Dnes je 29. března 2024, Svátek má Taťána, zítra Arnošt

Vítěz Pirelli Shootoutu - Brendan Reeves

24. listopadu 2010 • 12:00

Jak jsme slíbili v předchozích článcích, představíme si jednoho po druhém kompletní šestici vítězů Pirelli Shootoutu, který se uskutečnil u příležitosti španělského dílu mistrovství světa. Hned na začátek si představíme jezdce, jehož výkon ohodnotila porota jako nejlepší - Brendana Reevese.

2010 - vítěz Rally New Caledonia v APRC

Mohl bys ve stručnosti popsat svou kariéru?

Moje kariéra začala sledováním a posléze servisováním auta mého otce ve Victorian Rally Championship. Úplně jsem tomuto sportu propadl a zamiloval si ho. Mezi sedmým a jedenáctým rokem jsem závodil na motokárách, posléze jsem se přeorientoval na jiné sporty jako fotbal a hokej. Od patnácti let jsem startoval v autokrosu, odkud jsem v osmnácti přešel k automobilovým soutěžím. Mou první automobilovou soutěž jsem jel s bratrovým Datsunem S1600, zkušenosti na dalších soutěžích už jsem získával s Datsunem 240Z. Má první zkušenost s vozem poháněným všemi čtyřmi koly bylo Subaru RS bez turba. V roce 2007 jsem se zúčastnil Australského šampionátu a skončil šestý absolutně. Od té doby jsem se pokoušel jet co nejvíce asfaltových a zahraničních soutěží, které by mi pomohly dosáhnout cíle. Tento rok jsem soutěžil v Pacifickém poháru (tři závody Asijsko-pacifického mistrovství), který jsem vyhrál se Subaru Impreza STI Spec C z roku 2006. Jednoznačným vrcholem sezóny je úspěch na Pirelli Shootoutu.

Co jsi očekával od účasti v Pirelli Shootoutu?

Shootout měl letos velice dobrý koncept, věděl jsem, že se tam sejdou skutečně nejlepší jezdci mého věku z celého světa. Mým cílem bylo dostat ze sebe to nejlepší a udělat dojem na porotu.

Jaké jsi měl před shootoutem zkušenosti s Fordem Fiesta R2, sekvenční převodovkou a jízdou se šotolinovými pneumatikami na asfaltu?

Před shootoutem jsem nikdy neřídil Ford Fiesta R2. Jel jsem dvě soutěže na Novém Zélandu se starým Fordem Fiesta ST ve skupině N, před samotným shootoutem jsme uspořádali malý test s Renaultem Twingo R2, abych poznal, jak funguje sekvenční převodovka, se kterou jsem do té doby neměl žádné zkušenosti. Jedinou zkušeností se šotolinovými pneumatikami na asfaltu byla superspeciálka v Austrálii, ale ta byla hodně krátká, navíc už v roce 2007.

Jaké jsou tvé dojmy ze shootoutu?

Shootout byl strukturován dobře, se třemi základními kritérii - tělesná zdatnost, řidičské schopnosti a lidské/mediální dovednosti. Na tělesnou zdatnost jsme nebyli nijak fyzicky testováni, tahle část by se mohla zlepšit. Pokud se týká řidičských schopností, bylo obtížné se s ním bez dostatečného testu sžít, ale to byla součást boje. Výběr tratí byl dobrý, ale asfaltová část mohla být trochu delší. Auta, která jsme měli k dispozici, byla už trochu 'unavená', ale většina prošla testem bez problémů. Bylo fantastické, že všichni jeli na totožných autech, byl to zatím nejlepší a nejspravedlivější shootout, který přiměl každého ukázat to nejlepší.

Jsi spokojený se svým výkonem na shootoutu?

S tím, co jsme společně s Rhiannon předvedli na shootoutu, jsem byl spokojený. Skvěle jsme zvládli tlak okolí, předvedli dobrý výsledek a byli vybráni jako úplně první.

Jaké jsou plány pro nejbližší budoucnost (kromě šesti závodů WRC Academy)?

Měl bych jet na začátku dvě asfaltové soutěže za Mazda Motorsport jako začátek přípravy na závody v Německu a Francii. Chtěl bych jet také některé soutěže v Evropě, pokud možno s R2 a také nějaké závody v Austrálii. Začal jsem také plánovat účast na soutěži mistrovství světa, která se pojede doma v Austrálii.

Jaké jsou tvé cíle pro šest soutěží WRC Academy v roce 2011?

Je to pro mě skutečně úžasná příležitost, během roku bych chtěl zapracovat na své rychlosti, poznání nových soutěží i nového auta. Bude to skutečně velký souboj, chtěl bych dojíždět na stupních vítězů a ukázat tak, proč jsme tam přijeli. Na konci roku bych chtěl být první a vybojovat tak vítěznou prémii na rok 2012.