Dnes je 16. dubna 2024, Svátek má Irena, zítra Rudolf

Tropheé Andros: Prost ihned ve vedení

7. prosince 2010 • 09:05

Francouzské lyžařské středisko Val Thorens hostilo o prvním prosincovém víkendu úvodní podnik série Tropheé Andros. Alain Prost podal v obou dnech nejvyrovnanější výkon.

Ačkoliv dle teorií o globálním oteplování by se ledové Tropheé Andros už nemělo jezdit, realita ukazuje naprosto odlišný obrázek. Ve Val Thorens bylo sněhu dost a to nejen na trati, ale i všude okolo. Sobotní den byl bodově nejvýraznější Balas a v neděli Prost. Ale popořadě.

Andros Trophy 2010 Val Thorens - © TROPHÉE ANDROS

Po technických přejímkách se jezdci vydali do prvního volného tréninku. Ten spolehlivě vyhrál Lagorce. Přes hmotnostní znevýhodnění (+40 kg) byl třetí Dayraut. Debutant Villeneuve zajel 21. čas. V měřeném tréninku zapnul Prost a najednou to byl on, kdo byl na čele. Zde chtěl setrvat i po prvním kvalifikačním tréninku, ale když udělal ve třetím ze čtyřech měřených kol chybu a ztratil mnoho času, bylo najednou po nadějích. Naopak Dayraut nechyboval a první kvalifikační trénink vyhrál. Druhý kvalifikační trénink vyhrál Balas s velmi těsným náskokem před Prostem, který tak napravil chybu z předchozí jízdy. Zlepšil se i Villeneuve. V první jízdě byl dvacátý osmý a v druhé už devátý. V celkovém hodnocení kvalifikace se na prvním místě umístil Ballas, před Dayrautem (nedokončil druhou jízdu), Prostem, Panisem a Dubourgem.

1. finále Elite 1 – pořadí v cíli: G. Stievenart, Fontanel, Lemonnier

2. finále Elite 1 – pořadí v cíli: Joncoux, Gherardi, Barbieri

1. finále Elite Sup 1 – ihned v prvním kole se Panis dostal před Dayrauta startujícího s pole position. Relativně vyrovnané časy byl s touto dvojící schopen zajíždět jen třetí E. Stievenart. K soubojům však nedošlo a tito tři jezdci dojeli do cíle ve stejném pořadí, tj. Panis, Dayraut, Stievenart.

2. finále Elite Sup 1 – druhé finále také napětím nepřekypovalo. Balas spolehlivě odstartoval a vytvořil si jistý náskok před Prostem. Ten se snažil odstup na Balase snižovat, ale nedařilo se mu to dostatečně efektivně. Třetí místo obsadil Dubourg a šesté Villeneuve, jehož úkolem bylo především se učit.

Sobotní bodové hodnocení: Balas (Toyota Auris) 80 bodů, Dayraut (BMW 1) 76, Prost (Dacia Duster) 74, Panis (Škoda Fabia) 74, Dubourg (Renault Clio) 71, Stievenart (Toyota Auris) 70, Grosjean (Renault Clio) 67, Jouet (BMW 1) 67, Knapick (BMW 1) 65, Pernaut (BMW 1) 63.

Po prvním dni byl ve vedení překvapivě Balas, Dayrautovo druhé místo bylo stejně překvapivé, protože vezl již zmíněných 40 kg zátěže navíc. Otázka zněla, jak si Dayraut poradí se zátěží 80 kg. Balas s 60 kg a Prost s 20 kg. Dle očekávání to měl Prost z této trojice nejednoduší a jeho časy byly nejrychlejší – nedělní kvalifikaci vyhrál. Dayraut byl čtvrtý, když v obou kvalifikačních jízdách zaznamenal třetí čas. Balase dodatečná zátěž (byť nevezl nejvíce) zpomalila nejznatelněji, v kvalifikaci byl jen desátý.

1. finále Elite 1 – Lubrano, Fontanel, Jouet – po hodně dlouhé době opravdu napínavé béčkové finále, ve kterém první čtveřice dojela v rozestupu cca 7 vteřin

2. finále Elite 1 – Riviere, Thoral, Pernaut

1. finále Elite Sup 1 – Lagorceho odpadnutí v úvodu finále otevřelo Dayrautovi cestu do vedení a k vítězství. Z druhého místa ho stínoval týmový kolega Pernaut. Jezdci týmu Saintéloc Racing však nemohli příliš taktizovat a museli se soustředit na svou práci, protože je vytrvale stíhal třetí Balas, který se dostal opět do tempa. K tomu ho nutil i útočící Grosjean a Knapick.

2. finále Elite Sup 1 – v poslední jízdě závodního víkendu ve Val Thorens byl nejlepší Prost, výborně odstartoval a poté se průběžně vzdaloval druhému E. Stievenartovi, který měl hodně problémů s třetím Dubourgem a Panisem. Panis svou cestu tímto finále z technických důvodů ukončil přesně v jeho polovině.

Nedělní bodové hodnocení: Prost (Dacia Duster) 80 bodů, Dayraut (BMW 1) 74, Stievenart (Toyota Auris) 74, Dubourg (Renault Clio) 71, Pernaut (BMW 1) 71, Lagorce (Škoda Fabia) 70, Grosjean (Renault Clio) 68, Balas (Toyota Auris) 66, Dubourg (Renault Clio) 64, Knapick (BMW 1) 63.