Dnes je 26. dubna 2024, Svátek má Oto, zítra Jaroslav

Tropheé Andros: Panis nejlepší ve Val Thorens

8. prosince 2011 • 00:45

Série Tropheé Andros odstartovala do nové sezóny 2011/2012. Premiérový závod se již tradičně uskutečnil ve Val Thorens a po dvou závodních dnech (3.-4.12.2011) se na čele bodového hodnocení vyhřívá Oliver Panis.

Francouzské lyžařské středisko Val Thorens narozdíl od loňského roku nenabídlo závodníkům nijak zvlášť kvalitní povrch závodní tratě a to zejména druhý závodní den, kdy v zatáčkách byl často již jen mokrý asfalt. Pohled na okolí prozrazoval, že do této oblasti ještě pravá zima dosud nepronikla.

Trophée Andros 2012 - Val Thorens

Úvodní závod sezóny přinesl ve startovním poli několik změn. Mistr minulé sezóny Jean Phillipe Dayraut vyměnil BMW 1 za nové Mini Countryman. Zbrojil i tým Dacie, který je důležitou marketingovou zbraní Dacie ve Francii. I v letošní sezóně za Dacii závodní Alain Prost, poprvé je však k němu postaveno další auto, o které se budou dělit Evens Stievenart a Nicolas Prost (syn Alaina Prosta). Starý Duster byl nahrazen novým modelem Logdy, který již ve Val Thorens závodil, ale sériové auto stále čeká na svou velkou premiéru, ta se má odehrát na počátku března 2012 v Ženevě. K přezbrojení došlo i v týmu Škoda Racing, kde postavili novou evoluci Fabie a posadili do ní kvarteto Lagorce, Villeneuve, Panis, Belmondo.

Paradoxně to byl Benjamin Riviere se starou Škodou Fabia, kdo vyhrál první kvalifikační trénink. Sílu nové Dacie ukázal druhý Stievenart, který zastínil až osmého Alaina Prosta. Mistr Dayraut byl čtvrtý a před něj se stihl dostat Panis. V druhém kvalifikačním tréninku se do čela dostal Llorach s Renaultem Clio (ten v týmu D.A.Racing též prošel zásadní modernizací). Druhým časem se blýsknul Nicolas Bernardi a třetím Jean-Baptiste Dubourg. Svůj stín nepřekročil opět osmý Alain Prost. Celkově v kvalifikaci zvítězil Riviere díky rychlejšímu času z první kvalifikace. Llorach byl druhý, Evens Stievenart třetí Bernardi čtvrtý, Panís pátý. Dayraut obsadil sedmé místo a Alain Prost pouze desáté místo. Villeneuve na tom byl ještě hůře – byl patnáctý.

1. finále Elite 1 – pořadí v cíli: Maurin, Daziano, Anquetil

2. finále Elite 1 – pořadí v cíli: G. Stievenart, Pernaut, Lubrano

1. finále Elite Sup 1 – Llorach bezvadně odstartoval, podobně jako Bernardi. Již v prvním kole předjel agresivně jedoucí Lagorce Dubourga, ale ten byl schopný se ihned vrátit na svou původní třetí pozici. Llorach na čele nebyl tak suverénní, jak by se dalo očekávat, dělal drobné chyby a to dávalo pronásledovatelům šanci držet se v dostřelu. V druhém kole využil Dubourg zaváhání Bernardiho a obsadil jeho druhé místo. Hned v dalším kole v souboji plném kontaktu dostal opět zpět. Toho využil i Lagorce, který předjel Dubourga. Lagorce ihned útočil i na Bernardiho, který se bránil jen za cenu „otloukání“ svého soupeře. To se mu zle vymstilo v posledním kole, když paradoxně po přistrčení zezadu (autor byl Lagorce) nevydržela celá příď jeho vozu včetně levého předního kola. Situace využil i Prost, který v jednom kole předjel Dubourga i kulhajícího Bernardiho. S velkým náskokem zvítězil Llorach.

2. finále Elite Sup 1 – ihned po startu si své pozice prohodili Panis a Dayraut, ale již za první zatáčkou bylo pořadí opět jako na startu, tj. třetí Panis a čtvrtý Dayraut. V druhém kole předjel Dayraut Panise krásným manévrem definitivně. V témže kole předjel i Evens Stievenart dosud vedoucího Riviereho. Dayraut současně zahájil hon na Riviereho a ten dovedl do úspěšného konce v posledním kole finále. Zvítězil Evens Stievenart s Daciou Lodgy, druhý byl Dayraut a třetí Riviere.

Sobotní bodové hodnocení: Benjamin Riviere (Škoda Fabia) 78 bodů, Pierre Llorach (Renault Clio) 77, Evens Stievenart (Dacia Lodgy) 75, Olivier Panis (Škoda Fabia) 70, Jean-Philippe Dayraut (Mini Countryman) 70, Nicolas Bernardi (Ford Fiesta) 70, Jean-Baptiste Dubourg (Renault Clio) 69, Franck Lagorce (Škoda Fabia) 69, Alain Prost (Dacia Lodgy) 66, Didier Thoral (Toyota Auris) 64, Andréa Dubourg (Renault Clio) 62, Christian Beroujon (Škoda Fabia) 60, Olivier Pernaut (Ford Fiesta) 58, Jacques Villeneuve (Škoda Fabian) 57.

Do nedělní kvalifikace nejlépe odstartoval Panis nejrychlejším časem v prvním kvalifikačním tréninku. Druhý byl Dubourg a třetí Maurin. Rozjíždět se začal pátý Villeneuve. Dayraut byl pouze devátý, Alain Prost třináctý a Riviere osmnáctý. Druhý kvalifikační trénink vyhrál Dayraut, před Lagorcem, Alainem Prostem a Balasem. V celkovém hodnocení kvalifikace zvítězil Panis, druhý byl Dayraut, třetí Dubourg a čtvrtý Lagorce.

1. finále Elite 1 – N. Prost, Beroujon, Pernaut

2. finále Elite 1 – Thoral, G. Stievenart, Daziano

1. finále Elite Sup 1 – po startu se na čele neudálo nic zásadního, vedoucí trojice ve složení Dayraut – Lagorce – Prost ujížděla ostatním jezdcům, které trochu brzdil čtvrtý Balas. Na toho útočil Llorach a v druhém kole již byl úspěšný. Balas se poté ještě propadal hlouběji do startovního pole. Lagorce útočil na vedoucího Dayrauta, občas se i dotkli, avšak k změně ve vedení nedošlo. V posledním kole předjel Lloracha Knapick, který si tím zajistil čtvrté místo. Stupně vítězů obsadil první Dayraut, druhý Lagorce a třetí Prost.

2. finále Elite Sup 1 – v úvodu nedošlo k nějakým zásadním událostem. Ty pro Maurina přišly ještě v prvním kole. Nejdříve jej odstrčil E.Stievenart, poté i Villeneuve, Pernaut a Riviere. To na čele se nedělo vskutku nic. Jako první viděl šachovnicový prapor Panis, druhý Dubourg a třetí Stievenart.

Trophée Andros 2012 - Val ThorensTrophée Andros 2012 - Val Thorens

Nedělní bodové hodnocení: Olivier Panis (Škoda Fabia) 80 bodů, Jean-Philippe Dayraut (Mini Countryman) 77, Jean-Baptiste Dubourg (Renault Clio) 74, Franck Lagorce (Škoda Fabia) 73, Alain Prost (Dacia Lodgy) 70, Evens Stievenart (Dacia Lodgy) 69, Julien Maurin (Ford Fiesta) 67, Jacques Villeneuve (Škoda Fabian) 66, Bertrand Balas (Mini Countryman) 65, Pierre Llorach (Renault Clio) 64.