www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 22. září 2023, Svátek má Darina, zítra Berta

Mistrovství­ světa

ME

MČR a RSS

Ostatní­ soutěže

Autosport.cz

SOUHRN: Překvapivým vítězem Rally Poland se stal Martins Sesks

22. května 2023 • 22:00

Po velmi krátké pauze pokračuje mistrovství Evropy v automobilových soutěžích. Na posádky nyní čeká trojice rychlých asfaltových podniků, přičemž ten první z nich startuje již dnes. Je jím Rally Poland, která se opět pojede na písečných rychlostních zkouškách v okolí Mazurských jezer. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Online výsledky - Diskuse k soutěži - Základní informace k Rally Poland

Martins Sesks - Renars Francis (Škoda Fabia RS Rally2) - Rally Poland 2023

Lotyšský mladík Martins Sesks překvapivě opanoval třetí díl letošního mistrovství Evropy, kterým byla Rally Poland. Na rychlých písečných zkouškách dojel druhý lídr mistrovství Evropy Hayden Paddon, třetí příčka na stupních vítězů připadla domácímu Miko Marczykovi.

Po portugalském blátě a kanárském asfaltu odstartovaly v polovině května posádky mistrovství Evropy trojzávodovou sérii na rychlých šotolinových tratích. Tím prvním závodem se stala Rally Poland, která se opět jela na tratích v okolí Mazurských jezer. Oproti minulým letům tentokrát organizátoři více zasáhli do harmonogramu a do nedělní etapy zařadili i nové úseky, které většina posádek vůbec neznala.

Kritickým pro úspěch na těchto závodech bývá výsledek kvalifikace. Ta se nejvíce podařila Miko Marczykovi, byť druhého Mikka Heikkilu porazil o nicotných 97 setin. Třetí pak dojel Hayden Paddon. Naopak se kvalifikace příliš nevydařila českým posádkám, Filip Mareš obsadil jedenáctou příčku, Erik Cais byl ještě o dvě místa níže, takže bylo jasné, že v rámci soboty budou handicapováni větším čištěním tratě.

Po loňském vítězství byl jednoznačně největším favoritem domácí Miko Marczyk, který opět startoval se Škodou Fabia RS Rally2, tentokrát od Maďarského Eurosolu. O své šance však přišel hned na úvodní sobotní rychlostní zkoušce, když chyboval a vylétl do příkopy. Ztratil zde sice 'jen' 21 vteřin, ztratil však hlavně sebevědomí, které až do konce soutěže marně hledal. Jeho plánovanou roli vládce soutěže však převzal někdo jiný - lotyšský mladík Martins Sesks, který zazářil na loňské Rally Liepaja. I teď v Polsku dokázal, že mu rychlé šotolinové tratě sedí a prakticky od začátku až do cíle suverénně vedl a i když se všichni soupeři snažili, neměli nárok.

Za suverénním Sesksem dojel jako druhý lídr šampionátu Hayden Paddon. Ten se sice snažil svému soupeři stačit, záhy však poznal marnost svého snažení a soustředil se na udržení druhé příčky. Stal se zároveň jediným jezdcem, který neztratil více než minutu. Pomalými krůčky se na bronzovou příčku vyšvihl Miko Marczyk, pro něj samotného bylo ale polské vystoupení velkým zklamáním.

Také další dva jezdci v pořadí byli nakonec zklamaní, měli mnohem větší ambice, než vzájemný souboj o čtvrtou příčku. Mads Ostberg a Mikko Heikkilä bojovali až do samotného závěru a musela rozhodnout až závěrečná power stage. Nakonec byl v cíli šťastnější Ostberg, který se však po většinu víkendu hledal. To Heikkilä si pokazil výsledek špatně zvoleným setupem pro sobotní dopolední sekci. Původně byli v tomto souboji i Mathieu Franceschi, Josh McErlean, Simone Tempestini a Andrea Mabellini, všichni však postupně poztráceli drahocenné vteřiny po jezdeckých chybách, Mabellini po kolostřešní kombinaci musel dokonce skončit úplně. Na devátou příčku se probojoval Erik Cais, jen o dvě příčky za ním skončil Filip Mareš, který však ztratil spoustu času na RZ 4, kde poslal svoji Fabii přes střechu. Mezi oba české piloty se vešel Efrén Llarena, který se opět trápil s novou Škodou Fabia RS Rally2. Velkým zklamáním skončila soutěž také pro úřadujícího polského šampiona a na soutěži vloni druhého Toma Kristenssona. Hned na úvodní rychlostní zkoušce sobotní etapy dostal defekt, po jeho výměně ještě upadla řadící páka. Když pak na následujícím testu trefil kámen a ohnul rameno pravého předního kola, bylo po nadějích nejen v této soutěži, ale také na pokračování v seriálu mistrovství Evropy.

Většinou prachbídně obsazená kategorie ERC3 tentokrát měla čtyři účastníky. Na startu se premiérově v ME objevil Renault Clio Rally3, za jehož volant usedl Paulo Soria, vítěz loňské Clio Trophy v rámci ME. Proti němu se postavil 'tovární' jezdec M-Sportu Jon Armstrong, který pomáhal vyvíjet jak původní Fiestu Rally3, tak i její nejnovější evoluci. Došlo tak sice k přímému porovnání, jezdecké zkušenosti obou pilotů však byly nesrovnatelné. Proto nepřekvapilo, že Armstrong suverénně ujížděl všem svým soupeřům. Soria své zbývající dva polské soupeře pojížděl, a to až do letmého cíle RZ 7, kde trefil břeh, jenž jej katapultoval do cílové fotobuňky a poškodil auto natolik, že musel skončit.

Rally Poland se stala prvním závodem letošního seriálu Junior ERC, kteří letos budou startovat na pneumatikách Hankook. Na start se postavilo nakonec úctyhodných 16 posádek, po dlouhé době bohužel bez české účasti. Od začátku se nasadilo velké tempo a tak bylo jasné, že řada pilotů (nebo jejich vozů) toto tempo nevydrží. Vítězství si nakonec připsal norský jezdec Ola Nore, na stupně vítězů jej doprovodili Rumun Norbert Maior a Švéd Victor Hansen.

Další soutěží mistrovství Evropy bude v polovině června lotyšská Rally Liepaja.

Konečné výsledky Rally Poland

- - - - - - - - - - - - - kvalifikace - - - - - - - - - - - - -

Výsledky kvalifikace

- - - - - - - - - - - - - před startem - - - - - - - - - - - - -

Po velmi krátké pauze pokračuje mistrovství Evropy v automobilových soutěžích. Na posádky nyní čeká trojice rychlých asfaltových podniků, přičemž ten první z nich startuje již dnes. Je jím Rally Poland, která se opět pojede na písečných rychlostních zkouškách v okolí Mazurských jezer. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Efren Llarena - Sara Fernandez (Škoda Fabia Rally2 Evo) - Rally Poland 2022
-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist