www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 22. dubna 2018, Svátek má Evženie, zítra Vojtěch

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Targa Florio předčasně ukončena, zemřel spolujezdec Gareth Roberts

16. června 2012 • 10:45

Tento týden je na programu zcela nová soutěž v seriálu IRC, legendární Targa Florio. Páteční etapa nabídne nezvykle pouze dva úseky, které se pojedou ve třech průjezdech, sobota zase dva průjezdy dvěma dalšími testy. Spolu se zahajovací speciálkou tak na posádky čeká celkem jedenáct rychlostních zkoušek s pouhými 151 kilometry souhrnné délky. To však rozhodně neznamená, že se jedná o procházku růžovým sadem. Sicilské cesty jsou nevyzpytatelné a předchozí zkušenosti s nimi mohou být vodou na mlýn domácích posádek.

Online výsledky - Rally Radio - Další informace k rally Targa Florio

2. etapa

Rally Targa Florio byla předčasně ukončena. Po havárii na RZ 8 totiž podlehl svým zraněním Gareth Roberts, spolujezdec Craiga Breena. Zbývající rychlostní zkoušky byly zrušeny, výsledky jsou platné po osmé rychlostní zkoušce. Craig Breen byl v šokovém stavu převezen do nemocnice, bez dalších zranění byl ale krátce nato proupštěn.

Gareth Roberts pocházel z Walesu, svou kariéru v rally zahájil v roce 2004. Po pěti sezonách v mistrovství Velké Británie se spolu s Craigem Breenem vydal do mistrovství světa, kde v roce 2011 společně dosáhli na vítězství v premiérovém ročníku FIA WRC Academy. V loni tato dvojice zavítala také do Česka na Barum rally, kde se prezentovala sedmým místem. Letos v srpnu by Garethovi bylo pětadvacet let. Čest jeho památce!

Gareth Roberts

Gareth Roberts (* 6. 8. 1987 - † 16. 6. 2012)

RZ 8 - Cefalú 1 (18.00 km)

Giandomenico Basso - Mitia Dotta, Ford Fiesta RRC - Targa Florio 2012

Jak byl konec první etapy na rally Targa Florio bez většího náboje, tak se první sobotní vložka postarala o zatím největší drama. Zkoušku vyhrál Giandomenico Basso, který Janu Kopeckému nadělil 6.2 sekundy. A skoro stejným rozdílem ujel Čech doposud vedoucímu Mikkelsenovi, z čehož vyplynul Kopeckého posun do vedení soutěže! Výrazný nástup Bassa způsobil, že vedoucí trojici v pořadí Kopecký - Mikkelsen - Basso nyní celkově dělí pouhých 1.7 sekund!

Bohužel nejužší špička byla tím jediným, co osmou rychlostní zkouškou stihlo projet. V rychlostní zkoušce totiž havaroval Craig Breen a ta poté musela být zastavena.

1. etapa

RZ 7 - Collesano 3 (13.70 km)

Andreas Mikkelsen - Ola Flöene, Škoda Fabia S2000 - Targa Florio 2012

Téměř dvě třetiny zkoušek rally Targa Florio jsou po dnešku minulostí. Po páteční šestici měřených úseků je na čele suverénní Andreas Mikkelsen, který dnes dal svým soupeřům šanci jen jedenkrát. Jeho vedení je však relativně malé, druhý Jan Kopecký na něj číhá s odstupem 4.5 sekund. Na třetím místě je Giandomenico Basso následovaný Umbertem Scandolou, který svým výkonem patří příjemným překvapením soutěže. Paolo Andreucci je průběžně pátý, kolem sebe má do obou stran velké časové rozdíly. Zítra by jej mohl ohrozit snad jen Craig Breen, který si na závěrečné páteční vložce konečně zgustl na Allesandru Pericovi a poskočil na průběžné šesté místo.

Nepříliš početnému poli IRC Production Cupu vládne Massimiliano Rendina s mitsubishi, následovaný Robertem Consanim na Méganu RS (Francouz z administrativních důvodů startuje pod ukrajinskou licencí) a Marcem Tempestinim se subaru kategorie R4. IRC 2WD Cup je co do počtu podstatně nabitější, avšak situaci jasně kontroluje Simone Campedelli před Harrym Huntem (+1:40.3, oba Ciotrën DS3 R3T) a Robertm Consanim, který na třetí místo před Andreu Nucitu poskočil na poslední vložce dne.

Druhá etapa Targy Florio bude obsahovat už jen čtyři úseky, ty však budou o něco delší než dnes a dohromady dají celkem 68 ostrých kilometrů.

Targa Florio - 1. etapa
1.Andreas Mikkelsen - Ola FlöeneNORŠkoda Fabia S200053:23.5
2.Jan Kopecký - Pavel DreslerCZEŠkoda Fabia S2000+4.5
3.Giandomenico Basso - Mitia DottaITAFord Fiesta RRC+13.2
4.Umberto Scandola - Guido D'AmoreITAŠkoda Fabia S2000+23.6
5.Paolo Andreucci - Anna AndreussiITAPeugeot 207 S2000+34.8
6.Craig Breen - Gareth RobertsIRL/GBRPeugeot 207 S2000+52.8
7.Gamba Matteo - Emanuele InglesiITAPeugeot 207 S2000+53.6
8.Sepp Wiegand - Timo GottschalkDEUŠkoda Fabia S2000+1:07.9
9.Allesandro Perico - Fabrizio CarraraITAPeugeot 207 S2000+1:17.5
10.Marco Runfola - Giovanni Lo NeriITAPeugeot 207 S2000+1:36.9

RZ 6 - Targa 3 (13.60 km)

Jan Kopecký - Pavel Dresler, Škoda Fabia S2000 - Targa Florio 2012

Jan Kopecký přerušil páteční vítěznou sérii Andrease Mikkelsena. Nor i nadále vede, český pilot jej ale obral o osm desetin. Třetí čas zajel Giandomenico Basso, který na Kopeckého celkově ztrácí sedm sekund. Z očekávaného souboje Brrena a Gamby prozatím sešlo, oba totiž v RZ 6 zajeli na desetinu shodný čas. Na své dosavadní poměry slušným šestým časem se blýskl Sepp Wiegand, který hned poskočil na osmé místo před Allesandra Perica. Ostatní pořadí v Top 10 zůstává beze změn.

RZ 5 - Collesano 2 (13.70 km)

Giandomenico Basso - Mitia Dotta, Ford Fiesta RRC - Targa Florio 2012

Jakoby italským pilotům skončila polední siesta a oni se rozjeli do pořádného soutěžního tempa. Pátou vložku sice opět vyhrál Mikkelsen, jen šest desetin za ním ale zaostal Giandomenico Basso a o ještě jednou tolik Umberto Scandola. Až za nimi skončil Jan Kopecký, který i nadále drží druhou příčku celkově, avšak Andreas Mikkelsen se mu vzdálil na zatím největší rozdíl 4.8 sekund. A z druhé strany se blíží Basso, kterému aktuálně na Čecha chybí 5.4 sekundy. Již zmíněný Scandola si dokonce polepšil tak, že se posunul na čtvrté místo. Pátý čas Craiga Breena v RZ 5 Ira přiblížil k šestému Matteu Gambovi, souboj těchto dvou jezdců na Peugeotech se dá očekávat v závěrečné páteční sekci, před kterou ale bude následovat ještě jeden servis.

RZ 4 - Targa 2 (13.60 km)

Paolo Andreucci - Anna Andreussi, Peugeot 207 S2000 - Targa Florio 2012

Černý kůň soutěže Paolo Andreucci se stále nemůže dostat do toho správného tempa. Zatímco v minulosti byl schopen držet krok s tou nejužší špičkou IRC, na důvěrně známých tratích (Targu vyhrál celkem šestkrát!) si jej tentokrát dávají ke svačině i jeho krajané, kteří dříve pravidelně zůstávali za jeho zády. Těžko říct, zda je toho příčinou Ucciho věk či nová verze peugeotu, každopádně nejrychlejší trojka se mu pomalu, ale jistě vzdaluje.

Čtvrtou zkoušku opět vyhrál Mikkelsen před Kopeckým, Bassem a Scandolou. O jedinou změnu pořadí v nejrychlejší desítce se opět postaral Craig Breen, který poskočil na sedmé místo před Allesandra Perica.

RZ 3 - Collesano 1 (13.70 km)

Andreas Mikkelsen - Ola Flöene, Škoda Fabia S2000 - Targa Florio 2012

Třetí rychlostní zkoušku Targy Florio opět vyhrál Andreas Mikkelsen. Jan Kopecký za ním zaostal o vteřinu a celkem na vedoucího jezdce ztrácí 1.7 s. Třetí čas zajel Umberto Scandola, který se tak celkově mohl posunout na pátou pozici místo Mattea Gamby. Další změnou je posun Craiga Breena o jedno místo vzhůru, tentokrát na úkor Seppa Wieganda. Trochu za očekáváním jsou zatím výkony Bassa a Andreucciho, těm se totiž vedoucí dvojice pomalu, ale jistě vzdaluje.

.

RZ 2 - Targa 1 (13.60 km)

Andreas Mikkelsen - Ola Flöene, Škoda Fabia S2000 - Targa Florio 2012

První klasická vložka letošní Targy Florio udělala v celkovém pořadí celkem očekávaný průvan - na svých včerejších pozicích zůstali jen celkově pátý Matteo Gamba a desátý Marco Runfola (oba Peugeot). Do čela se posunul Andreas Mikkelsen, Jan Kopecký je aktuálně druhý. Pozice si prohodili i Giandomenico Basso (nyní 3.) a Paolo Andreucci (4.). Vůbec největší propad ale zaznamenal Craig Breen, který na Mikkelsena ztratil téměř sedmnáct sekund - ze čtvrtého místa spadl až na deváté.

RZ 1 - Citta' di Palermo (1.65 km)

Jan Kopecký - Pavel Dresler, Škoda Fabia S2000 - Targa Florio 2012

Zahajovací rychlostní zkoušku Targy Florio si podmanil Jan Kopecký. V těsném závěsu se za ním umístili Andreas Mikkelsen, Paolo Andreucci a Craig Breen. Zkouška měřila pouze 1,65 kilometrů, přesto si na ní posádky užily pár nestandardních momentů. Zaprve byla trať 'namotaná' na letištní ploše hodně špinavá a zaprášená, zadruhé se některé zatáčky vytyčené plastovými zábranami neshodovaly se stavem, jaký panoval při seznamovacích jízdách. Možná i proto byl ve výsledcích dlouho na vedoucí pozici Rashid Al-Ketbi, ten ale podle oficiálního zdroje nedodržel trať a jeho případem se budou zabývat sportovními komisaři.

Další informace k rally Targa Florio

-hof- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist