Dnes je 24. dubna 2024, Svátek má Jiří, zítra Marek

Rally Dakar 2012 - devátá etapa

10. ledna 2012 • 23:00

Nadějně rozjetý závod Rallye Dakar pro Aleše Lopraise skončil v deváté etapě. Jeho tatra měla na přejezdovém úseku nehodu. Členové posádky byli dopraveni do nemocnice.

Dakar 2012 - leg 9 - Nasser Al-Attiyah - Lucas Cruz (Hummer H3)Dakar 2012 - leg 9 - Alejandro Patronelli (Yamaha Raptor 700)

Lopraisova posádka tak končí den po triumfu v předchozí etapě. Průběžně jí patřilo výborné druhé místo v kategorii kamionů. Před nehodou si zdatně vedla také v 9. etapě, když se dlouho pohybovala v čele pořadí po dramatickém boji s Gerardem de Rooyem i ostatními soupeři.

V deváté etapě skončily také naděje Nassera Al-Attiyaha, který obhajoval prvenství v kategorii automobilů. Katarského jezdce se španělským navigátorem Lucasem Cruzem zastavily technické potíže jeho Hummeru.

Al-Attiyah v letošní soutěži slavil dvě dílčí prvenství, měl ale opakované mechanické problémy a po osmi etapách byl celkově šestý s třičtvrtěhodinovou ztrátou na vedoucího Stéphanea Peterhansela z Francie.

Jeho snažení nyní skončilo na 174. kilometru trasy z Antofagasty do Iquique, na níž před svým odstoupením už musel několikrát zastavit. Podle oficiálního webu rallye mu zřejmě vypověděl službu alternátor. Nejrychlejším automobilistou byl poprvé letos Američan Robby Gordon s hummerem před průběžným lídrem Stéphanem Peterhanselem.

V kategorii motocyklů se vrátil do čela Francouz Cyril Després, přestože kvůli patnáctiminutové penalizaci přišel o třetí etapové vítězství. Potrestán byl i dosavadní lídr a původně druhý muž v cíli Marc Coma ze Španělska, který mu v pondělí sebral vedení. Premiérové etapové vítězství spadlo do klína Portugalci Helderu Rodriguezovi.