www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 3. prosince 2021, Svátek má Svatoslav, zítra Barbora

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

SOUHRN: Thierry Neuville vyhrál Rally Catalunya

17. října 2021 • 17:00

Pouhé dva týdny po šotolinové Secto Rally Finland se posádky mistrovství světa v automobilových soutěžích vydávají do Španělska, kde se po roční pauze uskuteční Rally Catalunya. Ta má opět centrum v přímořském letovisku Salou a letos se pojede kompletně jen na asfaltovém povrchu. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Online výsledky - Diskuse k soutěži - Další informace k Rally Catalunya

Thierry Neuville - Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 Coupe WRC) - Rally Catalunya 2021

Belgický jezdec Thierry Neuville vyhrál letošní ročník Rally Catalunya. Druhý dojel Elfyn Evans, který tak oddálil korunovaci Sébastiena Ogiera mistrem až na závěrečný podnik letošního šampionátu, kterou bude ACI Rally Monza.

Letošní ročník Rally catalunya se uskutečnil po roční pauze způsobené koronavirem, letos se navíc jel jako kompletně asfaltový podnik. A nakonec příliš opravdu zajímavých dramat na čele nepřinesl.

Od začátku začal nejrychleji Elfyn Evans, který potřeboval získat co nejvíc bodů, aby dokázal ještě udržet aspoň teoretickou naději na boj o titul s Ogierem. Vedl až do RZ 5, kde měl jeden velký moment, kde málem rozbil své vozidlo. Díky jeho ztrátě na této zkoušce jej předstihl Thierry Neuville, který si pak až do samotného cíle vedení celkem bezpečně držel. I jemu však zatrnulo, když nešel jeho soutěžní speciál nastartovat v uzavřeném parkovišti před Power stage. Naštěstí se vůz podařilo roztlačit, takže si mohl belgický pilot dojet pro další vítězství v letošní sezóně.

Elfyn Evans se smířil s druhou příčkou. Třetí se dlouho držel tentokrát nevýrazně jedoucí Sébastien Ogier, parádním výkonem v závěrečné etapě a vítězstvím ve všech čtyřech rychlostních zkouškách včetně závěrečné power stage jej na stupních vítězů vystřídal domácí Dani Sordo.

Pátý dokončil Kalle Rovanperä, který si jel po celou dobu svůj závod, nikým neohrožován. Jediný, kdo by mu mohl stačit, byl Ott Tänak, ten však na trati vydržel jen úvodní tři rychlostní zkoušky, než havaroval. Šestý dojel po dalším nevýrazném výkonu Gus Greensmith, když jen těsně odolal občasným ve WRC startujícím pilotům Oliveru Solbergovi a Nilu Solansovi, kteří startovali se staršími vozy Hyundai francouzského týmu 2C Competition.

V hodnocení WRC2 byl nejrychlejší Eric Camilli, který skončil devátý absolutně. První desítku uzavřel Nikolay Gryazin, tentokrát startující se Škodou Fabia Rally2 Evo týmu Toksport. Protože však bodoval jen do hodnocení týmů, druhé místo v hodnocení WRC2 vybojoval Teemu Suninen. Vynikající třetí příčku pak získal po celý závod stabilně a rychle jedoucí Erik Cais, jemuž se tak premiéra na soutěži mistrovství světa skutečně vydařila. V hodnocení WRC3 zvítězil Emil Lindholm, který sice řídil soutěžní vůz, kvůli předpisům o maximálním počtu startů a bodování však byl vedený až jako druhý jezdec. Druhý dojel Kajetan Kajetanowicz, třetí Joshua McErlean, který předstihl Chrise Ingrama. Po defektu v první etapě dojel Mads Ostberg až čtvrtý ve WRC2, čímž si i přes neúčast ve Španělsku připsal titul mistra světa ve WRC2 Andreas Mikkelsen. Situace ve WRC3 zůstává i nadále otevřená, navíc bude nejspíš otevřená ještě delší dobu, protože tým Yohana Rossela se odvolal proti diskvalifikaci z Rally Acropolis. Premiérové soutěže MS se zúčastnil i Dominik Stříteský, který v pátek zajížděl velmi pěkné časy. Hned v první zkoušce druhé etapy však havaroval a byl nucen své účinkování ukončit.

Zato definitivně rozhodnuto je v JWRC, které mělo ve Španělsku svůj závěrečný díl. Ve zbědovalé sezóně se nakonec na start postavilo šest vozů, kvůli dvojitým bodům bylo několik kandidátů na titul. William Creighton, Martins Sesks a Jon Armstrong však tento souboj neustáli a po haváriích museli využít superally. Vítězství v soutěži vybojoval Sami Pajari, který zároveň získal titul juniorského mistra světa. Uvidíme, zda se mu podaří vybojovat double, protože bojuje o titul i v juniorském evropském šampionátu.

Závěrečným podnikem letošního mistrovství světa v automobilových soutěžích bude lehce kontroverzní ACI Rally Monza.

Konečné výsledky Rally Catalunya

- - - - - - - - - - - - - SHAKEDOWN - - - - - - - - - - - - -

Výsledky shakedownu

- - - - - - - - - - - - - před startem - - - - - - - - - - - - -

Pouhé dva týdny po šotolinové Secto Rally Finland se posádky mistrovství světa v automobilových soutěžích vydávají do Španělska, kde se po roční pauze uskuteční Rally Catalunya. Ta má opět centrum v přímořském letovisku Salou a letos se pojede kompletně jen na asfaltovém povrchu. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Sébastien Ogier - Julien Ingrassia (Toyota Yaris WRC) - Rally Catalunya 2021
-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist