www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 11. prosince 2023, Svátek má Dana, zítra Simona

Mistrovství­ světa

ME

MČR a RSS

Ostatní­ soutěže

Autosport.cz

SOUHRN: Suverénním vítězem Rally Islas Canarias se stal Yoann Bonato

9. května 2023 • 18:00

Po téměř dvouměsíční přestávce konečně pokračuje také seriál mistrovství Evropy, kterým bude tradiční asfaltová Rally Islas Canarias. Nevhodně poskládané kalendáře MS i ME jsou tentokrát na škodu, i tak ale bude spousta akce k vidění. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Online výsledky - Diskuse k soutěži - Základní informace k Rally Islas Canarias

Grzegorz Grzyb - Kamil Kozdroń (Škoda Fabia Rally2 Evo) - Rally Islas Canarias 2022

Francouzský jezdec Yoann Bonato s Citroënem C3 Rally2 suverénním způsobem opanoval Rally Islas Canarias, druhý díl letošního mistrovství Evropy v automobilových soutěžích, který se uskutečnil jako již tradičně na největším z Kanárských ostrovů.

Evropský šampionát pokračoval po téměř dvouměsíční pauze svým prvním asfaltovým závodem. Naprosto nevhodně poskládané kalendáře tentokrát vedly k méně početné konkurenci, přeci jen být dva týdny po Chorvatsku, týden před světovým Portugalskem a dva týdny před evropským Polskem není žádná hitparáda. I tak se na startu sešla sestava špičkových pilotů doplněná o řadu jezdců španělského šampionátu.

Velkou vyrovnanost naznačila už kvalifikace, ve které se první dvacítka srovnala do neuvěřitelných tří vteřin. Nakonec však celou souteží suverénním způsobem proplul Yoann Bonato, který deklasoval své soupeře skoro rozdílem třídy. Sama posádka podala bezchybný výkon, stejně tak bezproblémově fungoval i soutěžní Citroën a hlavně pneumatiky Michelin.

Přesto však několikanásobnému mistru Francie hned v úvodu zatrnulo. Po čtvrteční speciálce v okolí fotbalového stadionu i uvnitř basketbalové haly se totiž hned na úvodní zkoušce projevila zrádnost kanárského počasí. Po předchozím dešti totiž začala zkouška postupně usychat a tak vepředu startující jezdci ztratili spoustu drahocenných vteřin, naopak později startující na tom vydělali. Ztráta Bonata, Paddona, Wagnera či Mareše tak byla rázem více než dvacet vteřin, naopak na tom vydělali Nucita, Llarena a Ostberg. Pro posledně jmenovaného to však byla labutí píseň, při zahřívání pneumatik před následující zkoušku mu praskla poloosa a bylo po nadějích. První rundu norský pilot dojel s velkou časovou ztrátou a přestože dokončil i zbytek soutěže, nedokázal se namotivovat k lepším výkonům.

Ve zbytku soutěže však již Bonato dominoval a svým soupeřům ujel. Ostatní jezdci ale mezi sebou sváděli urputné a vyrovnané souboje doslova o každou desetinu. Po každé zkoušce se pořadí různě přeskupovalo, jedny hodiny mohly znamenat pokles ze čtvrtého na dvacáté místo. O vyrovnanosti svědčí, že se po první etapě pohybovalo hned prvních dvaadvacet posádek v jediné minutě!

Druhá etapa, která slibovala i deštivé přeháňky, tak nakonec pořadí přeci jen trochu rozředila. Někteří zvolili špatné pneumatiky - v tomto doslova raritou se stal Simon Wagner, který se rozhodl pro jednu sekci obout supersofty, na kanárské poměry naprosto nevídané pneumatiky. Jiní zase měli obavy o klouzající asfalt a raději zvolnili. No a někteří své snahy také přehnali. Už na shakedownu bourali Llarena s domácí hvězdou Cruzem. Jednoznačně nejspektakulárnější havárii předvedl Miklós Csomós, který doslova zdemoloval Škodu Fabii Rally Evo, kterou před sezónou koupili od Jiřího Hanáka. Kvůli haváriím skončil i Oscar Palomo, překvapení loňského ročníku ME Javiera Parda vyřadil dvojitý defekt, tentokrát výborně jedoucího Campedelliho palivové čerpadlo na přejezdu na závěrečnou power stage.

A jak to tedy dopadlo? Za suverénně vítězným Bonatem dojel Hayden Paddon, který předvedl vyrovnanou jízdu bez excesů. Na bronzový stupínek jej doprovodil Efren Llarena, kterého kromě již zmíněné havárie na kvalifikacy brzdily i problémy s nedotáčivostí vozu. Těsně pod stupni vítězů zůstal nebodující Solans před Iváne Aresem, v závěru mocně finišujícím Wagnerem a naopak při závěrečné průtrži mračen ztrácejícím Franceschim. Osmý dojel Andrea Nucita, který v jednu chvíli dokonce absolutně vedl, pak si ale dobře rozjetý závod pokazil nevhodnou volbou pneumatik. První desítku pak uzavřeli Martins Sesks a Jose Antonio Suarez.

Při absenci Caise kvůli logistickým problémům s pozdějším příjezdem trajektu z Azorů se na startu objevily dvě české posádky. Filip Mareš nakonec po vyrovnaném výkonu skončil na dvanáctém místě, semčický pilot však nejspíš cílil na lepší výsledek. Dlouho se v popředí absolutní klasifikace objevoval Jan Černý, ve druhé etapě však začal ztrácet a vše definitivně dorazil přeháňkový mrak, který spustil svůj obsah na trať v nejméně vhodnou chvíli. I tak dokázal Černý uhájit nejen patnáctou příčku absolutně, ale hlavně prvenství v rámci kanárského šampionátu, který je letos Černého soutěžáckou prioritou.

V rámci kategore ERC3se představil jen Jon Armstrong s novou evolucí Fiesty Rally3, na startu však byl úplně sám. Konkurenční Renault se v rámci ME představí až od následujícího závodu v Polsku. Kategorie ERC4 byla o malinko zajímavější. Její suverén Roberto Dapra nakonec musel odstoupit kvůli požáru vozu, prvenství si tak připsal maďarský mladík Bendegúz Hangodi. Druhý dojel Norman Kreuter, který zničil svůj Peugeot 208 Rally4při havárii na testu, takže soutěž musel absolvovat s náhradním vozem pořízeným z místních zdrojů, třetí pak dojel Alessandro Grillo.

Taková byla Rally Islas Canarias. Seriál mistrovství Evropy však pokračuje zběsilým tempem, již koncem příštího týdne se uskuteční Rally Poland, která odstartuje trojzávodní sérii rychlých šotolin.

Konečné výsledky Rally Islas Canarias

- - - - - - - - - - - - - kvalifikace - - - - - - - - - - - - -

Výsledky kvalifikace

- - - - - - - - - - - - - před startem - - - - - - - - - - - - -

Po téměř dvouměsíční přestávce konečně pokračuje také seriál mistrovství Evropy, kterým bude tradiční asfaltová Rally Islas Canarias. Nevhodně poskládané kalendáře MS i ME jsou tentokrát na škodu, i tak ale bude spousta akce k vidění. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Grzegorz Grzyb - Kamil Kozdroń (Škoda Fabia Rally2 Evo) - Rally Islas Canarias 2022
-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist