www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 22. září 2023, Svátek má Darina, zítra Berta

Mistrovství­ světa

ME

MČR a RSS

Ostatní­ soutěže

Autosport.cz

Tropheé Andros: Benjamin Riviere vicemistrem

5. února 2013 • 10:55

Za současnou sezónou Tropheé Andros se o tomto víkendu definitivně zavřela opona. Věděli jsme již kdo bude mistrem, ale kdo získá post vicemistra? Zda to bude Benjamin Riviere nebo Olivier Panis, či snad Jean-Baptiste Dubourg nebo Bertrand Balas to jsme netušili a poslední závod sezóny nám dal jasnou odpověď.

Finálový závod Tropheé Andros se uskutečnil v sobotu 2.2.2013 v Super Besse (Clermont Ferrand). Pro medailové rozhřešení bylo zásadní to, jak si povedou jednotliví kandidáti na trati, která zde měří 800 m, ale také to kolik bodů ještě seškrtají v rámci škrtání dvou nejhorších bodových zisků ze dvou závodních dnů. Na této operaci logicky vydělávají ti, kteří seškrtají méně bodů a tak dochází ke zvýhodnění slabších jezdců vůči silnějším (byť samozřejmě náhoda, technické problémy, nezaviněné kolize fungují i v motorsportu a tak je tímto způsobem možno „odškodnit“ i ty, kteří měli nějaký „nezaviněně“ špatný výsledek).

Tropheé Andros 2013

Úvodní měřený trénink v Super Besse vyhrál veterán sněhových tratí Knapick. Blýskl se druhý Villeneuve nebo čtvrtý Riviere. Naopak Dayraut, Panis nebo Balas to ze začátku moc nepřeháněli s aktivitou a šetřili se na kvalifikaci. A skutečně první kvalifikační trénink nabídl úplně jiný obrázek. Souboj o vítězství svedl Riviere s Dayrautem. Riviere porazil po 4 měřených kolech Dayrauta o pouhých 16 tisícin vteřiny! Třetí Panis byl u vedoucího dua velmi těsně a čtvrtý Villeneuve také zajel velmi pěkně. Pátý čas získal A. Duborug přestože v průběhu své jízdy ze svého vozu očesal celou zadní kapotáž. Druhou kvalifikaci vyhrál J.B. Dubourg, po výpadku z první kvalifikace předvedl výtečnou záchrannou operaci. Zrychlil i druhý Balas. Třetí čas zajel Riviere, čtvrtý Panis, pátý Thoral, šestý Dayraut. Pro celkové hodnocení kvalifikace bylo naprosto zásadní, že se v její druhé části jezdily o mnoho rychlejší časy než v úvodní části. Díky tomuto faktu v kvalifikaci zvítězil a 60 bodů získal J.B. Dubourg před Rivierem a Balasem. Dayraut byl klasifikován jako čtvrtý (doplatil na to, že nedokázal tolik zrychlit v druhé části). Dále se umístili Panis, Villeneuve, Thoral, A. Dubourg a další.

1. finále Elite Sup 1 – startovalo se v prudkém větru, který zdvíhal sníh. Za snížené viditelnosti měl velký problém odstartovat Dayraut, kterého ihned předjel Villeneuve a dostal se na druhé místo za Riviereho. Dayrautova chyba pak zadělala na zajímavé finále, neboť Dayraut se snažil předjet pomalejšího Villeneuva a to vyvolávalo velké napětí. Riviere zatím v čele v klidu získával náskok. Do cíle se již na pořadí nic nezměnilo a tak vítězný Riviere mohl už před poslední zatáčkou vítězně zdravit diváky polootevřenými dveřmi, druhý Villeneuve si odnesl skalp mistra a mistr Dayraut za cílem udělal oslavnou piruetu.

2. finále Elite Sup 1 – z pole position startoval J.B. Dubourg. Na startu trochu zaváhal Balas, čehož se snažil ihned využít Panis, ale Balas jeho útok ještě před první zatáčkou odvrátil. Jezdci z první trojky jeli zcela vyrovnanou jízdu, kdy je po většinu času dělily jen minimální odstupy. Panis neustále tlačil na Balase, ale nakonec jej k chybě nedonutil a to ačkoliv mezi nimi došlo k několika kontaktům a v jedné chvíli jeli bok po boku. Pod cílovou vlajkou jsme zaznamenali toto pořadí na stupních vítězů – J.B. Dubourg – Balas – Panis a s malou ztrátou pak ještě cíl spatřili Benezet a Thoral, ostatní jezdci už pak ztratili velmi mnoho času. J.B. Dubourg měl ze svého vítězství velkou radost, kterou projevil opravdu velkým množstvím piruet, až byl chvilkami svému okolí trochu nebezpečný.

Sobotní bodové hodnocení: Jean-Baptiste Dubourg (Renault Clio) 80 bodů, Benjamin Riviere (Citroen DS3) 77, Bertrand Balas (Mini Countryman) 74, Jean-Philippe Dayraut (Mini Countryman) 72, Olivier Panis (Dacia Lodgy) 71, Jacques Villeneuve (Citroen DS3) 71, Didier Thoral (Ford Fiesta) 67, Andréa Dubourg (Renault Clio) 67, Gérald Fontanel (Mini Countryman) 65.

Konečné bodové hodnocení sezóny 2012/2013 (po seškrtání dvou nejhorších denních výsledků):

jezdecvozidlobodů
Jean-Philippe DayrautMini Countryman860
Benjamin RiviereCitroen DS3 820
Olivier PanisDacia Lodgy812
Jean-Baptiste DubourgRenault Clio807
Bertrand BalasMini Countryman805
Andréa DubourgRenault Clio777
Didier ThoralFord Fiesta738
Serge LubranoToyota Auris718
Lionel DazianoToyota Auris706
Gérald FontanelMini Countryman696
Oliver PernautCitroen DS3695
Hervé KnapickBMW Série 1666
Bérénice DemoustierDacia Lodgy613
Jean-Pierre PernautCitroen DS3592
Laurent BarbieriCitroen DS3589
Eddy BenezetFord Fiesta562
Guy MottardFord Fiesta524
Guillaume MaillardRenault Clio502
Cyril CalmonRenault Clio498
Jacques VilleneuveCitroen DS3488
Dominique ChianaleFord Fiesta361
Anne-Sophie LemonnierBMW Série 1341
Marie-Laure LemonnierBMW Série 1157
Romain DumasCitroen DS3130
Christophe FerrierCitroen DS3120
Ludovic GherardiFord Fiesta117
Emilie PetitCitroen DS3114
Nabil KaramFord Fiesta111
Stéphane de GanayBMW Série 1108
Gregor RaymondisFord Fiesta100
Didier SirgueFord Fiesta100
Robert ConsaniFord Fiesta97
Jacques WolffFord Fiesta90
Thierry JoncouxFord Fiesta55

Jean-Philipp Dayraut se opět po jednom roce vrátil na mistrovský trůn Tropheé Andros a k již třema titulům, které získal v minulosti, připsal do své sbírky další zlatý pohár. Titul vicemistra Tropheé Andros jde stejně jako v loňské sezóně do ruk Benjamina Riviereho, který po raketovém startu v loňské sezóně potvrdil své kvality a stálost formy, neboť byl pro Dayrauta velmi silným soupeřem. Po dvou letech se na stupně vítězů opět vrátil Olivier Panis. Nesmazatelný zápis do historie Tropheé Andros má na svědomí i rodina Dubourg, když bratrové Jean Baptiste a Andréa vybojovali celkově čtvrté a šesté místo, mezi ně se vklínil jen velmi zkušený Bertrand Balas. Tropheé Andros má pro letošní rok své odpracováno, na její další dějství se můžeme těšit už za 10 měsíců. Nashledanou.

Galerie mistrů Tropheé Andros:

1990 ARPIN, Malcher, Balas
1991 CHOMAT, Tarres, Chauche
1992 SNOBECK, Malcher, Balas
1993 SNOBECK, Chartiot, Tarres
1994 CHAUCHE, Chartiot, Chomat
1995 CHATRIOT, Tarres, Snobeck
1996 MULLER, Tarres, Chauche
1997 MULLER, Helary, Malcher
1998 MULLER, Tarres, Ruffier
1999 MULLER, Tarres, Gache
2000 MULLER, Dayraut, Ruffier
2001 MULLER, Tarres, Dayraut
2002 MULLER, Tarres, Fouquet
2003 TARRES, Lanctuit, Beroujon
2004 MULLER, Prost, Fouquet
2005 MULLER, Dayraut, Prost
2006 MULLER, Prost, Dayraut
2007 PROST, Dayraut, Balas
2008 PROST, Dayraut, Lagorce
2009 DAYRAUT, Prost, Lagorce
2010 DAYRAUT, Prost, Panis
2011 DAYRAUT, Prost, Lagorce
2012 PROST, Riviere, Dayraut
2013 DAYRAUT, Riviere, Panis

Mgr. Jaroslav Hanus; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist