Dnes je 25. dubna 2024, Svátek má Marek, zítra Oto

Rally Dakar 2012 - osmá etapa

9. ledna 2012 • 23:00

V první polovině Rallye Dakar jet na jistotu, ve druhé útočit. Aleš Loprais do puntíku plní svůj plán pro nejtěžší závod světa. Vyhrál maratonskou osmou etapu, v celkovém pořadí unikl na druhém místě pronásledovatelům, na vedoucího Nizozemce de Rooye však stáhl jen minutu a půl. Jednička týmu Iveco vede v celkovém pořadí o více než patnáct minut.

Dakar 2012 - leg 8 - Aleš Loprais - Petr Almáši - Michal Ernst (Tatra 815-2)Dakar 2012 - leg 8 - Marc Coma (KTM 450 CC)

Český jezdec byl nejrychlejší na 477 kilometrů dlouhém měřeném úseku, který závodníci absolvovali v Chile na trati mezi Copiapem a Antofagastou. Na stupně vítězů se Loprais prosadil podruhé za sebou, v neděli obsadil druhé místo.

Osmá etapa přinesla změnu pořadí v čele soutěže motocyklů, kam se dostal loňský vítěz Dakaru Marc Coma. Španělský jezdec si připsal čtvrtý dílčí triumf a vystřídal v roli lídra Francouze Cyrila Desprése, jenž uvízl v bahně a ztratil tím deset minut. Després dojel šestý, na průběžné druhé pozici ztrácí na Comu 1:26 minuty. „Já měl štěstí, že jsem v bahně moc neztratil. Když jsem viděl, že se odstup mezi námi zvětšuje, tak jsem za to vzal,“ uvedl Coma.

V kategorii automobilů udržel vedení Francouz Stéphane Peterhansel, který dojel čtvrtý o 5:38 za Španělem Nanim Romou. Celkově je devítinásobný vítěz Dakaru první o 7:36 před Američanem Robbym Gordonem.