Dnes je 19. dubna 2024, Svátek má Rostislav, zítra Marcela

Na Rally Rias Baixas kralovaly Clia

19. června 2006 • 01:00

Během prvního červnového víkendu pokračovalo ve španělském Vigu nedaleko portugalských hranic tamější asfaltové mistrovství. Na 62 soutěžních posádek čekalo devět testů, které dohromady dávaly necelých 168 ostrých kilometrů.

S velkým očekáváním přijel do Viga tovární tým Peugeot, který na minulé soutěži v Kantábrii zaznamenal týmový double. Tentokrát se však na startu objevil pouze Alberto Hevia, jelikož García Ojeda se zaměřuje na mistrovství Evropy. Ambice francouzské stáje však vzaly velice rychle za své – hned na první RZ totiž Hevia těžce havaroval, jeho Peugeot 206 S1600 byl totálně zničen a posádka musela být převezena do nemocnice, odkud však byla naštěstí brzo propuštěna. Peugeot má nyní problém, jelikož má pro závodění ve Španělsku málo vozů, takže starty na nejbližších podnicích jsou zatím velkou otázkou.

První zkouška tedy byla zrušena, avšak ještě před osudnou havárií stihl odstoupit kvůli problémům s elektronikou svého Renaultu Clio S1600 Joan Vinyes, který se na asfalt vrátil po dlouhé pauze. Ve stejném testu také hodně ztratil Sergio Vallejo (+47 vteřin), když se u jeho Clia vyskytly problémy s řízením. Jak se později ukázalo, tato ztráta jej patrně připravila o vítězství v celé rally. Abychom doplnili nepěknou bilanci první erzety, zmiňme ještě největšího favorita skupiny N Pedro Burga, který musel odstoupit po poruše turba svého Lanceru Evo XI.

Po tomto „pročištění“ startovního pole se na čele usadil Manuel Rueda, který před soutěží implantoval do svého Renaultu Clio nový motor a řadu dalších vylepšení. Jeho největším soupeřem byl Miguel Fuster s identickým vozem - během celé rally se oba jezdci od sebe nevzdálili na víc než dvě vteřiny. Se stejným rozdílem oba přijeli i na poslední zkoušku, kde však Rueda udělal dvě jezdecké chyby a přenechal tak vítězství Fusterovi. I tak to ovšem byl pro Ruedu nejlepší životní výsledek. Fuster vyhrál s náskokem pěti vteřin a jelikož to letos byla již druhá celková výhra, vyhoupl se i do čela průběžné celkové klasifikace mistrovství.

Velký favorit Dani Sola (Citroën C2 S1600) se během celé soutěže trápil problémy s trakcí a prakticky nikdy se ani nepřiblížil nejrychlejší dvojici na špici. I přesto dokázal porazit Valleja, který během soutěže vyhrál čtyři rychlostní zkoušky a hořce litoval své ztráty z úvodního testu.

Perfektní výkon také předvedl Jorge Rantur González s Lancerem Evo XI, který dokázal pravidelně zajíždět časy srovnatelné s nejrychlejšími es-šestnáctkami a jen díky problémům s brzdami v závěru soutěže skončil až pátý.

Všechny potřebné informace k Rallye Rías Baixas najdete zde.