www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 27. února 2021, Svátek má Alexandr, zítra Lumír

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Tropheé Andros: Dayraut útočí na titul

23. ledna 2013 • 04:00

Tropheé Andros opět po týdnu připravila pro své příznivce další dějství. To se konalo v Lans en Vercors a Jean-Philippe Dayraut opět dosti zásadním způsobem bodově odskočil svému největším sokovi v boji o titul - Benjaminovi Rivieremu.

Trophée Andros 2012/2013 - Lans en Vercors

V Lans en Vercors se tentokrát museli jezdci vyrovnat nejen se sněhovým podkladem, ale i s proměnlivým počasím, neboť druhý den se do Lans en Vercors dostavil déšť, který sníh na trati velmi rychle likvidoval. Ze startovního pole pro tento závod vypadl Jacques Villeneuve a byl nahrazen Romainem Dumasem, který je v poslední době specialista na vytrvalostní závody, kde jezdí pro tovární tým Audi.

Pohled na časy z volného tréninku dával tušit, že na předních pozicích moc překvapení nebude. Vždyť už zde byl nejrychlejší Dayraut. Stejně tak tomu bylo i v měřeném tréninku, tam byl druhý Panis a třetí Riviere. Situace se nezměnila ani v první kvalifikaci, opět vítězný čas pro Dayrauta, druhý pro Panise (ten ztratil propastných 5 vteřin), ale třetí místo obsadil Andréa Dubourg a až čtvrtý byl Riviere. Druhá kvalifikace přinesla na čele zásadní změnu, když jí vyhrál Panis, před brarským duem Dubourgů, čtvrtý byl Balas a Riviere po pomalém posledním kole dosáhl jen na osmé místo. Dayraut tuto kvalifikaci vypustil. Přesto Dayraut v celkovém hodnocení kvalifikace zvítězil, před Panisem. Dále se zejména díky druhé kvalifikaci seřadili J.B. Dubourg a A. Dubourg a až za nimi byl na pátém místě Riviere. Pro Riviereho to tedy nebylo z pohledu bodového přídělu, ani z pohledu výhodnosti startovní pozice vůbec dobré.

1. finále Elite Sup 1 – na startu značně zaváhal Olivier Panis. Okamžitě jej na cílové rovince předjel A. Dubourg. Po pár metrech ještě Panis najel do sněhové bariéry, což jej též zbrzdilo, Panis pak byl následně nucen kvůli technickým problémům své Dacie odstoupit. Mezi jezdci na špici se pak začaly tvořit větší odstupy. Ve čtvrtém kole nechybělo mnoho a Calmon s Cliem zablokoval téměř celou šířku tratě, ostatní jezdci se mu vyhýbali jen s problémy. Na to doplatil hlavně vedoucí Dubourg, protože Riviere se k němu přiblížil takřka na dostřel. Andréa Dubourg však své vedení udržel (přes chybu v poslední zatáčce posledního kola) a zvítězil, druhý dojel Riviere a se značnou ztrátou viděl šachovnicovou vlajku třetí Pernaut.

Trophée Andros 2012/2013 - Lans en Vercors

2. finále Elite Sup 1 – Dayraut opět nenechal nic náhodě a po perfektním startu se ujal vedení. To samé se však nedalo tvrdit o J.B. Dubourgovi, kterého ihned za prvním zlomem cílové rovinky předjel Balas. Benezet musel po několika šťouchancích odstoupit již v prvním kole pro technické potíže. Zatímco Dayraut pohodlně odjížděl svým pronásledovatelům, probíhala o druhé místo velmi zajímavá bitva mezi Balasem a J.B. Dubourgem, v „konfliktu generací“ uspěl veterán Balas a ubránil se mladému Dubourgovi. Pro úplnost – vyhrál Dayraut, před Balasem, J.B. Dubourgem, Thoralem, Dumasem a dalšími.

Páteční bodové hodnocení: Jean-Philippe Dayraut (Mini Countryman) 80 bodů, Andréa Dubourg (Renault Clio) 74, Jean-Baptiste Dubourg (Renault Clio) 73, Benjamin Riviere (Citroen DS3) 72, Bertrand Balas (Mini Countryman) 71, Oliver Pernaut (Citroen DS3) 68, Olivier Panis (Dacia Lodgy) 67, Didier Thoral (Ford Fiesta) 66, Gérald Fontanel (Mini Countryman) 65, Serge Lubrano (Toyota Auris) 62, Romain Dumas (Citroen DS3) 62, Eddy Benezet (Ford Fiesta) 61, Hervé Knapick (BMW 1) 61.

Trophée Andros 2012/2013 - Lans en Vercors

Jak již bylo uvedeno v úvodu, v sobotu se do Lens en Vercors dostavil déšť, který komplikoval všem zúčastněným život. Ale podmínky byly pro všechny stejné a bylo otázkou, jak se kdo s nimi vypořádá. První kvalifikaci vyhrál opět Dayraut, byť jen s minimálním náskokem před Panisem. Bratři Dubourgové byli též velmi silní, důkazem toho bylo třetí místo pro Jeana a čtvrté pro Andréu. Riviere svou kvalifikační jízdu nedokončil a proto se musel soustředit na druhé dějství. Zde se vypracoval až na třetí místo. První dvě místa ale nepřinesla žádné velké překvapení. Ano, opět vyhrál Dayraut před Panisem. Čtvrté a páté místo díky svým časům patřilo bratrům Dubourgům. Celkové hodnocení kvalifikace tedy nemohl vyhrát nikdo jiný než Dayraut, protože jeho čas byl nejlepší v první i druhé kvalifikaci. Zcela jednoznačné bylo i druhé místo pro Oliviera Panise. Heroický výkon z druhé kvalifikace vynesl Riviereho na celkové třetí místo. Riviere odsunul jinak stabilně jedoucí J.B. Dubourga a Andréu Dubourga, stejně tak pátého Balase. Dále se umístili Pernaut, Dumas, Thoral, Demoustier a dalších 12 jezdců.

1. finále Elite Sup 2 – ve srovnání s pátečním prvním finále, byl v tomto případě start pro Panise bezproblémový, ihned se ujal vedení a nerozhodily jej ani velké kaluže v některých částech tratě. Ani za ním se neudály nějaké zásadní akce. Asi tu nejzajímavější přineslo až poslední kolo, když dosud třetí Balas po své chybě ztratil dvě pozice. Na stupních vítězů proto Panise a J.B.Dubourga doplnil Dumas.

Trophée Andros 2012/2013 - Lans en Vercors

2. finále Elite Sup 2 – v tomto finále se do značné míry projevila skutečnost, že mimo ideální stopu reprezentovanou vyjetými kolejemi se nedalo jet rychleji a předjíždět, čekalo se proto na chyby. Ty ale nikdo ze špičky neudělal, alespoň ne zásadní chyby. Proto asi moc nepřekvapilo, že v cíli jsme na pódiu viděli stejné pořadí jako na startu. Zvítězil Dayraut, druhý byl Riviere a třetí A.Dubourg.

Sobotní bodové hodnocení: Jean-Philippe Dayraut (Mini Countryman) 80 bodů, Olivier Panis (Dacia Lodgy) 77, Benjamin Riviere (Citroen DS3) 74, Jean-Baptiste Dubourg (Renault Clio) 73, Andréa Dubourg (Renault Clio) 71, Bertrand Balas (Mini Countryman) 68, Romain Dumas (Citroen DS3) 68, Oliver Pernaut (Citroen DS3) 68, Didier Thoral (Ford Fiesta) 66, Bérénice Demoustier (Dacia Lodgy) 64, Hervé Knapick (BMW Série 1) 60.

Průběžné bodové hodnocení po 5. závodě
Jean-Philippe Dayraut (Mini Countryman)780 bodů
Benjamin Riviere (Citroen DS3)735
Olivier Panis (Dacia Lodgy)716
Jean-Baptiste Dubourg (Renault Clio)707
Andréa Dubourg (Renault Clio)703
Bertrand Balas (Mini Countryman)678
Serge Lubrano (Toyota Auris)642
Didier Thoral (Ford Fiesta)641
Lionel Daziano (Toyota Auris)623
Oliver Pernaut (Citroen DS3)621
Hervé Knapick (BMW Série 1)606
Gérald Fontanel (Mini Countryman)605

Tropheé Andros se již přibližuje svému finále, šestý závod, který je současně předposlední v kalendáři se uskuteční 26.ledna 2013 v Sant Dié des Vosges.

Mgr. Jaroslav Hanus ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist