www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 27. května 2020, Svátek má Valdemar, zítra Vilém

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Reklama

Novinka českých soutěží - monitorování vozů pomocí GPS

1. února 2008 • 19:00

Po několika letech zkoušení přichází Federace automobilového sportu Autoklubu České republiky s revoluční novinkou. V roce 2008 bude na všech českých soutěžích nutnost mít kvůli zvýšení bezpečnosti soutěžících i zlepšení informací o pohybu vozidel na trati rally vybavena všechna vozidla monitorovacím systémem ONI®.

Hlavním úkolem Monitorovacího systému ONI® je:

- informovat dispečink rally o rizikových stavech vozidel na RZ (nehoda nebo neplánované zastavení)

- přivolat pomoc při ohrožení zdraví jezdců (případně i jiných osob) na RZ nebo při zatarasení trati RZ

- sledovat pohyb všech vozidel na celé trati rally (na RZ i při přejezdech)

Monitorovací zařízení ONI® je majetkem Autoklubu ČR a soutěžícím je bezplatně zapůjčeno. Garancí pro vrácení je licence jezdce, kterou při předání sledovací jednotky převezme správce zařízení a po odevzdání jednotky ji vrátí. Případné zničení, nevrácení nebo poškození zařízení musí soutěžící uhradit správci podle schváleného ceníku, jinak mu nebude vrácena licence.

Distribuce zařízení ONI®

Monitorovací systém ONI® vyžaduje, aby do každého sledovaného vozidla byl před přejímkou rally pevně namontován kompletní držák sledovací jednotky, který se skládá z těchto částí:

- držák sledovací jednotky s kabely a s montážním příslušenstvím

- 2 antény (střešní a vnitřní)

- ovládací prvky:

- přepínač RZ / přejezd

- tlačítko odvolání poplachu / přivolání pomoci

- indikační LED dioda

Uvedené součásti dodá správce zařízení ONI® všem stálým účastníkům rally v ČR k trvalému instalování do vozidel již na začátku sezóny nebo jim je dodá postupně před jednotlivými podniky. Na začátku sezóny budou jednotky předány majitelům vozidel (jezdcům) při školeních rally: 2.2. Fryšták, 16.2. Praha, 17.2. Pačejov, 1.3. Želiv. Při školení bude výrobcem provedena podrobná instruktáž.

Zahraničním soutěžícím a dalším ojediněle startujícím vozidlům bude kompletní držák předán až těsně před podnikem v úpravě pro jednorázové použití při dané rally. V době testování vozidel správce zařízení zkontroluje montáž držáku, osadí ho sledovací jednotkou a pomocí jezdcova dallas čipu monitorovací systém otestuje. První spuštění bude prováděno při testování vozidel v termínech: 8.-9.3. Praha, 15.-16.3. Zlín. Zde budou opět přítomni technici od výrobce.

Při sportovním podniku bude jezdcům zařízení zapojeno bezplatně. O náklady na provoz se rozdělí FAS AČR a pořadatel daného podniku. Další informace můžete získat na HOT-LINE lince 737 900 300, nebo zasláním dotazu na e-mailovou adresu dispecink@onisystem.cz.

Instalační manuál držáku monitorovací jednotky ONI pro rally

Uživatelský manuál monitorovací jednotky ONI pro rally

-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
04.02.2008 15:47
JanO
V naší rally jo, ale jinak to zase až taková novinka není. V našem podniku auťáky na monitoru pozorujeme už nějaký ten pátek...
Myslím, že by nebylo od věci využít tohoto systému i při seznamovacích jízdách, když už bude k dispozici. Nemyslím hned na rychlost, úplně by stačilo pohlídat x-násobné návraty mezi kontrolami.
03.02.2008 22:43
Pluto - moderátor
To Acom: V budoucnu je možné všechno. Momentálně se pracuje na tom, aby fungovala bezpečnostní stránka, přeci jen jde o novinku. Každopádně o něčem podobném se uvažuje.
03.02.2008 22:21
Acom
Hmm tak to byste nase mile Pluto mohli udelat splity jako v MS:-)
03.02.2008 20:39
Pluto - moderátor
A jak už napsal na začátku této diskuse xp, přestože to přidá posádkám práci s instalací i zapůjčováním/vracením i se samotným obsluhováním, je to jedna z věcí u nás prosazených FASem, která má velký přínos pro bezpečnost všech posádek.
03.02.2008 20:37
Pluto - moderátor
A ještě jedna věc - držáky se vydávají na otestované auto (tedy proti číslu sportovního průkazu a údajům k autu). Kromě již zmíněných školení jezdců se budou nově otestovaným vozům (či těm, co si to nevyzvedli) dávat tyto sady i na testování. Navíc si to můžou majitelé vozů vyzvednout kdykoliv na Autoklubu ve Zlíně.
03.02.2008 20:35
Mastnej
ahá :-)...v poho
03.02.2008 20:34
Pluto - moderátor
Proto jsem to po napsání v pátek dal přečíst vybraným spolujezdcům, jestli tomu rozumí a co by tam bylo záhodno doplnit. Vše, k čemu se vyjádřili, že jim tam chybí, jsem dopsal. Teď se objevila další nesrozumitelná věc, proto se to snažím upřesnit.
03.02.2008 20:32
Mastnej
no Pluto ted jsi to napsal srozumitelně a jasně, ale mohlo to bejt napsaný už rovnou v tom článku a nemuseli tady vzniknout takovýhle dohady
03.02.2008 20:30
Pluto - moderátor
To all: Je to takhle. Ti, co jezdí pravidelně, tak budou mít kompletní sadu, která je na obrázku (kromě té věci úplně vpravo nahoře), k dispozici dopředu a vše si nainstalují (ti, co nejezdí pravidelně nebo cizinci tu samou sadu dostanou nejspíš při přebírání itineráře nebo ve speciálním zvoleném čase). Na technické přejímce pak bude do tohoto držáku vložena samotná GPSka (operace trvající cca 20 vteřin) a oživena. Po ukončení závodu pak bude nutné tuto jednotku vrátit (cizinci následně vrátí i ten držák).
03.02.2008 20:29
Mastnej
to John: jo tohle chápu z toho článku že stálý účastníci to dostanou na celou sezonu, ale z toho článku takhle vyznívá že správce zařízení si od jezdců vybere na začátku roku licence a na konci roku jim je vrátí....
toplist