www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 1. prosince 2022, Svátek má Iva, zítra Blanka

Mistrovství­ světa

ME

MČR a RSS

Ostatní­ soutěže

Autosport.cz

SOUHRN: Rally Islas Canarias vyhrál Lukyanuk, vícemistrem po tuhém boji Llarena

25. listopadu 2021 • 15:00

Posledním závodem mistrovství Evropy bude již podruhé za sebou Rally Islas Canarias, která se i letos jede v netradičním listopadovém termínu na španělském ostrově Gran Canaria. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Online výsledky - Rally Radio

Diskuse k soutěži - Základní informace k Rally Islas Canarias

Alexey Lukyanuk - Alexey Arnautov (Citroën C3 Rally2) - Rally Islas Canarias 2021

Poslední závod letošní sezóny mistrovství Evropy, Rally Islas Canarias, opanoval ruský jezdec Alexey Lukyanuk. V dramatickém souboji o druhou příčku v celém šampionátu rozhodovala až závěrečná rychlostní zkouška, po ní byl nakonec šťastnější Efren Llarena, který zde dokázal porazit Miko Marczyka.

Obdobně jako v loňském roce se Rally Islas Canarias kvůli covidu přesunula z tradičního květnového termínu až do druhé půlky listopadu a stala se tak závěrečným podnikem celého seriálu. O zisku titulu pro Andrease Mikkelsena se rozhodl již v Maďarsku a prvenství Kena Torna v ERC Junior již na Barumce, o ostatní vítěze i umístění na stupních vítězů se i nadále bojovalo.

Vzhledem k náročnému programu posledních týdnů se na Kanárských ostrovech sešlo slabší jezdecké obsazení, situaci nepomohlo ani nepochopitelné rozhodnutí FIA dát závěrečný závod mistrovství světa v Monze na stejný termín. Hlavní aktéři o titul však nechyběli a vzhledem k tomu, že se jednalo o poslední závod mistrovství Evropy pod promotérstvím Eurosportu, představili se na startu i někteří jezdci, kteří původně startovat neměli, ale rozlučkovou soutěž si nemohli nechat ujít. Kromě již zmíněného Alexeye Lukyanuka to byli například Ekaterina Stratieva nebo bývalý šampion ERC2 Juan Carlos Alonso.

Na rozdíl od sychravého a deštivého počasí v loňském roce tentokrát panovalo na ostrově Gran Canaria mnohem přívětivější počasí, i když se během závodu i pár vlhkých či mokrých pasáží objevilo. Od začátku soutěže suverénně kraloval Alexey Lukyanuk, který přijel na Kanárské ostrovy v pozitivní náladou a bez tlaku z nutnosti zisku bodů si jízdu užíval a všude rozdával jen úsměvy. Nakonec dokázal vyhrát všechny rychlostní zkoušky s vyjímkou noční superspeciálky v Las Palmas a zaslouženě si odnesl palmu vítězství.

Mnohem zajímavější byl souboj o stříbro nejen na soutěži, ale i v celém šampionátu. Tam si to rozdávali Miko Marczyk a Efren Llarena. Pikantní bylo, že v tu samou chvíli si to jejich spolujezdci Szymon Gospodarczyk a Sara Fernandez rozdávali rovnou o titul spolujezdeckého mistra Evropy, protože jezdecký šampion Mikkelsen v letošní sezóně vystřídal několik spolujezdců. Oba piloti tvrdě bojovali o každou desetinku. Rozhodnutí nakonec musela přinést až závěrečná rychlostní zkouška a dokonce i bonusové body za druhou etapu. Před zkouškou vedl v rámci druhé etapy Marczyk o pouhé 0,2 vteřiny ! A bylo jasné, že kdo v tomto souboji bude rychlejší, ten bude celkově druhý. Oba se pustili do závěrečného testu Telde naplno a po protnutí cílem byl Llarena o 2,3 vteřiny rychlejší. Ve španělském týmu tak mohla propuknout radost z druhého místa pro Llarenu a historicky prvnímu vítězství spolujezdkyně v ME pro Saru Fernandez.

Těmto dvěma jezdcům překvapivě stíhal i Simone Campedelli, který se na španělském ostrově představil poprvé a udivoval rychlou jízdou na asfaltu na pneumatikách MRF. Trochu ho zbrzdila penalizace za trefený retardér, přesto je nutné zařadit jeho čtvrté místo absolutně do kolonky příjemných překvapení. Po havárii Yoanna Bonata obsadili zbytek top ten domácí jezdci v čele s kanárským šampionem Enrique Cruzem a Fordem Fiesta R5 MkII.

Souboj o prvenství v ERC2 mezi Pardem a Feofanovem měl jasného favorita v prvním jmenovaném. Pořadí v kategorii se různě přelévalo, i podle toho, jaké kdo měl zrovna problémy. Parda zlobil výkon motoru, Feofanovovi se přehřívalo auto, Polońského opět potrápilo palivové čerpadlo. Evropskou premiéru si odbyly nové Škody Fabie R4 litevského týmu Proracing. Tibor Érdi s ní havaroval hned v první zatáčce první rychlostní zkoušky. V sobotu se ještě vrátil v rámci superally a předvedl, že by s tímto vozem mohl být pěkně rychlý. Od jeho týmového kolegy Serhii Potiika se mnoho neočekávalo, na Kanáských ostrovech jel totiž svoji první asfaltovou soutěž. Nasbíral spoustu cenných zkušeností a prokázal také týmového ducha - zatímco Érdi havaroval v první zatáčce první rychlostní zkoušky, Potiiko havaroval v první zatáčce poslední rychlostní zkoušky. Po celou soutěž byl jednoznačně nejrychlejší Joan Vinyes, krátce před koncem soutěže jej však zradila převodovka a bylo po nadějích na celkové stupně vítězů v šampionátu. To nakonec opanovali Pardo, Feofanov a Poloński.

Zajímavá situace byla i v kategoriích ERC3 a ERC3 Junior. V té první bojovali o titul Jean-Baptiste Franceschi s Pepem Basssasem, v té druhé pak Franceschi se Sami Pajarim. Všem nakonec vypekl rybník Anthony Fotia, který všechny své soupeře porazil. Tím hlavně zkomplikoval situaci letošnímu šampionovi JWRC Sami Pajarimu, který tak prohrál souboj o titul s Franceschim. Ten se nehnal do zbytečného riskování a bezpečně si hlídal pozice, které by mu zajišťovaly oba tituly. Nakonec mu k tomu dopomohly i technické problémy Bassase a Jean-Baptiste Franceschi si tak připsal zasloužený double.

Tím byla ukončena sezóna mistrovství Evropy 2021, zároveň s tím skončila i éra promotérství Eurosport Events. Z politického rozhodnutí mezinárodní automobilové federace FIA bude od nadcházející sezóny novým promotérem společnost WRC Promoter GmbH, současný promotér mistrovství světa v automobilových soutěžích.

Konečné výsledky Rally Islas Canarias

- - - - - - - - - - - - - kvalifikace - - - - - - - - - - - - -

Výsledky kvalifikace

- - - - - - - - - - - - - před startem - - - - - - - - - - - - -

Posledním závodem mistrovství Evropy bude již podruhé za sebou Rally Islas Canarias, která se i letos jede v netradičním listopadovém termínu na španělském ostrově Gran Canaria. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Alexey Lukyanuk - Alexey Arnautov (Citroën C3 R5) - Rally Islas Canarias 2020
-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist