www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 22. září 2023, Svátek má Darina, zítra Berta

Mistrovství­ světa

ME

MČR a RSS

Ostatní­ soutěže

Autosport.cz

Tropheé Andros: Boj o titul pokračuje, vede Prost

23. ledna 2007 • 02:00

Týden utekl jako voda a další závod Tropheé Andros je již za námi. Pátý podnik seriálu se konal Serre Chevalier a i zde pokračoval hon Jeana-Philippa Dayrauta na vedoucího Alaina Prosta. Oproti minulému závodu, kdy Tropheé Andros konkuroval jen Dakar, o tomto víkendu zde byl mnohem silnější konkurent - Rallye Monte Carlo.

Na začátku je opět nutno připomenout, že na 800 metrů dlouhou trať se Prost vydal s dováženými 60 kg, Lagorce s 40 kg a Fouquet s 20 kg. Čistý jel Dyraut, Balas, Panis a ostatní.

I v Serre Chevalier se opakovalo složení špičky, které už můžeme vídat v trénincích již od začátku sezóny. Dayraut, Panis, Prost letos prostě vládnou. Balas se začíná vytrácet a to je škoda. Volný trénink získal Prost, měřený trénink naopak Dayraut. Přetahovaná pokračovala i v kvalifikačních trénincích. Nejdříve táhnul Dayraut a pak ho vystřídal Prost, jakoby ani neměl o tolik větší hmotnost. Problém Dayrauta byl i v tom, že v druhén tréninku už nestačil zrychlit, proto se přes něj přesypal kromě Prosta i Panis a Lanctuit. Dayraut měl štěstí, že se mu počítala výhra v prvním kvalifikačním tréninku a tak v celkovém hodnocení byl druhý, ale kdyby šlo jen čistě o čas, trochu by se propadl

1. finále Elite 1 – pořadí v cíli: Lebon, Marti, Battut

2. finále Elite 1 – pořadí v cíli: Pailler, Joncoux, Lubrano

1. finále Elite Sup 1

Dayrat měl jediný úkol - vyhrát. Proti sobě měl těžké soupeře - Balase a Lanctuita. Finále se odjelo ve velkém tempu, nedošlo sice k zádnému zvratu, ale první tři se do cíle proklouzali v opravdu těsném závěsu, kde jediná chybička znamenala propad až mimo medailové pozice. Dayraut po 6 kolech skutenčně vyhrál a přivedl za sebou Balase s Lanctuitem. Po chvíli za mini do cíle dorazili i de Korsak a Beroujon, jež od sebe dělila půl vteřina.

2. finále Elite Sup 1

Opravdové finále dne. Asi se nečekalo nic jiného než vítězství Prosta, které skutenčně přišlo, ale o zábavu se tentokrát starali jiní. už v prvním kole si účty vyřizovali G. Stievenart a Fontanel. V předposledním kole odpadl Andre a v posledním kole bojovali Lagorce a Panis (Olivier byl pomalejší) tak udatně, až Panis poškodil své obutí.Již zmíněného Prosta v první trojce doplnil Lagorce a Fouquet. Panise zdodal i čtvrtý Lagorce.

Chvilka napětí a slavnostní fanfáry - a máme tu celkové páteční výsledky: Prost 80 bodů, Dayraut 77, Balas 73, Panis 71, Lanctuit 71, Lagorce 71, Fouquet 69, de Korsak 67, Beroujon 64, Stere 63. Od toho se odvodilo i dovážení pro sobotní den: Prost +60 kg, Dayraut +20 kg a Balas +20kg.

Sobotní kvalifikace byla napínavá už od začátku. Dayrauta a Prosta po třech kolech prvního kvlaifikačního tréninku dělilo pouhých 24 tisícin vteřiny. Této dvojce se přiblížil jen Lanctuit a za ním byla dvouvteřinová propast. Pod dojmem velkého náskoku Prost i Lanctuit už druhý kvalifikační trénink vypustil a šetřil pneumatiky. Dayraut chytil slinu a byl opět o dvě vteřiny rychlejší než zbytek závodního pole. Prost i Lanctuit na svou neúčast doplatili jen velice mírně, jediný kdo se před ně dostal byl Panis.

1. finále Elite 1 – pořadí v cíli: Chromat, Monnier, Champeau

2. finále Elite 1 – pořadí v cíli: Pernaut, Battut, Fontanel

1. finále Elite Sup 1

Co vlastně chybí Prostovi ke štěstí? Má skvělé auto, je skvělý pilot a má skvělé značkové kolegy. Když je potřeba pustí ho před sebe Balas, když je potřeba pustího před sebe Panis. Druhá varianta se odehrála konkrétně v tomto finále. Panis stál v první řadě na prvním místě a vedle něj byl Prost. Panis si užíval svého vedení, zatímco Prost čelil tlaku Stera. V předposlením kole Panis zpomalil a pustil před sebe velkoryse Prosta. O vítězi finále již nebylo pochyb, Prost byl odsouzen k vítězství, pro druhé místo si už bez dalších ambicí dojel Panis a třetí nikým neohrožovaný Stere. Pohled do výsledkové listiny byl také zajímavý: 1.-2. místo Toyota Auris, 3.-4. místo Kia Rio, 5-6. místo BMW 1, 7. místo Fiat Grande Punto, 8.-.10. místo Renault Clio 3.

2. finále Elite Sup 1

Na vítězství Prosta musel stejnou mincí reagovat i Dayraut. A skutečně se mu to podařilo. Záda mu ani nemusel krýt Lanctuit, neboť sám z druhého místa ztácel a třetí Lagorce byl opravdu hodně vzadu. Aby taky ne, když se musel k třetímu místu probojovat přes Balase.

Další závod je za námi a na Dayrauta čeká v příštích dvou závodech opravdová dřina. To že již nefunguje tým Kia France má i za následek, že vozy Kia Rio jsou sice stále velmi rychlé, ale v taktice mají problém. Jednotlivé týmy si vzájemně na trati moc nepomáhají. V praxi se tak děje, co si Dayraut nevybojuje to nemá. Určitě čestnější a férovější, ale ptá se na to historie a statistika? Kdyby se dned provedlo závěrečné hodnocení a škrtly by se dva nejhorší denní výsledky, přijde Prost o více bodů než Dayraut, ale na titul mu to bude stále bohatě stačit.

Průběžné bodové hodnocení po 5. závodu:

1. Alain Prost 694 bodů

2. Jean Phillipe Dayraut 679

3. Olivier Panis 646

4. Bertrand Balas 627

5. Laurent Fouquet 612

6. Franck Lagorce 607

7. Jean-Noel Lanctuit 572

8. Joel Stere 570

9. Evens Stievenart 558

10. Jean-Luc Pailler 553

Šestý závod (předposlední bodovaný) se uskuteční již za týden 26.-27. ledna 2007 v Lans en Vercors.

Jaroslav Hanus ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist