Dnes je 20. dubna 2024, Svátek má Marcela, zítra Alexandra

Rally Dakar - druhá etapa

3. ledna 2011 • 22:00

Josef Macháček ve druhé etapě Rallye Dakar udržel vedení v pořadí čtyřkolek. Na trase z Córdoby do San Miguel de Tucuman zvládl třísetkilometrovou rychlostní zkoušku v druhém nejlepším čase. Aleš Loprais s tatrou obsadil druhé místo mezi kamiony. Vyhrál Firdaus Kabirov v kamazu a celkově vede o devět vteřin před Lopraisem.

Dakar 2011 - leg 2 - Francisco Lopez Contardo (Aprilia RXV 450 Tuareg)Dakar 2011 - leg 2 - Jean Luc Blanchemain - Jean Brucy (Buggy MD)

Zatímco v neděli nestačil jen na Vladimira Čagina, tentokrát byl rychlejší jen jiný ruský pilot Kamazu Firdaus Kabirov. Čagin přitom mířil k dalšímu etapovému prvenství, ještě na posledním ze tří kontrolních bodů vedl, ale v závěru 324 km dlouhého testu měl problémy. Na trati nakonec strávil o šest minut víc než Kabirov a přišel i o vedení v nezvykle vyrovnaném celkovém pořadí. V něm je po 544 měřených kilometrech nově Kabirov o pouhých devět sekund před Lopraisem a o 22 před Čaginem.

Macháček byl se svojí yamahou pomalejší o pouhých 23 sekund než etapový vítěz Alejandro Patronelli z Argentiny, starší bratr loňského šampiona Marcose, který pokračuje v soutěži po nedělním pozdním startu s šestihodinovou penalizací. Třiapadesátiletý český dobrodruh vede před Alejandrem Patronellim o pět minut. Jeho týmový kolega Martin Plechatý dnes ztratil na pátém místě sedm minut a celkově klesl z druhého na čtvrté místo.

Zatímco ve čtyřkolkách se úspěšná obhajoba loňského prvenství s velkou pravděpodobností konat nebude, automobilům i motocyklům vládnou loňští vítězové. Španěl Carlos Sainz ve volkswagenu zvládl nejrychleji i druhou rychlostní zkoušku a před rekordmanem v počtu vítězství Stéphanem Peterhanselem z Francie, který řídí BMW, už má tříminutový náskok. Nejlepší z českých posádek Michael Honda, Jan Tománek figuruje na 38. místě a se svým mitsubishi je čtvrtá v kategorii T2.

V kategorii motocyklů oslavil 25. etapové vítězství Cyril Després na KTM. Francouzský jezdec byl dodatečně vyhlášen i vítězem předchozí etapy, protože původně nejrychlejší Ruben Faria z Portugalska byl penalizován jednou minutou za porušení rychlostního limitu. Després nyní vede o dvě a půl minuty před předloňským vítězem Markem Comou ze Španělska, Faria je třetí. David Pabiška na yamaze je celkově čtyřicátý.

V úterní třetí etapě se účastníci přemístí ze San Miguel de Tucuman do San Salvador de Jujuy. Absolvují celkem 634 km, z toho 226 km na čas.