Dnes je 19. dubna 2024, Svátek má Rostislav, zítra Marcela

Rally Vyškov: Osm desetin pro Jančíka s Jurčíkem

7. září 2022 • 08:00

Když ve Fulneku rozhodly o vítězi závodu Čermák a Hrachovec Adam Cupu dvě desetiny, málokdo očekával, že se něco podobného bude brzy opakovat. Avšak při Rally Vyškov mezi prvním a druhým jezdcem pohárové klasifikace byla opět méně než sekunda. Jakub Jančík tentokrát zvítězil před Dominikem Jakešem o osm desetin, třetí příčku obsadil Tomáš Arnošt.

Opel Adam Cup Vyškov 2022

Startovní rampa na náměstí ve Vyškově přivítala šest pohárových účastníků. Zpět byl v období Fulneku nemocný Radim Orava, opravit Adama po fulnecké havárii se podařilo i Tomáši Arnoštovi. Zajímavou konfrontaci poskytl českým účastníkům slovinský tandem Čendak – Markežič. Po dvou rychlých časech však jejich vyškovskou jízdu zastavila havárie v RZ3.

Vyškovsko se probudilo do slunného dne, takže volba slicku značky Hankook byla jasná. Na posádky čekalo osm rychlostních zkoušek ve dvou sekcích. „Erzety“ doznaly proti loňsku řady změn. Podivická RZ se jela opačně, další dvě byly pozměněny (zkráceny). Naopak se do harmonogramu vrátila vyškovská perla – RZ Ivanovická Brána. Tentokrát už ve své nejdelší podobě, proti tradici v opačném směru a se staronovým zakončením zkoušky.

Úvodní RZ Hlubočanská vyšla nejlépe Jakešovi před Jančíkem a Studénkou. Všech šest účastníků bylo srovnáno do intervalu 1,14 s/km, tedy v 7,5 vteřinách. Jakeš pokračoval ve vítězném tažení i na dalších dvou úsecích, jeho vedení však rostlo pomalu a po RZ3 činilo jen 2,2 vteřiny. Následně Jančík na Podivickém testu kontroval a do seskupení po dopolední sekci najížděli oba letošní rivalové s odstupem šesti desetin (pod vedením Jakeše). Studénku stály chybky na dvojce třetí příčku, rázem se musel protloukat ze šesté na prozatímní pátou pozici. Třetí místo zaujal Arnošt, který na vedoucí tandem ztrácel v polovině soutěže více než půlminutu. Jen 7,8 sekundy za ním figuroval Kolář, jeho tradiční soupeři Studénka a Orava byli srovnáni v dalších třech vteřinách.

Po servisní zastávce Jančík pokračoval v útoku. Vítězství v RZ5 ho posunulo do vedení, které mírně navýšil i v šestém testu. Jakešovi patřil finiš, vyhrál oba poslední testy, v cíli mu však k vítězství chybělo osm desetin. Tentokrát však Jančíka zdolal alespoň v bonusových bodech za vítězství v rychlostních zkouškách. Arnošt si po celé odpoledne držel třetí příčku, kterou i přes tlak dalších soupeřů uhájil až do cíle. Za ním se totiž tvrdě bojovalo. Ze souboje po zaváhání na RZ6 vypadl Orava, naopak Kolář se Studénkou si nedarovali ani desetinu. Po šestce zaujal čtvrté místo Studénka, po pětce ho opět přeskočil Kolář, aby se v cíli Podivické zkoušky radovali Studénka s Mudrákem. Koláře s Kubalou zdolali o 3,4 sekundy.

Seriál Čermák a Hrachovec Adam Cupu pokračuje 17. září šestým závodem Rally Morava s centrem v Olomouci.

Ohlasy v cíli:

Jakub Jančík: „Při Rally Vyškov bylo pořadí po každé rychlostní zkoušce jiné a udržet chladnou hlavu bylo velice důležité a komplikované. Jednou tlačí Dominik na mě, potom zase já na něj, naštěstí nám aspoň to počasí hrálo do karet, a tak jsme se nemuseli zabývat tím, na jaké směsi pojedeme.

V našem týmu panuje skvělá atmosféra, ze které vychází i naše psychické rozpoložení. Poslední zkouška byla snad ta nejtěžší za moje působení v rally. A to ne technicky, ale právě psychicky. Věděl jsem, že i jedna sebemenší chyba by nás stála místo. S tím se těžko závodí, ale právě týmová pohoda je tím rozdílovým faktorem. Dokázal jsem udržet koncentraci na všechny důležité vjemy a dovezl náš vůz do cíle s výsledkem, který nám o osm desetin stačil na první místo.

Chci však vyzvednout jízdu Dominika i všech ostatních, v letošním cupu se odehrávají boje v sekundách a desetinách. Jsem rád, že se těchto soubojů můžu účastnit a pokud to tak půjde dál, tak by mohla být příští sezóna velice zajímavá!“

Dominik Jakeš: „Rychlostní zkoušky Rally Vyškov byly nádherné, závod jsme si užili. Bohužel zamrzelo, že nám už podruhé uteklo vítězství o desetinky. Na druhou stranu mezi námi probíhají velmi těsné souboje a nás to baví. I přes vedení jsme měli v první sekci menší problém s brzdami, taky nám chvíli nefungovala GPSka. Ve druhé sekci už vše fungovalo, jak mělo, avšak jen do drobné chybky kousek před koncem RZ6. Ta rozhodla o výsledku, protože jinak jsme se vyvarovali dalších zaváhání a dovezli auto celé do cíle. Za to jsme rádi a těšíme se za 14 dní na Rally Morava.“

Tomáš Arnošt: „Přípravy byly opravdu hektické, naštěstí vše do sebe zapadalo a sehnal jsem všechny díly na opravu tak rychle, že jsem to ani nečekal. Auto jsem dodělal ve čtvrtek odpoledne, těsně před odjezdem na závody. Vyškov se mi líbí, a tak na rozjezd po velké ráně na Fulneku to byla nejlepší volba. Auto mě první sekci moc neposlouchalo, z toho vyplývaly chyby. V druhé sekci jsem přezul na jiné gumy, přenastavil auto a hned to bylo lepší. Jen s časy jsem nebyl spokojen, prostě jsem nebyl úplně ve formě. Potřebuji opět získat v autě jistotu a rozjet se do toho tempa, které kluci nastavili. Není to úplně lehké s nimi držet krok, ta nehoda tomu také neprospěla. S výsledkem jsem spokojený, bylo to maximum, co jsem mohl zajet. Nebylo to ale vůbec lehké, protože Ondra s Michalem těžce tlačili a boj o trojku nebyl do posledních metrů rozhodnutý.“

Ondřej Studénka: „Úvodní vložka byla na rozehřátí ideální a celkem nám sedla. Ale na dvojce jsem naopak zbytečně ´vypustil´ pár úseků a na světě byla ztráta, kterou jsem se snažil dohánět zbytek dne. Během závodu jsme opět sváděli největší souboje s Michalem Kolářem. Bylo to jako na horské dráze, jednou zajel on, jednou já. Celkově to bylo hodně zajímavé.

Před poslední rychlostkou mi Vojta řekl, že pokud zabereme, není bez šance zisk čtvrtého, ale možná i třetího místa. A tak jsem do toho šel. Ještě nikdy jsem s Adamem nejel tak, jak v průběhu Podivické RZ8. Bohužel to stačilo jen na Michala, Tomáš třetí místo uhájil. Když se na to podívám zpětně, tak se mi líbila každá erzeta Rally Vyškov, byl to krásný sport!“

Michal Kolář: „Vyškov je krásná soutěž a vždy se tam těším. Ale taky mi rok od roku přijde rychlejší. Hodně se mi líbila pozměněná Ivanovická brána, stejně jako Račická erzeta, škoda jen, že se nejelo kolem místního zámku. Průběh závodu se nesl soubojem s Ondrou Studénkou. Na každé rychlostce jsme se předháněli, před poslední RZ jsme byli čtvrtí, navíc jsme měli na třetího Toma Arnošta ztrátu jen 2,8 vteřiny. Ale Ondra za námi na nás ztrácel jen 2,1 sekundy, takže jsme bojovali až do konce. Pro nás poslední RZ nedopadla úplně dobře, špatně jsme odstartovali a pak přišla chybička v dobrždění do retardéru. Tím se ztráta nasčítala a kolegové byli celkově rychlejší. Ale jedeme dál, už se těšíme na Rally Morava, kde zkusíme opět zabojovat.“

Radim Orava: „Na Vyškov jsme přijeli příjemně naladění po skvělém druhém místě z Barumky a spokojen jsem byl také po první rundě. Byli jsme v pár vteřinách a plánoval jsem ještě zatáhnout. Na druhém průjezdu Hlubočanské se to povedlo a těšil jsem se na Ivanovickou Bránu. Je to má oblíbená rychlostka a věřil jsem si na ní. Bohužel jsem zachyboval na výjezdu z první šotoliny, z čehož vzešla patnáctisekundová ztráta, v cupu naprosto nedosažitelná. Od té chvíle, čím více jsem tlačil, tím byla ztráta větší. Hlavně na RZ Račická jsem klukům vůbec nestíhal. Tentokrát jsem na ně neměl a je třeba se soustředit na poslední dva závody, které nás ještě čekají. Pozitivní aspoň bylo, že Barumka i Vyškov dopadly bez úhony na autě...“