Dnes je 19. dubna 2024, Svátek má Rostislav, zítra Marcela

Vítěz Pirelli Shootoutu - Jan Černý

29. prosince 2010 • 09:00

Jak jsme slíbili v předchozích článcích, představíme si jednoho po druhém kompletní šestici vítězů Pirelli Shootoutu, který se uskutečnil u příležitosti španělského dílu mistrovství světa. Dnes se podíváme na zástupce z České republiky - Jana Černého.

Jan Černý, Pavel Kohout

Mohl bys ve stručnosti popsat svou dosavadní kariéru?

Ve čtrnácti letech jsem začal s rallycrossem, postupně ve třídách H1A a D1A. V roce 2006 jsem poprvé vyzkoušel závodní auto při Rally Střela. O rok později už jsem kombinoval rallycross a automobilové soutěže v rámci Poháru mládeže, kde jsem hned při prvním ročníku tohoto seriálu dokázal vyhrát. V roce 2007 už šel rallycross úplně stranou, po oslavě osmnáctých narozenin jsem ihned usedl do Peugeotu 206 RC a odjel několik plnohodnotných soutěží. Rok 2009 byl ve znamení získávání zkušeností s vozem Subaru Impreza Sti, kdy jsem startoval na soutěžích mistrovství Evropy i obou českých šampionátech. Přestože nás provázela řada technických problémů, získané zkušenosti byly neocenitelné. V letošním roce jsem opět pokračoval v mistrovství Evropy, kde jsme dokázali vyhrát titul mezi dvoukolkami, mnohem cennější jsou však další získané zkušenosti, i v rámci Clio R3 European Trophy. Doma jsme startovali s malým Citroënem C2 R2 Max, se kterým jsme vybojovali titul mistrů republiky ve skupině A i ve třídě A6.

Co jsi očekával od účasti v Pirelli Shootoutu?

Získat nové zkušenosti a hlavně po loňské podceněné prohře jsem se snažili udělat vše proto, abychom zvítězili.

Pavel Kohout, Jan ČernýPavel Kohout, Jan Černý

Jaké jsi měl před shootoutem zkušenosti s Fordem Fiesta R2, sekvenční převodovkou a jízdou se šotolinovými pneumatikami na asfaltu?

Před shootoutem jsme měli malý test s Fiestou R2. Odjeli jsme asi 15 km na šotolině a 15 km na asfaltu. Se sekvenční převodovkou jsem jel celý rok, takže s tím problémy nebyly. Šotolinové pneumatiky na asfaltu znám jen z Waldviertelu, kde to ale bylo se Subaru, které se chovalo rozdílně. Vzhledem k nedostatku zkušeností se šotolinou nám pomohla i účast v Řecku na Elpě.

Jaké jsou tvé dojmy ze shootoutu?

Na shootoutu bylo vidět, že se vše dělalo na poslední chvíli. Řada věcí nebyla úplně domyšlena. Ale vše nakonec více-méně fungovalo. Trochu jsem se bál fyzického testu, protože jsem nebyl úplně v pořádku po doznívající nemoci, nakonec se ale tato část vůbec nekonala. Bylo skvělé, že jsme měli všichni stejná auta, to byla slabina předchozích ročníků. Úvodní šotolinová část byla moc pěkná, pro nás bylo malinkou nevýhodou, že jsme startovali jako první. Asfalt byl také moc pěkný, ale hodně krátký.

Jan Černý, Pavel Kohout, Mohammed Essa, Khalid Al Suwaidi, Francisco Name

Jsi spokojený se svým výkonem na shootoutu?

Snažil jsem se udělat maximum, ale musím hodně pracovat na jízdě na šotolině a také na angličtině.

Jaké jsou plány pro nejbližší budoucnost (kromě šesti závodů WRC Academy)?

O všem ještě jednáme. Chtěl bych jet český šampionát, ale nechce se mi přesedat z auta do auta, tak jako letos. Ve světě dostáváme obrovskou šanci, tak musíme dělat vše proto, abychom se tam chytli.

Jan Černý - Pavel Kohout (Citroën C2 R2 Max) - Rally ELPA 2010

Jaké jsou tvé cíle pro šest soutěží WRC Academy v roce 2011?

Mimo Andreu Crugnolu jsou ostatní šotolinoví specialisti, takže bude velice těžké s nimi držet krok. Obzvlášť, když mám za sebou pouze dva šotolinové závody. Proto se budeme snažit jet rychle, ale až do cíle. Asfaltové závody bych chtěl vyhrát a celkově samozřejmě také. Bude to těžké, ale slibuji, že budu dělat vše proto, aby se nám to podařilo a dostali se tak o krok blíž k mému snu.