www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 1. února 2023, Svátek má Hynek, zítra Nela

Mistrovství­ světa

ME

MČR a RSS

Ostatní­ soutěže

Autosport.cz

Unikátní šotolinové zážitky pro Březíka s Krajčou

14. listopadu 2022 • 12:00

Ihned po zisku prvenství v hodnocení Autoklub Poháru 2+ čekal Samohýl Škoda Team hektický program. Auto se muselo přestavět na šotolinový podvozek, aby dvojice Adam Březík – Ondřej Krajča mohla vyrazit na německou ADAC Lausitz Rallye, finálový závod European Rally Trophy. Opět se vše zdárně zvládlo, výsledkem byla absolutní čtvrtá příčka a díky okolnostem i pozice nejlépe hodnocené české posádky v cíli.

Adam Březík - Ondřej Krajča (Škoda Fabia R5) - Lausitz Rallye 2022

Adama Březíka s Ondřejem Krajčou čekala v okolí německého Boxbergu ostrá premiéra v kokpitu Škody Fabia R5 na nezpevněném povrchu. Tentokrát už kompletní šotolinový závod, na šotolinovém podvozku i gumách. Nikoli pouze dílčí úseky s asfaltovým set-upem fabie, jak je známe třeba z Hustopečí. „Jízda na šotolině je proti asfaltu sto a jedna. Možná se to trochu blíží jízdě na sněhu, ale přece jen šotolina má místy velmi dobrý grip. I když najdou se i místa, kde zase není téměř žádný. Proto to byla dobrá zkušenost,“ vrací se ke startu Adam Březík.

Dvojice Samohýl Škoda Teamu se v úvodu závodu držela na šesté pozici, ale v polovině soutěžního dne se před ně dostal Estonec Jeets. V závěru nesložila zbraně a v hektickém finiši se i díky čtvrtému nejrychlejšímu času a problémům soupeřů posunula o tři příčky kupředu. V cíli byla posádka Březík – Krajča klasifikována na čtvrtém místě absolutně, v rámci European Rally Trophy obsadila druhé místo za Švédem Kristenssonem.

„Myslím, že můžeme být spokojeni s tím, co jsme předvedli. Byl to náš první start na šotolině a zatím cítím, že bude složité hledat místa, kde bych mohl být rychlejší. Po celý závod jsem zkoušel různé průjezdy zatáček, hledal jsem styl, který je na šotolině nejrychlejší. V pátek v regionu hodně zapršelo, ranní erzety byly místy až nebezpečné. V řadě rychlých zatáček na čtverku pětku stála voda. Když kaluž posune auto v rychlosti 140 km/h na úzké cestě mimo stopu, to úplně nechceš. Ale poprali jsme se s tím. Odpoledne jsme si vyzkoušeli i jízdu na suché šotolině. Víme, že bude třeba zapracovat na rozpisu, musím se zlepšit taky na brzdách, v tom je jízda asi nejvíce rozdílná proti asfaltu. Ale jsem rád, že jsme se drželi v určité ztrátě na kilometr proti konkurenci, se kterou jsem ani nepočítal,“ hodnotí start Adam Březík.

Tandem Březík – Krajča zajel ve všech deseti rychlostních zkouškách čas v nejrychlejší desítce, kromě jednoho čtvrtého času převažovaly šesté a sedmé příčky. Klukům bylo jasné, že nemohou konkurovat českým rivalům. Filip Mareš i Erik Cais mají na svém kontě mnohem více zkušeností s tímto povrchem…

Start na německé ADAC Lausitz Rallye nakonec nebude posledním letošním vystoupením Samohýl Škoda Teamu. „Po dohodě v týmu se 3. prosince představíme divákům ještě na Mikulášské rally ve Slušovicích. Pojedeme na šotolinovém podvozku, na šotolinových gumách, rád bych jízdu opravdu pojal jako show pro diváky. Tímto způsobem chceme poděkovat všem za letošní podporu,“ uzavřel Adam Březík.

Tomáš Plachý
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist