Dnes je 27. dubna 2024, Svátek má Jaroslav, zítra Vlastislav

Posádka Homola - Štefuca s C2 Super 1600

26. října 2006 • 01:00

Team Citroën Slovakia sa tento víkend vôbec po prvýkrát zúčastnil súťaže rally. Išlo o 32. ročník Rally Košice, ktorá je posledným pretekom majstrovstiev Slovenska v rally. Pretekári mali možnosť preveriť svoje schopnosti na 150-tich kilometroch rýchlostných skúšok v okolí Košíc. Posádku pri tejto príležitosti tvorili Jaro Homola ako pilot a Alexander Štefuca ako spolujazdec.

Známy motoristický novinár miesto spolujazdca zaujal keďže mal predchádzajúcu skúsenosť ako kopilot v rally a aj preto, lebo sú s Jarom veľmi dobrí kamaráti. Jaro Homola svoj vstup do súťaže rally vysvetlil: „Tešil som sa na túto chvíľu, kedy konečne auto využijeme na jeho pôvodný účel (pozn. Citroën C2 Super 1600 bol konštruovaný na rally preteky)“. Počas prvého dňa sa posádka zoznamovala s traťou a správaním sa vozidla na nej, pričom výsledky potvrdzovali predpokladaný potenciál zlepšovania. Trať bola na určitých úsekoch veľmi rozbitá, čo posádke trochu uberalo na istote. Cieľom vystúpenia na rally bolo pre team vyskúšať možnosti vozidla a pritom ho nepoškodiť.

„Po prvom dni sme boli spokojní s tým, že vozidlo je celé. Trať bola na určitých úsekoch veľmi zlá, kamene mali niekde priemer aj cez 10 centimetrov. Na takejto trati sme išli skôr na istotu,“ povedal nám Jaro.

V nedeľu bol na programe aj divácky atraktívny mestský okruh v Košiciach. Počasie bolo premenlivé, čiastočne aj zapršalo a zlá voľba pneumatík zapríčinila, že posádka nedosiahla ešte na vyššie priečky.

Jaro Homola: „Som nesmierne šťastný, že sme splnili cieľ, ktorý sme si vytýčili – t.j. dokončiť túto nesmierne náročnú súťaž, zbierať skúsenosti a čo najmenej poškodiť vozidlo“.

Alexander Štefuca: „Jazda vo vozidle triedy S 1600 je obrovským zážitkom aj pre spolujazdca. Preto som veľmi rád, že sa Jaro obrátil práve na mňa a vážim si, že mi prejavil takú dôveru, hoci pokojne mohol siahnuť po osvedčených menách spolujazdcov. Pochopil som však aj zámer tímu: vyskúšať, ako jazdí C2 S1600 na rally, a nie ako stojí bezmocne vedľa cesty. Svojím spôsobom obdivujem Jara, že sa pustil do preňho neznámej disciplíny, ktorej sa nie náhodou hovorí kráľovská. My sme k nej pristupovali s náležitou pokorou, no verím, že časom by sme prílišný rešpekt prekonali skúsenosťami, ktoré sa nedajú získať inak ako jazdením.

Prvý deň sme auto naozaj šetril, a určite aj Jaro bol prekvapený, ako fungovalo na obrovských jamách a v hlbokých koľajách plných nalámaného asfaltu – a nakoniec aj poškodenia boli zanedbateľné. Aj spolupráca v aute sa ukázala sľubne a ani rozpis nenaznačoval zásadné nedostatky, ktoré by sa mohli vypomstiť ťažkou haváriou. To nám dodalo odvahu a v nedeľu sme nasadili tempo primerané prvej rally v živote. Mestský prehľadný okruh, rýchle klesania a najmä stúpania na širokých kvalitných asfaltoch a nádherná skúška na brehu ružínskej priehrady boli ideálnym cvičiskom. Škoda, že popoludní nás dvojnásobne zradilo počasie. V Košiciach sa začal intenzívny dážď, ktorý sme si tak veľmi neželali, z bezpečnostných dôvodov sme zvolili mokré obutie, no na rýchlostných skúškach nepršalo, čiže sme nemohli potvrdiť nastúpené tempo. Nič z tohto však neznížilo pocit šťastia na cieľovej rampe..“

Týmto pretekom sa aj pre Jara Homolu a Team Citroën Slovakia skončila tohtoročná sezóna. Táto sezóna bola mimoriadne úspešná, keďže sa teamu podarilo získať ďalší titul Majstra Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu, skvele reprezentovať na okruhu v Piešťanoch (2x druhé miesto) a navyše aj úspešne absolvovať Rally Košice.