www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 27. května 2024, Svátek má Valdemar, zítra Vilém

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Sledování Rallye Monte Carlo vrtulníkem

7. února 2017 • 13:00

Legendární Rallye Monte Carlo každoročně zahajuje soutěžáckou sezónu a setkává se s velkým zájmem fanoušků. A to přesto, že svým rozmístěním v horách nejsou rychlostní zkoušky k divákům zrovna nejpřístupnější.

Rallye Monte Carlo 2017 vrtulníkemRallye Monte Carlo 2017 vrtulníkem

Přístupů k rychlostním zkouškám je jen velmi omezené množství, po velkých problémech s davy diváků v minulosti navíc organizátoři uzavírají rychlostní zkoušky i přístup k nim nejen s velkým časovým předstihem, ale také ve velké vzdálenosti od samotné zkoušky. Obzvláště, pokud vaše vozidlo nedisponuje některou z pořadatelských nálepek (media, guest, service apod).

Pro samotného diváka tak není z logistického hlediska jednoduché naplánovat své návštěvy tak, aby stihl co nejvíce průjezdů. Mnozí diváci raději vyrážejí k rychlostní zkoušce již den dopředu a pak u rychlostní zkoušky přespí.

Oproti této náročné logistice existuje jedno efektnější řešení - vrtulník. Díky vstřícnému přístupu jednoho z hlavních sponzorů Bryana Bouffiera jsem měl možnost vyzkoušet si, jaké to je shlédnout první sekci páteční etapy s pomocí vrtulníku.

Rallye Monte Carlo 2017 vrtulníkemRallye Monte Carlo 2017 vrtulníkem

Postup je velmi jednoduchý a evidentně již odzkoušený. Ráno shlédnout úvodní servis, kde můžeme být skoro až do konce. Zatímco soutěžní vozy se vydávají na dlouhý přejezd k první rychlostní zkoušce, my se vydáváme na jih do cca 15 km vzdáleného Tallardu, kde se nachází nejbližší letiště. Nasedáme do vrtulníku a míříme směrem k jezeru Lac du Sautet, ke kterému míří úvodní rychlostní zkouška. Parkujeme vrtulník na louce ve společnosti Sébastiena Loeba či delegace Citroën Racingu v čele s Khalidem Al Qassimim. Při družném hovoru neuběhne ani pět minut a už se řítí první vůz, havárií zpožděný Sébastien Ogier.

Rallye Monte Carlo 2017 vrtulníkemRallye Monte Carlo 2017 vrtulníkem

Čekáme zhruba na prvních dvacet aut a vracíme se zpět do vrtulníku, udkud vyrážíme k další rychlostní zkoušce. Zde má Jean-Luc Alnet společně s dalšími partnery Bouffiera zřízené VIP místo. Ihned po příletu tedy míříme na vyhražené místo a než se stihneme pořádně rozkoukat, už je tu Ogier. Tentokráte je k dispozici více času, můžeme vidět asi třicítku aut, mezitím doplnit energii z připraveného jídla či pití nebo si pokecat s Ari Vatanenem, který se přiletěl dalším vrtulníkem taky podívat (a najíst).

Rallye Monte Carlo 2017 vrtulníkemRallye Monte Carlo 2017 vrtulníkem

Pilot vrtulníku však již ukazuje na hodinky, musíme se přesunout zpět do létacího stroje, abychom stihli posádky i na závěrečné rychlostní zkoušce první sekce. Přilítáváme do pěkného místa se zatáčkami do kopce, v tuto chvíli ještě kompletně pod ledem a sněhem. Společně s Tommi Mäkinenem sledujeme průjezd kompletní špičky nejen WRC, ale i přidružené kategorie WRC2, která je i přes proklamace promotérů stále ve stínu zájmu i propagace. Po průjezdu zhruba pětadvacítky vozů opět usedáme do vrtulníku a dalším průletem přes nádhernou scenérii Dauphineských Alp míříme zpět na letiště v Tallardu. Odsud zpět do servisní zóny autem. V týmovém cateringu si stihneme dát kafe a již vyrážíme do časové kontroly před přeskupením, kam konečně začínají přijíždět první auta...

Rallye Monte Carlo 2017 vrtulníkemRallye Monte Carlo 2017 vrtulníkem

Z pohledu diváka jsem Rallye Monte Carlo zažil již několikrát. Ať již jako 'normální' divák, novinář a nebo právě vrtulníkem. Každá z variant má něco do sebe, i náročné příjezdy k rychlostním zkouškám a dlouhé šlapání k trati má své kouzlo. Přesto musím uznat, že sledování rally s pomocí vrtulníku má něco do sebe. Obzvláště na Rallye Monte Carlo.

-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist