Dnes je 6. května 2024, Svátek má Radoslav, zítra Stanislav

Přehled národních šampionátů - 12. týden

2. dubna 2010 • 00:30

Ke konci března se rozjelo několik šampionátů v nejbližším okolí České republiky. Rakousko a Polsko ještě sice na úvodní hvizd čekají, avšak země jako Německo, Slovensko i českými fandy docela hojně navštěvované Maďarsko už svou sezonu rally zahájily a nutno dodat, že úroveň většiny těchto seriálu letos poskočila o něco nahoru. Závodí se už i na Britských ostrovech a další díl má za sebou i šampionát v Jihoafrické republice.

Jihoafrická republika – Toyota Dealer Rally

Vyhrál pouze jedinou RZ, přesto se Conrad Rautenbach mohl radovat z celkového vítězství na druhé soutěži mistrovství J.A.R., Toyota Dealer Rally. Pětadvacetiletý pilot při premiéře v nové Fiestě S2000 vyhrál o 4.6 sekund nad Enzem Kuunem, který se snažil minimální ztrátu na vedoucí pozici smazat doslova do posledního metru. Třetí dojel Hergen Fekken, který aktuálně s jednobodovým náskokem na Rautenbacha vede průběžnou klasifikaci seriálu. Špička tentokrát těžila z problémů soupeřů; Jan Habig a Johnny Gemmell sice začali nejrychleji, ale prvně jmenovaný nedokončil úvodní test druhé etapy a druhý jmenovaný měl defekt. V čele se tak později objevil Mark Cronje, jehož ale brzy sesadila penalizace za tříminutové zpoždění. Od té doby vedoucí Rautenbach se v závěru musel bránit útoku jezdců Volkswagenu, svůj tenký náskok ale nakonec udržel.

Maďarsko – Start Auto Rally

Během uplynulého víkendu v Egeru odstartovalo jak mistrovství Maďarska, tak slovenský šampionát. Extrémně rychlé tratě nebyly nic vhodného pro vozy S2000, což se projevovalo od první rychlostní zkoušky. Zjevně navrch zde měly produkční vozy od letoška vybavené větším restriktorem, případně vozy WRC. Teprve na páté vložce se dokázali prosadit Norbert Herczig, který letos startuje s fabií týmu Škoda Italy, a János Tóth pilotující svůj osvědčený Peugeot 207 S2000. Byl to však jen dílčí políček přeplňovaným vozům, ani ty však mnohdy neměly na růžích ustláno. Platilo to například o obou Fabiích WRC z Profika; Karel Trněný odstoupil po RZ 4, Igor Drotár jen o vložku později. Zlobila i Octavia WRC, kterou si pro tuto soutěž vypůjčil úřadující slovenský šampión Jozef Béreš junior. Druhý den o sobě dal vědět Jaroslav Melichárek, když s exotickým Lancerem WRC05 vyhrál RZ 7. Do celkového dění v nejrychlejší desítce však nezasáhl, při debutu s novým vozem to ale stačilo na bronz v hodnocení MSR, které v Egeru vyhrál Béreš před Andrásem Hadikem. Nejtvrdší bitvu celou rally sváděli Tamás Túri a „Asi“ Aschenbrenner; druhý jmenovaný dlouho celkově vedl, ale na předposledním testu překulil své Mitsubishi přes střechu a v samém závěru tak odevzdal prvenství svému nejbližšímu pronásledovateli.

Německo – ADAC Wikinger Rallye

Seriál DRM, Škoda a Matthias Kahle – to je kombinace, která dlouhá léta patřila k tradičnímu koloritu německých soutěží. Po ukončení programu WRC v Mladé Boleslavi se tento pilot na čas uchýlil k atraktivnímu Porsche 911 GT3, letos se však konečně dočkal toužebně očekávané Fabie S2000 a svůj comeback do bílozelených barev oslavil vítězstvím na úvodním závodě mistrovství Německa. Tím letos nebyla tradiční Oberland Rallye, jež musela být z finančních důvodů zrušena, ale Wikinger Rallye. Kahleho Škoda je připravována českým týmem Juka Motosport, který letos chystá i druhý identický vůz pro Marka Wallenweina. Právě dvaadvacetiletý talent nečekaně vedl po dvou pátečních i první sobotní vložce, pak ale probrzdil jednu zatáčku a ihned se propadl na třetí místo za Kahleho a bratra Sandra Wallenweina. Toto pořadí pak už zůstalo nezměněno až do cíle.

Španělsko – Rallye la Vila Joiosa

Široké a hladké tratě Rallye la Vila Joyoisa, zahajovacího podniku asfaltového mistrovství Španělska, nejlépe svědčily silnému Porsche 911 GT3 Miguela Fustera, který vyhrál šest z osmi rychlostních zkoušek. Nejvíce se mu dokázal přiblížit Alberto Hevia se škodovkou, na třetím místě dojel Sergio Vallejo, který po letech vyměnil volant porsche podobného tomu Fusterovu za nejnovější vůz kategorie S2000, fiestu. Jen s velikým odstupem následovali jezdci na produkčních vozech; bitvu o čtvrté místo nakonec vyhrál Pedro Burgo na Mitsubishi, když se jeho největší rival Enrique García-Ojeda musel potýkat s porouchanými brzdami.

Velká Británie – Bulldog Int. Rally

Irský mistr British Rally Championship Keith Cronin navázal na celkový loňský úspěch a vyhrál i zahajovací díl letošního seriálu BRC, Bulldog Internacional Rally. Třiadvacetiletý pilot vyhrál šest z celkových osmi zkoušek, zbylé dvě ovládl o dva roky mladší Alastair Fisher, který ale kvůli poruše převodovky nakonec cíl nespatřil. Croninovým vyzyvatelem měl být Craig Breen, jenž ale při dalším startu s novou Fiestou S2000 brzy odstoupil kvůli poruše palivové pumpy. Z technických důvodů vzdal i nestor britských tratí Gwyndaf Evans s Lancerem Evo X. Na britské půdě se odehrála světová premiéra nového Twinga R2. Do dvou vozů usedli Finové Jarkko Nikara a Matti Rantanen; prvně jmenovaný po problémech s brzdami dokončil na třináctém místě celkově, druhý ze Skandinávců musel po ještě vážnějších problémech s brzdovou soustavou odstoupit úplně.