www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 23. února 2024, Svátek má Svatopluk, zítra Matěj

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Filip Kohn s Tomem Woodburnem nebudou ve Švédsku chybět

11. února 2024 • 16:00

V loňském roce se Filip Kohn ve světě rozkoukával. Startoval na šesti podnicích mistrovství světa a v nich si připsal jedno vítězství a jedno třetí místo v šampionátu WRC3. Na konci roku obsadil ve WRC3 5. místo se ziskem 50 bodů. Letos chce dvacetiletý jezdec pomýšlet výš, i když původní plány musel trochu pozměnit.

Filip Kohn - design na sezónu 2024

V polovině února začíná sezona také pro Filipa Kohna. První start v letošním roce zaznamená dvacetiletý příbramský jezdec ve Švédsku při Rally Sweden 2024. Společně s Tomem Woodburnem si kladou vysoké cíle. „Během přestávky mezi jednotlivými sezonami jsem hlavně piloval fyzickou přípravu. Také jsem zavítal do Rakouska na zamrzlé jezero, kde jsem trénoval jízdu na ledu, která se mi bude hodit při prvním startu ve Švédsku. Byl jsem v Monte Carlu, kde jsem projížděl jednotlivé erzety (recce)při seznamovacích jízdách a psal si rozpis, což bude ideální příprava, pokud zde budu chtít příští rok startovat. Práce okolo mých závodů se prakticky nezastavily, řešila se finanční stránka a pracovalo se i na novém designu,“ přiblížil dění několika týdnů nazpět Filip Kohn.

První start v letošní sezoně se kvapem blíží. Filip ve Švédsku naváže na úspěšnou spolupráci s Tomem Woodburnem z loňského roku. Od pořadatelů dostala posádka přidělené číslo 44 a ve WRC3 je do soutěže přihlášeno 18 dvojic. „Na Švédsko se moc těším. Po pravdě, ta pauza je už i na mě hodně dlouhá a já doslova odpočítávám na prstech dny, kdy budu moct konečně zase usednout do závodního auta. Samozřejmě, že jsem si už prohlížel časový harmonogram soutěže a vím, že ze 70% je trať stejná s loňským ročníkem. I když jsem tady startoval před rokem, loňský rozpis nepojedu, a to hned z několika důvodů. Tím prvním je, že s Tomem používáme anglický rozpis, a pak oproti loňsku jsem se hodně posunul dopředu. Velice příjemným zjištěním pro mne byl pohled do seznamu přihlášených posádek, kdy se v šampionátu WRC3 výrazně zvýšila konkurence. Na startu bude skoro dvacet aut, což je stejný počet jako ve WRC2, což je super,“ neskrývá radost z většího počtu soupeřů příbramský jezdec.

Jedním z nich je i druhý český zástupce ve startovním poli Jan Černý. Oba Příbramáci pojedou v jednom týmu, ale na týmovou režii nedojde. Každý jezdec bude chtít zajet co nejlepší výsledek. Samotnou přípravu na Švédsko pojal Filip oproti loňsku trochu jinak. Jednak jezdil po zamrzlém jezeře v Rakousku a taky studoval onboardy, a to jak své, tak i soupeřů. Před samotným startem bude mít navíc ve Skandinávii dvoudenní test. 71. ročník Rally Sveden je opět rozdělený do čtyř závodních dnů. V harmonogramu soutěže je celkem 18 erzet s porcí 300 ostrých kilometrů.

V posledním rozhovoru Filip Kohn avizoval, že jeho cílem pro letošní rok bude šampionát WRC3. Na přelomu roku ovšem musel svůj cíl pozměnit. „Byť mne to hodně mrzí, musel jsem cíl, který jsem si vytýčil na konci loňského roku, přehodnotit. Hlavním důvodem je, že promotér změnil v prosinci pravidla a pokud bych chtěl sahat po titulu, tak jednou z podmínek je absolvovat sedm podniků místo původních pěti. Na tak vysoký počet závodů by pravděpodobně nedosáhl náš budget, a proto jsme museli upravit náš letošní kalendář závodů. Pojedu pět závodů Fiesta Rally3 Trophy, které jsou součásti ERC a tři až čtyři závody mistrovství světa,“ vysvětlil změnu v kalendáři závodů Filip Kohn.

Kalendář Fiesta Rally3 Trophy v ERC 2024
12.-14.04.Rally Hungary (Maďarsko)
05.-07.07.Rally Estonia (Estonsko)
26.-28.07.Rally di Roma Capitale (Itálie)
16.-18.08.Barum Czech Rally Zlín (ČR)
11.-13.10.Rally Silesia (Polsko)

Miroslav Vebr ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist