Dnes je 26. dubna 2024, Svátek má Oto, zítra Jaroslav

Tropheé Andros: Benjamin Riviere zažil víkend snů

13. ledna 2012 • 08:30

Benjamin Riviere v současné sezóně Tropheé Andros podává výborné výkony a svou formu potvrdil i v prvním závodě roku 2012. V Isola 2000 - Alpes maritimes nenašel po celé dva dny přemožitele a získal maximální počet bodů. Zaslouženě se v průběžném bodovém hodnocení série dotáhnul na vedoucí duo Prost - Dayraut. Nicolas Prost začíná porážet svého otce. Zkomplikuje to Alainovi Prostovi jeho boj o titul?

Vstupem do nového roku 2012 se i současná sezóna Tropheé Andros přesunula do své druhé poloviny. Na programu byl tentokrát čtvrtý závod v Isola 2000 - Alpes maritimes (zde je tradičně připraven technicky náročný okruh o délce 800 metrů, umístěný 2000 metrů nad mořem). Ani nový rok však nepřinesl zásadní příděly sněhu. Pořadatelé měli proto i tentokrát docela hodně starostí s údržbou tratě, aby byla ve stavu vhodném pro závodění.

Benajmin Riviere, Škoda Fabia - Isola 2000 - Alpes maritimes

Pohled na výsledky první kvalifikace přinesl dvě překvapení. Tím prvním bylo drtivé vítězství Benjamina Riviereho. Druhým překvapením bylo to, že první dvě místa patřila Škodám Fabia (Riviere, Panis), další dvě jezdcům s Mini Countryman (Dayraut, Balas), další dvě Daciím Lodgy (Alain a Nicolas Prostovi) a následovaly tři Fordy Fiesta (Bernardi, Maurin, Pernaut).

Druhá kvalifikace byla také ve znamení seskupování závodních strojů. O nejvýznamnější výjimku se postaral nejrychlejší Panis (za časem Riviereho z první kvalifikace však velmi zaostal). Za ním se však seřadilo již toto 'skupinkové pořadí' – Alain a Nicolas Prost (oba Dacia Lodgy), Pernaut, Maurin (oba Ford Fiesta), J.B. Dubourg, Llorach, A.Dubourg (za volantem Renaultů Clio), Thoral a Lubrano (oba Toyota Auris), Villeneuve a Lagorce (oba Škoda Fabia). Vítěz první kvalifikace druhou jízdu po odjetí jednoho pomalejšího kola vypustil a obdobně se zachoval i Dayraut, který objel tři kola ze čtyř. V celkovém hodnocení kvalifikace zvítězil Riviere před Panisem a Alainem Prostem, čtvrtý byl obhájce mistrovského titulu Dayraut a čtvrtý Nicolas Prost.

1. finále Elite 1 – pořadí v cíli: Fontanel, Demoustier, Pernaut

2. finále Elite 1 – pořadí v cíli: Broggi, Anquetil, Joncoux

1. finále Elite Sup 1 – start nepřinesl žádné zásadní změny, když Panis bezchybně odstartoval a z pole position hájil svou pozici před dotírajícím Dayrautem, který již v prvním kole tvrdě útočil právě na Panise. Dayrautovi kryl záda Balas (oba Mini). Netrvalo to dlouho a Dayraut se lehce otřel o Panise, pro toho měl opravdu lehký kontakt fatální následky v podobě poškozeného zavěšení pravého zadního kola, které zapříčinilo jeho odstoupení z této jízdy. Naštvaný Panis si ještě téměř v prostředku zatáčky, kde odstavil svůj vůz, počkal na Dayrauta, aby mu přímo na trati ukázal co Dayraut způsobil. Tím ale dramatické chvíle neskončily, když takřka vzápětí zabrzdil Llorach o Maurina a téměř mu vyskočil na 'záda'. Maurin též za chvíli ukončil své působení v tomto finále. Zvítězil Dayraut, který po odstoupení Panise neměl problém udržet za sebou týmového kolegu Ballase. Stupně vítězů doplnil třetí Llorach.

2. finále Elite Sup 1 – první dvě startovaní řady obsadili Riviere a Alain Prost, Nicolas Prost a Pernaut. Ani po startu se toto pořadí neměnilo. Riviere ihned začal A.Prostovi ujíždět. Trápení Jacquese Villeneuva pokračovalo i v tomto finále, které ani nedokončil. Hlavní finále dne již ale nebylo tak dramatické jako 1. finále Elite Sup 1. Kromě hezkého souboje trojice Pernaut, Bernardi a Dubourg se prakticky nic nedělo, když Riviere všem s velkým rozdílem ujížděl a syn Nicolas si od svého otce Alaina Prosta udržoval uctivý odstup. Při popisu stupňů vítězí a vítěze bramborové medaile proto lze užít popis jezdců prvních dvou řad na startu.

Páteční bodové hodnocení:

Benjamin Riviere (Škoda Fabia) 80 bodů, Jean-Philippe Dayraut (Mini Countryman) 74, Alain Prost (Dacia Lodgy) 74, Bertrand Balas (Mini Countryman) 71, Nicolas Prost (Dacia Lodgy) 71, Olivier Panis (Škoda Fabia) 70, Olivier Pernaut (Ford Fiesta) 68, Jean-Baptiste Dubourg (Renault Clio) 66, Pierre Llorach (Renault Clio) 65, Nicolas Bernardi (Ford Fiesta) 64, Julien Maurin (Ford Fiesta) 64.

J. P. Dayraut, Mini Countryman - Isola 2000 - Alpes maritimes

Sobotní kvalifikace odstartovala ve stejném duchu jako předchozí den. Na čele se opět zabydlel Riviere a opět s významným náskokem. Nejblíže se mu dokázal přiblížit druhý Andréa Dubourg a třetí Dayraut. Nicolas Prost těsně předčil svého otce Alaina. Druhou kvalifikační jízdu absolvovali poctivě všichni ze špičky první kvalifikační jízdy. Hlavním důvodem byla postupně zrychlující trať. Z prvního místa ale ani tentokrát nebyl nikdo schopný sesadit Riviereho. I když tentokrát už měl hodně namále. Nicolas Prost zajel naprosto shodný čas jako Riviere. Tento výsledek je ještě úžasnější, když si uvědomíme, že v kvalifikaci se měří čas nutný k ujetí 4 kol. Rivieremu k vítězství v druhé kvalifikaci i v kvalifikaci celkově pomohl fakt, že v prvním kole svého pokusu v druhé kvalifikaci byl rychlejší než N.Prost. v druhé kvalifikaci zazářil i třetí Pernaut. Svůj vysoký standard odvedli i čtvrtý Dayraut a pátý Alain Prost (opět poražen synem). V celkovém hodnocení kvalifikace nemohl být jiný vítěz než Riviere, druhý byl Nicolas Prost a třetí Andréa Dubourg. Dayraut byl hodnocen jako pátý a Alain Prost na šestém místě.

1. finále Elite 1 – pořadí v cíli: Fontanel, Anquetil, Mottard

2. finále Elite 1 – pořadí v cíli: Bernardi, Belmondo, Daziano

1. finále Elite Sup 1 – start nezastihl v nejlepším Nicolase Prosta, který ihned po pár metrech klesnul na druhou pozici za Pernauta. Obzvláště povedený start nepředvedl ani Alain Prost, ten se však nátlaku Dubourga ubránil. Nicolas Prost se poté snažil dostat před Pernauta, ale jeho snaha nepřinesla zamýšlený efekt. Zajímavé bylo, že Nicolas zajížděl rychlejší časy než otec. Dvacet bodů za vítězství získal Pernaut. Druhý dojel Nicolas Prost a třetí Alain Prost. Nicolas připravil svého otce o další body. Bylo by hodně paradoxní a hořké, kdyby o tyto body Alain Prost prohrál souboj o mistrovskou korunu.

2. finále Elite Sup 1 – bezchybně odstartoval Riviere a ihned se ujal vedení. Andréa Dubourg se od startovního roštu odlepil poněkud pomaleji, toho chtěl využít Dayraut a získat druhou příčku. Dubourg však své druhé místo uhájil. Už po prvním kole odstoupil Villeneuve. Zatímco Dayraut bojoval s Dubourgem, Riviere na čele opět všem ujížděl, necelých 8 vteřin za šest kol, na které se finále jelo, hovoří samo za sebe. Předposlední kolo bylo poslední pro Panise. V posledním kole již byli v jednu chvíli Dubourg a Dayraut vedle sebe. Dubourg zvládl mobilizovat poslední síly a i s dopomocí „opření“ o sněhovou bariéru v poslední zatáčce dokázal Dayrautův útok odvrátit. Třetí tedy dojel Dayraut, druhý Andréa Dubourg a jako první viděl šachovnicovou vlajku Riviere. Riviere vítězstvím zakončil víkend snů, ve kterém nenašel přemožitele, a který mu dopomohl přisát se v celkovém hodnocení Tropheé Andros na vedoucí duo A.Prost + Dayraut.