Dnes je 29. března 2024, Svátek má Taťána, zítra Arnošt

Rally Dakar 2013 - čtvrtá etapa

9. ledna 2013 • 00:30

Aleš Loprais s tatrou se dostal navzdory prasklé přední nápravě do čela Rallye Dakar. Po čtvrté etapě vede soutěž kamionů před Nizozemcem Gérardem De Rooyem o 56 sekund.

Rally Dakar 2013Rally Dakar 2013

Loprais dnes dojel v poslední čistě peruánské etapě šestý těsně za další tatrou Martina Kolomého. Synovec šestinásobného vítěze Dakaru Karla Lopraise sice zaostal o téměř 18 a půl minuty za nejrychlejším Rusem Ajratem Mardějevem, ale využil potíží dosavadního lídra De Rooye. Nizozemský jezdec s kamionem Iveco ztratil na měřeném úseku dlouhém 429 kilometrů na Mardějeva přes 26 minut.

„Také jsme se museli vypořádat s velkým problémem, protože nám sto kilometrů před cílem praskla náprava. Tekl nám olej, takže jsem museli dost zpomalit. Předjely nás dva kamazy a já se modlil, abychom dojeli do cíle,“ uvedl Loprais na webu soutěže. „Mám vážně velkou radost, že jsme tu, protože kdyby ta etapa byla o kilometr, deset nebo patnáct kilometrů delší, byl by to konec. Musíme tu nápravu opravit, dneska to bylo opravdu na hraně. Ale to je Dakar,“ prohlásil český jezdec.

Nového lídra má i kategorie motocyklů, v níž se dostal na první místo díky druhé příčce v etapě Francouz Olivier Pain. Suverénním vítězem etapy se stal Španěl Joan Barreda, jenž si připsal druhý dílčí triumf v tomto ročníku a třetí v kariéře. Po nevydařené třetí etapě, v níž skončil kvůli poničenému výpletu kol až na 44. pozici, se nedávný vedoucí jezdec vyšvihl na průběžné čtvrté místo.

Mezi automobily vyhrál podruhé za sebou Katařan Násir Attíja a snížil ztrátu vedoucího Francouze Stéphana Peterhansela na 5:16 minuty. „Radši jsem se dnes držel zpátky. Je třeba vědět, kdy riskovat a kdy jet opatrně. Zatím to pro nás nevypadá zle,“ uvedl obhájce prvenství a desetinásobný šampion Dakaru.

Peterhansel se nakonec přece jen mohl radovat z vítězství v druhé etapě, které pořadatelé v pondělí dodatečně přisoudili Španělovi Carlosi Sainzovi kvůli údajně chybně pracující satelitní technice. Další zkoumání však ukázalo, že navigace od pořadatelů byla v pořádku, takže sedmačtyřicetiletý Francouz si po další úpravě výsledků přece jen připsal jubilejní 60. etapové prvenství v kariéře.

Ve středu vjedou závodníci do Chile, kde je místo dun čekají kamenité úseky a říční přejezdy.