www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 29. listopadu 2020, Svátek má Zina, zítra Ondřej

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Legendární novinář Martin Holmes oslavil 80

27. dubna 2020 • 14:30

Jméno britského novináře Martina Holmese je soutěžáckých kruzích legendou. V Česku přispíval do Světa motorů, později do časopisu Rally. Tato spolupráce pokračuje dodnes, i přesto, že Martin nedávno oslavil osmdesáté narozeniny. Touto cestou přejeme Martinovi (nar. 25. dubna 1940) k jeho životnímu jubileu hlavně hodně zdraví!

Martin Holmes (© Martin Holmes Rallying)

„Říká se, že nejlepší vzpomínky starších lidí jsou ty, při kterých si užili zábavu! Ve spojení s rallysportem to pro mě všechno začalo prvním závodem v roce 1959. Z britských tratí nebylo daleko ani do Evropy a mistrovství světa. Mezi největší úspěchy v rally osobně řadím cestu k britskému mistrovskému titulu v sezoně 1971 vedle Chrise Sclatera, čtvrté místo v Sanremu 1974 (Mehta, Lancia) a v Portugalsku 1979 (Dawson, Datsun).

Když se ohlédnu za posledními pěti stovkami účastí na závodech WRC, vyvstane mi na paměti několik úžasných okamžiků. Třeba ztráty Attilia Bettegy na Korsice 1985, nebo v následujícím roce Henriho Toivonena a Sergia Cresta. Ale byl jsem přítomen i zrození vycházejících hvězd, jako třeba sedmnáctiletého Fina Jari-Mattiho Latvaly na Tempest Stages Rally 2002. V jeho šlépějích šel i také sedmnáctiletý Andreas Mikkelsen, který se kvůli tomu, aby mohl závodit, přestěhoval v roce 2006 do Velké Británie.

Ian Grant - Martin Holmes (Ford Anglia 1200) - RAC Rally 1964 (© Martin Holmes Rallying)

Aktuálně si užívám život přece jen v zákulisí. Naštěstí historie rally je stále vděčným tématem a fanoušci rádi hltají moje články. I přes rostoucí počet alternativních disciplín motoristického sportu specifický duch rally stále žije.

A věk? Nikdo nechce zestárnout, když se toho kolem vás tolik děje… Je však neúprosný. V naší práci trávíme tolik času předstíráním, že nejsme starší, že skoro raději zapomeneme na první RAC Rally, které jsem byl, před více než padesáti lety, svědkem.

Teď chci samozřejmě co nejlépe oslavit své kulatiny, dát si na tuto počest kapičku alkoholu. Ale možná ještě více bych si přál začít znovu, někde zpátky. V době, kdy jsem byl prostě mladý!“ vrací se ke svému soutěžáckému životu věhlasný britský novinář.

Kompletní text s dalšími původními fotografiemi najdete v novém čísle Rally 3 / 2020, které vychází v průběhu tohoto týdne.

Tomáš Plachý ; Martin Holmes
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist