www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 22. února 2020, Svátek má Petr, zítra Svatopluk

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Reklama

Opel přichází s plně elektrickým vozem pro rally

23. srpna 2019 • 03:00

Německá automobilka Opel bude první značkou, která postaví svůj plně elektrický speciál určený pro rallysport. Na nadcházejícím autosalonu ve Frankfurtu představí koncept závodního elektromobilu postaveného na bázi nové generace kompaktu Corsa.

Opel Corsa-e

Koncern PSA, který je od loňska majitelem rüsselsheimské automobilky, je motorsportu nakloněný, jeho portfolio sahá od klientských programů nižších tříd až po tovární tým účastnící se seriálu WRC. V době nákupu německé automobilky panovaly obavy, jak se francouzská centrála zachová ke sportovnímu oddělení německé značky - přeci jen byl i Opel v posledních letech mimořádně aktivní, a co víc, také úspěšný v oblasti pohárového závodění v řadě evropských států včetně Česka a dařilo se mu rovněž s oficiálním týmem v juniorském mistrovství Evropy. S modelem Adam R2 byl navíc sportovně i komerčně přímou konkurencí pro dvěstěosmičku od mateřského Peugeotu. Je proto pozitivní zprávou, že sportovní oddělení německé značky zůstává zachováno i pro budoucí léta a Opel bude mít v rallysportu i nadále svébytnou pozici.

Nová technika pro značkový pohár Opelu je však zásadní revolucí. Výběhový model Adam v německé sérii, která nově ponese název ADAC Opel e-Rally Cup, od poloviny roku 2020 nahradí právě plně elektrická Corsa-e. Vůz po technické stránce dostane elektromotor o výkonu 100 kW a 260 Nm točivého momentu, jako zdroj energie lithiovou baterii o kapacitě 50 kWh, samosvorný diferenciál Torsen, brzdovou soustavu upravenou pro rekuperaci, závodní tlumiče a sedmnáctipalcová kola. K tomu samozřejmě nezbytnou bezpečnostní výbavu a příslušenství pro potřeby soutěžních posádek. V příštím roce by mělo být zkompletováno prvních patnáct vozů, cena by se měla pohybovat pod 50.000 Euro. Pro úplnost dodejme, že nová Corsa-e i plánovaná konvenční benzínová Corsa R2 bude mít svůj základ v čerstvé generaci Peugeotu 208, který se sám i v nové verzi chystá rovněž závodit.

Spolu s novým vozem je na stole také koncept výchovy nových jezdeckých talentů – Opel podobně jako v roce 2016 chystá vypsání ADAC Opel Rally Academy, v rámci kteréhožto programu už dříve více než tisícovka jezdců předvedla své jezdecké schopnosti. Ti nejúspěšnější tehdy našli cestu za volant cupových adamů a koneční vítězové z tohoto výběru pak našli své uplatnění za volanty Adamů R2 na tratích juniorského mistrovství Evropy. Podobný model bude nastaven i tentokrát, pouze Adama nahradí ještě stále tajená Corsa R2.

-hof- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist