www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 23. ledna 2022, Svátek má Zdeněk, zítra Milena

Mistrovství­ světa

ME

MČR a RSS

Ostatní­ soutěže

Autosport.cz

Preview: Rallye Monte Carlo 2006

15. ledna 2006 • 08:30

Ani letošní šampionát MS FIA v automobilových soutěžích nezačne jinou soutěží, než proslulou Rallye Monte Carlo. Ta patří k nejstarším podnikům v kalendáři mistrovství světa a v letošním roce se pojede již její 74. ročník. Oproti loňskému roku doznala značných změn, které jsou patrné především v harmonogramu rally.

Na jezdce ovšem znovu čekají velmi náročné testy i podmínky. Všechny týmy a jezdci se musí připravit na sníh, led a mokrý asfalt, který v minulosti dostal již nejednoho zkušeného pilota.

Trať znovu povede posádky po velmi úzkých cestičkách, což ještě není to nejzáludnější, nicméně právě nepředvídatelné počasí je to, co může všem nadělat značné starosti. Na jedné rychlostní zkoušce se tak může jezdec setkat se suchým i mokrým asfaltem a také ledem a sněhem ve všech možných podobách.

Životně důležitá je tak nejen taktika, ale především také vhodně zvolené pneumatiky. K tomu je však potřeba podrobných informací od ledových špiónů, kteří se na trať vydají jen několik desítek minut před startem samotné RZ.

Špióny jsou většinou zkušení piloti, kteří předávají detaily o stavu tratí přímo do centrály svých týmů. Tam se pak vše vyhodnocuje a podle toho se nabídne jezdci určitý druh pneumatiky, který by mu měl vyhovovat na dané podmínky nejlépe. Špióni se také domlouvají se spolujezdci, kteří si pak podle posledních informací upravují své rozpisy.

V roce 2005 vyhrál Rallye Monte Carlo Sébastien Loeb s vozem Citroën Xsara WRC. Letos čeká na jezdce osmnáct rychlostních zkoušek o celkové délce 366.4 kilometrů a hlavně velmi slušná konkurence v podobě 25ti vozů specifikace WRC.

-ric- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist