Dnes je 25. dubna 2024, Svátek má Marek, zítra Oto

Loprais měl technické problémy, na Čagina ztratil téměř tři hodiny

11. ledna 2011 • 20:30

Aleš Loprais s Tatrou dokončil 9. etapu Rallye Dakar na osmnáctém místě se ztrátou 2 hodiny a 48 minut na Rusa Čagina. V průběžném pořadí spadl na 4. místo. Na třetího Rusa Nikolajeva s Kamazem ztrácí více než hodinu.

Dakar 2011 - leg 9 - Aleš Loprais - Milan Holaň - Josef Kalina (Tatra T 815)

Posádku kolem Aleše Lopraise potkal na letošní Rallye Dakar první větší problém na 77. kilometru, když ji zastavily potíže s turbodmychadlem motoru Deutz a na třetí kontrolní bod dorazila se ztrátou hodiny a šestnácti minut na vedoucího Rusa Čagina. Zastavit musela i na 110. kilometru.

Nejlepšího výsledku v dosavadním průběhu soutěže dosáhl další český zástupce v kategorii kamionů Vlastimil Vildman s liazem, který dojel devátý o 50 minut za vítězným Rusem Firdausem Kabirovem, který se vrátil do čela průběžného pořadí a má čtyřminutový náskok před šestinásobným vítězem Vladimirem Čaginem.

V kategorii automobilů si dojel pro páté dílčí prvenství v letošní soutěži Španěl Carlos Sainz. Z manka na vedoucího Katařana Nasera Al-Attiyaha ukrojil necelé dvě minuty, oba jezdce Volkswagenu nyní dělí 3:18 minuty. Mezi automobily bojuje na Dakaru o přední příčky katarský závodník Al-Attiyah.

Na motocyklu byl nejrychlejší Američan Jonah Street, který vybojoval druhé etapové vítězství v kariéře s náskokem více než tří minut. Celkově však ztrácí téměř čtyři hodiny na vedoucího Španěla Marka Comu, který byl tentokrát devátý.

Stěžoval si, že startoval v mlze, což mu ztížilo navigaci. „Naše první skupina jezdců se ztratila. Zahnuli jsme doprava, když jsme neměli. Když jsem se vrátili zpátky, druhá skupina nás dojela. Byl to chaos,“ konstatoval Coma, který však přišel jen o minutu svého náskoku v celkové klasifikaci na obhájce prvenství Francouze Cyrila Desprése. Street připustil, že mu nahrálo, že startoval až ve třetí skupině. „Je to paráda, prostě paráda,“ radoval se Američan. Josef Macháček se čtyřkolkou obsadil druhé místo a celkově je dál třetí.

Středeční etapa vrátí účastníky Dakaru do And a na argentinské území. Trasa měří 862 km, měřený úsek tvoří 176 km.