceschimu sportovními komisaři na RZ 15 (upraveno 21:08). Franceschi obdržel čas o minutu horší než ostatní jezdci.

Úplný závěr soutěže poznamenaly havárie Vojtěcha Štajfa a následně Martina Vlčka. První z nich znamenala výrazné přerušení zkoušky, druhá pak její zrušení. Podle aktuálních informací čeká Martina Vlčka operace. „Mladší ze závodníků je přijatý na standardní oddělení s lehčím poraněním v oblasti hrudníku. Starší z mužů má středně těžká poranění a čeká jej operace, po které bude umístěn na jednotku intenzivní péče,“ informoval mluvčí KNTB po Zlínský deník.

Další informace včetně rozhovorů z letošní Barum Czech Rally Zlín přineseme na našich stránkách v následujích dnech.

- - - - - - - - - - - - - - kvalifikace - - - - - - - - - - - - - -

Kvalifikační zkoušku letošní Barum Czech Rally Zlín v délce 4,4 km zvládnul nejrychleji absolvovat úřadující šampion WRC2 Jan Kopecký, když byl o 0,075 s rychlejší ruského mladíka Nikolaje Grjazina. Jako třetí si bude dnes odpoledne vybírat startovní pozici Alexej Lukjaňuk.

Právě Lukjaňuk, který zaostal za Kopeckým o 1,2 sekundy se postaral o největší vzrušení dne, když ve druhé volné tréninkové jízdě vyletěl mimo trať v táhlé levotočivé zatáčce a svůj Citroen C3 R5 poslal pod úroveň vozovky (viz video níže).

Naštěstí se však celý incident obešel bez dalších problémů a díky divákům se podařilo dostat soutěžní speciál ruského pilota zpátky na trať. Kvalifikační zkouška jako taková začala oproti původnímu plánu o 20 minut později, když situaci s již tak napnutým časovým harmonogramem při 52 vozech zkomplikovalo zpoždění v podobě technických potíží na voze Simona Wagnera.

Pod dvě vteřiny za Kopeckého se na kvalifikaci dostal čtvrtý Filip Mareš, Tomáš Kostka byl pátý před Václavem Pechem a Mikem Marczykem. Mezi evropskými dvoukolkami byl nejrychlejší domácí Adam Březík před Jean-Baptistem Franceschim a Erikem Caisem.

Kompletní výsledky kvalifikační zkoušky naleznete zde.