www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 19. září 2020, Svátek má Zita, zítra Oleg

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Tropheé Andros: Dayraut a Riviere nejlepší v Andoře

18. prosince 2012 • 08:00

Tropheé Andros nám o uplynulém víkendu naservírovala další závod, který se odjel v Andoře. Jean Phillipe Dayraut za dva závodní dny nasbíral stejný počet bodů jako Benjamin Riviere. Z těsné blízkosti je sledoval Olivier Panis.

Trophée Andros 2012 - Andorra

Narozdíl od tratě ve Val Thorens, bylo v Andoře (Pas de la Case) o poznání méně sněhu, sluníčko také pomohlo trať trochu znehodnotit. Nebylo proto žádným neobvyklým jevem, když od kol závodních speciálů létaly roje jisker, to když hřeby pneumatik brousily své špičky o asfaltový podklad. Pořadatelé také řešili, zda má vůbec při počtu 23 účastníků cenu jezdit základní finále, kde by byli 3-4 jezdci nebo jen superfinále. Zřejmě i vzhledem ke stavu tratě nakonec padlo rozhodnutí, že se pojedou jen dvě superfinále s větším počtem startujících.

Jezdci poprvé v Andoře vyjeli do volného tréninku, kde se nejlépe dařilo Balasovi s Dayrautem (oba s Mini). V následujícím měřeném tréninku si čelo rezervovali Ferrier s Rivierem (oba s DS3). Body se však přiděluji hlavně za kvalifikaci. První kvalifikační trénink vyšel nejlépe s náskokem půl vteřiny Dayrautovi. Druhý byl Riviere a třetí místo obsadil Panis. V této souvislosti se sluší doplnit, že Panis byl pomalejší jen o 0,2 vteřiny, což když uvážíme, že jezdci jedou celkem 4 měřená kola, která se sčítají, opravdu minimální ztráta. V druhé kvalifikaci opět vyhrál Dayraut, druhý byl Panis, třetí Balas a Riviere propadl až na šesté místo. Časy byly v druhé kvalifikaci obecně rychlejší, což se projevilo i v celkovém vyhodnocení kvalifikace. O vítězi nebylo sporu – dvě vítězství znamenaly celkový triumf pro Dayrauta. Původně druhý Riviere prodělal díky uvedenému propadu v druhé kvalifikaci. Na jeho místo, celkově druhého jezdce, se dostal Panis. Třetí byl tedy Riviere, což ho odsoudilo ke startu do superfinále z druhého místa za Dayrautem (poleposition). Pod kvalifikačními stupni vítězů se pak seřadili Balas, JB. Dubourg, A. Dubourg, Thoral a další.

Trophée Andros 2012 - Andorra

1. finále Elite Sup 1 – na startu značně zaváhal z třetího místa startující A.Dubourg. tohoto zaváhání využil Benezet. Hned od prvního kola se zvětšovaly odstupy mezi první trojkou – Panisem – Balasem – Benezetem. Trochu starostí nadělal zbylým jezdcům D. Sirgue s Fordem Fiesta, který ve vrcholu jedné ze zatáček odstavil svůj havarovaný vůz. Balas postupem času stahoval odstup od Panise, Třetí Benezet měl za sebou Dubourga a oba na vedoucí duo hodně ztráceli. V cíli se vyrovnalo toto pořadí: Panis, Balas, Benezet, A.Dubourg, Lemmonier a další.

2. finále Elite Sup 1 – start z pole position vyšel Dayrautovi bez problémů, druhý Riviere ho neohrozil. Riviere Dayrauta neustále těsně sledoval, třetí JB. Dubourg a čtvrtý Thoral již ztráceli více, stejně tak pátý Fontanel, který sváděl velké boje s Dazianem. Mezi Dayrautem a Rivierem dokonce došlo ke kontaktu, kdy si Riviere o Dayrautovo Mini poškodil své auto, ale mohl dále pokračovat. Nervy drásající finále nakonec vyhrál Dayraut (a své vítězství oslavil krásnou piruetou), druhý byl Riviere a třetí JB. Dubourg.

Páteční bodové hodnocení: Jean-Philippe Dayraut (Mini Countryman) 80 bodů, Olivier Panis (Dacia Lodgy) 77, Benjamin Riviere (Citroen DS3) 74, Bertrand Balas (Mini Countryman) 73, Jean-Baptiste Dubourg (Renault Clio) 71, Andréa Dubourg (Renault Clio) 69, Didier Thoral (Ford Fiesta) 68, Eddy Benezet (Ford Fiesta) 67, Gérald Fontanel (Mini Countryman) 64, Lionel Daziano (Toyota Auris) 62.

---

Trophée Andros 2012 - Andorra

První sobotní kvalifikační trénink pro sebe získal Riviere, který bezpečně porazil velmi vyrovnaně jedoucí trio Panis, Dayraut a Balas. Pátý JB. Dubourg již pak ztrácel více času. Druhý kvalifikační trénink byl obecně pomalejší (narozdíl od předchozího dne). Opět se dařilo Rivieremu, ale Balasovi se dařilo ještě lépe a Riviereho porazil, čímž si připsal vítězství v této dílčí kvalifikaci. Třetí dojel Ferrier a čtvrtý byl JB.Dubourg, který se i nadále držel ve špičce. Již tolik se nedařilo Dayrautovi, když utrpěl šesté místo, ale stále na tom byl lépe než Panis, který nedojel poslední měřené kvalifikační kolo, což ho odsoudilo k poslednímu místu. V celkové klasifikaci si nejvyšší post a 60 bodů pro své bodové konto vybojoval Riviere. Balase na celkové druhé místo katapultovalo vítězství v druhé kvalifikaci. Panis byl celkově třetí díky skvělému výkonu z první kvalifikace. A taktéž výkon z první kvalifikace uchránil Dayrauta před horším než výsledným čtvrtým místem.

1. finále Elite Sup 2 – přestože na startu chyboval Balas, udržel si své vedení před Dayrautem. Následně pak Balas trochu poodjel a na Dayrauta útočil JB.Dubourg. Balas v posledním kole zpomalil a umožnil Dayrautovi předjetí. Můžeme spekulovat zda to byla týmová režie (velmi pravděpodobná, neboť oba jedou pro Saintéloc Racing) nebo nějaký technický problém. Balas pak měl ještě hodně co dělat, aby udržel druhé místo před Dubourgem, když je v cíli dělilo jen 6 (!) tisícin vteřiny.

Trophée Andros 2012 - Andorra

2. finále Elite Sup 2 – Riviere neponechal nic náhodě, skvěle odstartoval a ihned všem ostatním ujížděl. Mezi jeho pronásledovatele patřil Panis, Ferrier, Thoral a další. Ve čtvrtém kole se dokázal před Ferriera dostat Thoral, ten využil situace, kdy byl Ferrier v první zatáčce Parabolica moc dlouhý a Thoral ho dokázal agresivní jízdou vnitřkem předjet. Thoral pak ještě útočil na Panise, ale ten se mu ubránil. V cíli jsme tedy na stupních vítězů viděli toto pořadí: Riviere, Panis, Thoral.

Sobotní bodové hodnocení: Benjamin Riviere (Citroen DS3) 80 bodů, Bertrand Balas (Mini Countryman) 76, Olivier Panis (Dacia Lodgy) 74, Jean-Philippe Dayraut (Mini Countryman) 74, Jean-Baptiste Dubourg (Renault Clio) 70, Christophe Ferrier (Citroen DS3) 70, Didier Thoral (Ford Fiesta) 69, Eddy Benezet (Ford Fiesta) 67, Serge Lubrano (Toyota Auris) 64, Hervé Knapick (BMW 1) 64, Andréa Dubourg (Renault Clio) 63.

Průběžné bodové hodnocení po 2. závodě
Jean-Philippe Dayraut (Mini Countryman)309
Benjamin Riviere (Citroen DS3)302
Olivier Panis (Dacia Lodgy)298
Bertrand Balas (Mini Countryman)287
Jean-Baptiste Dubourg (Renault Clio)270
Andréa Dubourg (Renault Clio)267
Eddy Benezet (Ford Fiesta)267
Gérald Fontanel (Mini Countryman)263
Serge Lubrano (Toyota Auris)254
Lionel Daziano (Toyota Auris)251
Didier Thoral (Ford Fiesta)247
Olivier Pernaut (Citroen DS3)243

O nadcházejícím víkendu (21.-22.12.2012) se uskuteční již třetí závod v Alpe d'Huez, který bude současně posledním závodem Tropheé Andros v roce 2012.

Mgr. Jaroslav Hanus ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist