www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 28. ledna 2022, Svátek má Otýlie, zítra Zdislava

Mistrovství­ světa

ME

MČR a RSS

Ostatní­ soutěže

Autosport.cz

Vážně nevážně: Švédskou rally jen tak nenatrénujete…

29. října 2009 • 08:00

To, že se rychlostní zkoušky rally často nalézají v odlehlých lokalitách, netřeba zdůrazňovat. Automobilové soutěže do měst zavítají jen výjimečně, hlavní boje s časem a soupeři se odehrávají zejména na cestách v hlubokých lesích či mezi poli. Nejinak je tomu i u Švédské rally, která se po roční pauze vrací do kalendáře MS a bude otevírat „světovou“ sezonu 2010.

„Tak kudy to namotáme?“

Už nyní naplno běží přípravy úvodního závodu, který se odehraje v únoru v okolí švédských měst Karlstadu a Hagforsu. Organizátoři již znají trasu celé rally, v těchto dnech se zpracovává itinerář, jehož realizaci mají mimochodem v kompetenci pořadatelé zlínské barumky. A není to vůbec jednoduchý úkol. Trať celé rally totiž bude měřit přes 1800 kilometrů, horší je ale to, že rychlostní zkoušky občas povedou místy, kde žádná silnice vůbec neexistuje.

Ideální vozidlo pro seznamovací jízdy

V Karsltadu se i přes „bahenní“ vydání své rally v loňském roce spoléhají na bohatou sněhovou nadílku, díky které by byl položen základ pro vyfrézování nové cesty do bílé peřiny. Jenže v těchto dnech není ani ve Skandinávii po sněhu ani památky a při tvorbě podkladových materiálů musí přijít na řadu náhradní řešení – v tomto případě vojenský pásový transportér BV206. S pomocí tohoto šestnáctilitrového drobečka bylo možno získat přehled o chystaném profilu trati a dostat se do míst, kam se bez pořádné vrstvy sněhu žádné běžné auto nepodívá.

Tady už je vykáceno... ...tady ještě ne.

To je zjevná výhoda z hlediska eliminace nepovolených tréninků, otázkou ale zůstává, co se stane během rally, když nedej bože nenasněží… Test Varmullsasen by se totiž měl jet jako RZ 18 a 21 a v obou případech by měl být živě přenášen televizí. Za tímto účelem se buduje zcela nový, cca 1.5 km dlouhý úsek, jehož příprava začala tvorbou asi 500 metrů dlouhého průseku. Kácet les speciálně pro rally, to bylo doposud k vidění pouze u Minaříků na Kopné. Technologie se ovšem osvědčila i na severu a po konečném propojení vznikne celkem unikátní úsek; zatímco v sousedním Norsku vedla při soutěži MS jedna z RZ skrz doskočiště pod skokanskými můstky tvořícími celkem unikátní kulisu, ve Švédsku jdou pořadatelé ještě dál a díky nové trase přivedou rychlostní zkoušku přímo na lyžařskou sjezdovku, na jejímž konci bude vyroben obří skok pro samotné závodní vozy! Plánovaná atrakce pro diváky u trati, televize a také pro samotné posádky tedy zní docela slibně, na konečný výsledek si ale budeme muset počkat do února.

-hof- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist