Dnes je 26. dubna 2024, Svátek má Oto, zítra Jaroslav

Tropheé Andros: Prost opět nejlepší...

18. ledna 2007 • 12:10

Vánoční svátky jsou už dávno za námi, ve Francii se mezitím vzpamatovali ze začátku nového roku a startu rallye Lisabon - Dakar. I proto se do svého pohybu mohla opět dát série Tropheé Andros. Nový rok však nepřinesl mnoho nového sněhu a ani v Alpes Maritimes to nebylo zrovna růžové. Celý program se však odjel a to je důležité.

Trať Isola 2000 leží v 2000 metrech nad mořem, měří 800 metrů a nabízí zajímavé složení zatáček. Pří pohledu do tabulky dovážení měl opět po čase Prost 0 kg, Dayraut si přivezl 60 kg a Balas 40 kg. Dayraut byl i s takovým zatížením již od prvních kol nejrychlejší, potvrdil to volný i měřený trénink. Tento stav se nezměnil ani po prvním kvalifikačním tréninku. Již to začalo zavánět nudou, ale tu naštěstí odvál druhý kvalifikační trénink. Byl všeobecně rychlejší a někteří jezdci měli problém zajet všechny tři měřená kolo ve vyrovnaném čase. Výjímkou ze špičky byl Prost. Dayraut byl také rychlý, ale v prvním a třetím kole dost ztratil. Za mini byli do jedné půl sekundy seřazení Balas, Stere, Stievenart, Panis a Lanctuit.

1. finále Elite 1 - pořadí v cíli: Dubourg, de Korsak, Joncoux

2. finále Elite 1 - pořadí v cíli: Thoral, Riviere, Marti

1. finále Elite Sup 1

Na první pohled to bylo nudné finále. Zvítězil přesvědčivě Dayraut, druhý byl Balas a třetí Stievenart. Hezký souboj předvedl snad jen Lanctuit a Lagorce. Na druhý pohled však bylo úžasné sledovat všech 10 finalistů, kteří 6 finálových kol vykroužili v neskutečném tempu. Například poslední Ferrier ztratil v prvním kole, díky klasickým postartovním mačkanicím, 10 vteřin, ale pak už ve srovnání s Dayrautem ztrácel jen cca 1 vteřinu na kolo a v porovnání s ostatními ještě méně.

2. finále Elite Sup 1

S ubívajícím sněhem zrychlovala i trať. Na své asfaltové vlohy si vzpomenul Prost a když stál na pole position, nebylo co řešit. Nikdo na něj neměl a on si tak odjel závod sám pro sebe. Souboj o zbývající místa na stupních vítězů byl sice těsný, ale bez změny v pořadí. Stere za sebou zkušeně udržel Panise a čtvrtý byl Fouquet.

Stejně jako v minulém závodu byl i zde nejlepším sobotním jezdcem Prost a s 80 si opět odnesl bodové maximum, Dayraut 77 (i on kopíroval sobotní výsledky předvánočního závodu v Alpe D'Huez), Balas 73, Panis 73, Stere 72, E.Stievenart 70, Lanctuit 67, Llorach 67, Fouquet 66.

S příchodem nedělního odpoledne se změnil i poměr dovážení. Dayraut zchudnul o 20 kg, zatímco Prost přibral 60 kg. I to znamenalo příležitost pro ostatní podívat se vpřed. V prvním kvalifikačním tréninku si udělali radost Lagorce, Fouquet a Llorach. Dayraut byl až třináctý, naopak Prost čtvrtý. V druhém kvalifikačním tréninku byla trať „rozporuplná“, byla sice rychlejší, ale nedaly se na ní zajet konstatní časy. Nikdo se například v třetím kole nedostal pod 45 vteřin, ačkoliv to v prvním nebo druhém kole nebyl pro mnohé problém. Dayraut se snažil napravit svůj předchozí výpadek, ale stačilo to už jen na pátý nejlepší čas. Tím si současně zkomplikoval situaci při nasazování do finále a získal bodovou ztrátu, neboť vepředu opět úřadoval Prost.

1. finále Elite 1 - pořadí v cíli: Beroujon, Fontanel, Laffite,

2. finále Elite 1 - pořadí v cíli: Monnier, Joncoux, Lebon

Dayraut byl díky svým výsledkům z kvalifikace až třetí na startu, což není k prvnímu místu daleko, ale musí se sejít všechny okolnosti. A ony se nesešly. Po startu se zavěsil za Lloracha a ikdyž se už v druhém kole přes něj probojoval byl vedoucí Lagorce hodně daleko. Lagorce byl i rychlejší a Dayraut neměl šanci. Lagorce tedy vyhrál, druhý byl Dayraut a třetí místo si užil Llorach (tento den byl jeho nejúspěšnější v letošní sezóně Tropheé Andros).

Dvě Toyoty v první radě a i jejich následné účinkování se jistě líbilo představitelům Toyoty France a určitě nejen jim. Prost i Panis bez problémů splnili svoje úkoly a v cíli z toho byl vítězný double. Fouquet s Renaultem Clio na ně prostě nestačil, natož čtvrtý de Korsak, který alespoň trochu odčinil svůj neúspěšný předchozí den.

V neděli byl opět nejlepší Prost a opět o trochu odskočil Dayrautovi. Třetí do hry - Balas, měl tento den velké problémy a v průběžném hodnocení se propadl až za Panise. V příštím závodě se bude opět lehčeji dýchat Dayrautovi, který pojede bez zátěže, Prost bude muset vézt 60 kg a Lagorce 40kg.