www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 12. listopadu 2019, Svátek má Benedikt, zítra Tibor

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Tropheé Andros: sezóna odstartovala...

11. prosince 2012 • 08:00

Nová sezóna série Tropheé Andros má za sebou již první víkendový závod. Na dobře zasněžené trati ve Val Thorens byl celkově nejlepší Jean-Philippe Dayraut s Mini Countryman, který je hlavním favoritem na zisk mistrovského titulu.

Trophée Andros 2012 - Val Thorens

To zda Jean-Philippe Dayraut splní očekávání, která jsou do něj vkládána si budeme muset počkat až do prvního únorového víkendu, kdy bude Tropheé Andros končit. Jeho situaci mu bude jistě velmi stěžovat loni druhý Benjamin Riviere. Ten bude limitovaný tím, že bude nastupovat s novým Citroenem DS3, na který si bude muset zvykat. V loňské sezóně, ale dokázal porážet se starší technikou i zkušené jezdce s posledními novinkami, lze proto předpokládat, že by měl být Riviere silný i letos. Ze startovního pole zmizela rodina Prostů a tím došlo i k omezení závodních aktivit týmu Dacia. Startovní pole Tropheé Andros pro letošní sezónu početně zeštíhlelo, nestartují některá známá jména, ať již zmíněný Alain a Nicolas Prostové, Jacques Vileneuve či Paul Belmondo, nebo zástupci rodiny Stievenartů. Někteří další jezdci našli své působiště v přidruženém poháru Trohpeé Andros Electrique vyhrazeného elektrickým buginám Andros Car 04.

Startovní listinaTropheé Andros 2012/2013
01SpeedAventure.com (Citroen DS3)Benjamin RIVIERE
02Saintéloc Racing (Mini)Jean Philippe DAYRAUT
03Tork Eurodatacar (Dacia Lodgy)Bérénice DEMOUSTIER, Olivier PANIS
04DA Racing (Renault Clio III)Jean Baptiste DUBOURG, Andréa DUBOURG
05SpeedAventure.com (Citroen DS3)Laurent BARBIERI
07Saintéloc Racing (Mini)Bertrand BALAS, Gérald FONTANEL
08SpeedAventure.com (Citroen DS3)Jean Pierre PERNAUT, Olivier PERNAUT
09Saintéloc Racing (Ford Fiesta)Guy MOTTARD, Didier THORAL
10Racing Devt PHYLAMY (Toyota Auris)Lionel DAZIANO,Serge LUBRANO
11Saintéloc Racing (Ford Fiesta)Eddy BÉNÉZET, Dominique CHIANALE
12Knapick Compétition (BMW série 1)Anne Sophie LEMONNIER, Hervé KNAPICK
14Sodifuel Racing (Renault Clio III)Cyril CALMON, Guillaume MAILLARD
15Saintéloc Racing (Ford Fiesta)Ludovic GHERARDI, Thierry JONCOUX

Minulý rok se pořadatelé ve Val Thorens trápili s nedostatkem sněhu, letos jim příroda pomohla k velmi dobré sněhové trati, která vzhledem ke svému profilu nabízí velmi zajímavou podívanou.základ pro první velký přísun bodů založil Dayraut již v první kvalifikaci, kterou vyhrál prakticky rozdílem třídy před Rivierem. I Riviere měl velký náskok na třetího Balase a čtvrtého Panise. V druhé kvalifikaci nenašel Dayraut opět žádného přemožitele, ale opět druhý Riviere se mu značně přiblížil. Zrychlila ostatně i většina ostatních jezdců a tak na třetí místo postoupil Panis a Balas byl za ním čtvrtý. V celkovém hodnocení zvítězil logicky Dayraut, druhý byl Riviere, třetí byl Panis (díky lepším časům v druhé kvalifikaci) čtvrtý Balas a dále následovali Pernaut, Benezet a A.Dubourg.

1. finále Elite 1 – pořadí v cíli: JB. Dubourg, Demoustier, Calmon

2. finále Elite 1 – pořadí v cíli: Lemonnier, Consani, Pernaut

Trophée Andros 2012 - Val Thorens

1. finále Elite Sup 1 – start finále se obešel bez větších dramat a tak asi to „největší“ zažil vedoucí Riviere, kterému se v první zatáčce otevřely dveře na straně u řidiče. Druhý Balas v prvním kole jemně Riviereho pošťuchoval, ale dostatečně nevyvedl Riviereho z koncentrace. Třetí Benezet vedoucímu duu nestačil a ztrácel mnoho času. Tvrdě se v úvodu finále bojovalo o místa za stupni vítězů. Balas neustále stínoval Riviereho, ten však přes plandající dveře nedělal chyby. Riviere proto mohl oslavit své první letošní vítězství ve finále. Stříbro bral Balas a bronz Benezet s Fiestou.

2. finále Elite Sup 1 – také start tohoto finále byl bez problémů, vedení se ujal z pole position startující Dayraut. Druhý Panis asi v třetí zatáčce hodně vystrašil Dayrauta, když se na něj řítil „okruhovým“ stylem namísto klasického řízeného smyku, naštěstí pro oba na místně nevznikla žádná kolize. Ještě blíže kolizi byli v této zatáčce třetí Pernaut a čtvrtý Dubourg, který minul Pernauta jen o milimetry. Dayraut si na čele začal soustavně tvořit náskok. Čtvrté kolo přineslo drama, kde jinde než ve třetí zatáčce. Pernaut chyboval, vjel do pomalé vnější stopy čehož využil Dubourg jedoucí ideální stopou a prosmýkl se před Pernauta. Jejich auta se střetla na vrcholu zatáčky. Ze střetu odešel jako poražený Pernaut jehož vůz se po předchozí katapultaci doslova zavrtal do ochranné bariéry u tratě. Dubourg jel dále a dojel si pro třetí místo. Panis získal druhé místo a vítězství patřilo bezpečně Dayrautovi.

Trophée Andros 2012 - Val Thorens

Sobotní bodové hodnocení: Jean-Philippe Dayraut (Mini Countryman) 80 bodů, Benjamin Riviere (Citroen DS3) 77, Olivier Panis (Dacia Lodgy) 74, Bertrand Balas (Mini Countryman) 73, Eddy Benezet (Ford Fiesta) 70, Andréa Dubourg (Renault Clio) 69, Hervé Knapick (BMW série 1) 67, Olivier Pernaut (Citroen DS3) 66, Serge Lubrano (Toyota Auris) 65, Didier Thoral (Ford Fiesta) 65.

Po první nedělní kvalifikaci měli nejlépe rozehrané karty Fontanel, JB. Dubourg a Panis. Dayraut zajel přes velkou chybu v prvním měřeném kole celkem čtvrtý čas, Riviere byl překvapivě až devátý. Pro druhou kvalifikaci zpomalila trať a na dosahovaných časech se to ihned projevilo. JB. Dubourg udržel vysoký standard a jeho čas byl nejlepší, těsně druhý skončil Dayraut a za ním v závěsu byl již Riviere. Panis jel i nadále skvěle a měl čtvrtý čas. V celkovém hodnocení kvalifikace zvítězil Fontanel. Druhé místo obsadil JB.Dubourg, třetí Dayraut. Pod stupni vítězů skončil Panis a Riviere.

1. finále Elite 1 – Mottard, Barbieri, Chianale

2. finále Elite 1 – Demoustier, Thoral, Pernaut

1. finále Elite Sup 1 – po startu se ještě před první zatáčkou dostal druhý Panis na úroveň JB. Dubourga, ten však své vedení uhájil. Panis byl při chutí a v každé další zatáčce se snažil najít si místo pro předjetí. Ve čtvrtém kole udělal chybu při brždění do jedné ze zatáček Panis, svou Daciu lehce opřel o sněhovou bariéru a ihned se snažil vycouvat. To ale bylo poněkud nebezpečné. Třetí Lubrano i čtvrtý Benezet se jen tak tak vyhnuli. Lubrano se v důsledku zabrždění propadl za Balase a Benezet dojel po dolování auta ze sněhové bariéry až poslední, ten doplatil na chybu Panise nejvíce. Ve finále zvítětil JB. Dubourg.

Trophée Andros 2012 - Val Thorens

2. finále Elite Sup 1 – na pole position posledního finále víkendu stál Fontanel. Druhé místo si držel Dayraut a třetí Riviere. V úvodním kole chyboval čtvrtý Daziano a na chvíli zdržel všechny jezdce za ním. Dayraut postupně zrychloval a poctivě sledoval Fontanela. Ve čtvrtém kole udělal Fontanel opět ve třetí zatáčce chybu a tu Dayraut nekompromisně ztrestal předjetím a ziskem vítězství. druhý tedy dojel Fontanel a třetí Riviere. Drama se konalo i po dojetí finále. Dayraut slavil vítězství zdravením diváků a mezitím mu z motorového prostoru začal stoupat dým. Naštěstí byl rychle k dispozici hasící přístroj a větší požár byl zažehnán.

Nedělní bodové hodnocení: Gérald Fontanel (Mini Countryman) 79 bodů, Jean-Baptiste Dubourg (Renault Clio) 77, Jean-Philippe Dayraut (Mini Countryman) 75, Olivier Panis (Dacia Lodgy) 73, Benjamin Riviere (Citroen DS3) 71, Serge Lubrano (Toyota Auris) 69, Lionel Daziano (Toyota Auris) 66, Andréa Dubourg (Renault Clio) 66, Bertrand Balas (Mini Countryman) 65, Eddy Benezet (Ford Fiesta) 63.

Průběžné bodové hodnocení po 1. závodě
Jean-Philippe Dayraut (Mini Countryman)155
Benjamin Riviere (Citroen DS3)148
Olivier Panis (Dacia Lodgy)147
Gérald Fontanel (Mini Countryman)140
Andréa Dubourg (Renault Clio)138
Bertrand Balas (Mini Countryman)135
Serge Lubrano (Toyota Auris)134
Eddy Benezet (Ford Fiesta)133
Jean-Baptiste Dubourg (Renault Clio)129
Lionel Daziano (Toyota Auris)128
Olivier Pernaut (Citroen DS3)127
Ludovic Gherardi (Ford Fiesta)117

Kalendář Tropheé Andros 2012/2013
Val Thorens8.-9.12.2012
Andorra14.-15.12.2012
Alpe d'Huez21.-22.12.2012
Isola 2000 (Alpes Maritimes)11.-12.1.2013
Lans en vercors18.-19.1.2013
Saint Dié des Vosges26.1.2013
Super Besse2.2.2013

Již druhý závod se pojede v Andoře ve dnech 14.-15. prosince 2012.

Mgr. Jaroslav Hanus ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist