www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 1. února 2023, Svátek má Hynek, zítra Nela

Mistrovství­ světa

ME

MČR a RSS

Ostatní­ soutěže

Autosport.cz

Tropheé Andros: Nováček Grosjean hvězdně Lans en Vercors

25. ledna 2010 • 13:00

Francouzský okruhový specialista Romain Grosjean se po měsíční přestávce opět vrátil na zasněžené tratě a po vlažném rozjezdu v prvním dni, druhému dni dominoval. V boji o titul Dayraut opět poodskočil Prostovi.

Tropheé Andros ani v letošní sezóně nemohla minout zimní středisko Lans en Vercors se zdejší vyhlášenou osmisetmetrovou tratí, která bývá označována za jednu z nejlepších v celém seriálu. Romain Grosjean v Lans en Vercors opět řídil Renault Clio týmu DA Racing a důkladně všechny přítomné upozornil na své řidičské umění. Situaci mu ulehčovalo i to, že narozdíl od některých jezdců neměl žádné dovážení. To Dayraut se musel v pátek potýkat s 60 kg navíc, Lagorce s 40 kg a Prost s 20 kg.

V úvodním tréninku zvítězil téměř domácí matador Panis, první měřený trénink patřil Dayrautovi. Vedoucí pozice patřila Dayrautovi i po kvalifikaci. V prvním kvalifikačním tréninku byl nejrychlejší a druhý nedokončil. Jediným jezdcem, který dokázal držet krok s Dayrautem byl Ballas. Bylo obdivuhodné jaké rychlé časy dokázali tito dva jezdci zajíždět. Ostatní jezdci se na toto duo dívalo opravdu z uctivé vzdálenosti. Vždyť třetí Balas a čtvrtý Prost ztratili v průběhu svých nejlepších kvalifikačních čtyřkolových jízd na Dayrauta 3,5 vteřiny a to je na poměry Tropheé Andros opravdu hodně. Pátý Thoral a šestý Panis na tom byli ještě hůře. Grosjean se rozjížděl pomaleji a kvalifikaci dokončila jako dvanáctý.

1. finále Elite 1 – pořadí v cíli: Lubrano, Regal, J.P. Pernaut

2. finále Elite 1 – pořadí v cíli: O. Pernaut, Demoustier, Lemonnier

1. finále Elite Sup 1 – Balas potvrdil svou skvělou formu, kterou prezentoval již v kvalifikaci a zvítězil. Prost nebyl schopen s Balasem držet krok, proto se musel spokojit s druhým místem. S vteřinovou ztrátou dojel do cíle třetí Panis. Čtvrtý Lagorce měl velkou ztrátu a na boj o pódium mohl jen těžko pomýšlet.

2. finále Elite Sup 1 – dalo se celkem reálně očekávat, že i toto finále bude mít obdobný průběh jako to předchozí. Očekávání se opravdu naplnila a Dayraut bezpečně zvítězil. Překvapením bylo to, že druhý Riviere byl schopen s Dayrautem relativně držet krok a oproti zbytku startovního pole předvedl skvělý výkon. Třetí Thoral ztratil na vítěze propastných 16 vteřin.

Páteční bodové hodnocení: Dayraut (Škoda Fabia) 80 bodů, Balas (Toyota Auris) 77, Riviere (Fiat Stilo) 74, Prost (Dacia Duster) 73, Thoral (Toyota Auris) 71, Panis (Škoda Fabia) 70, Dubourg (Renault Clio) 68, Lagorce (Renault Clio) 67, Belmondo (Škoda Fabia) 65, Joncoux (BMW 1) 62, Benezet (BMW 1) 62, Grosjean (Renault Clio) 62.

Jak je dobrým zvykem, nový závodní den začíná novým dovážením. V sobotu proto vyjel Dayraut opět s 60 kg, Prost nevezl tentokrát nic. Balas obdržel 40 kg a Riviere 20 kg. Kvalifikace byla oproti té páteční o mnoho zajímavější. Dayraut se snažil o nejlepší čas v obou kvalifikačních trénincích, ale stačilo mu to pouze na třetí místo. Lepší než Dayraut byl druhý Prost a hlavně vítěz Grosjean, který v druhém kvalifikačním tréninku vykroužil perfektní kvarteto měřených kol. Jako čtvrtý se umístil Panis, pátý Llorach a šestý Lagorce.

1. finále Elite 1 – pořadí v cíli: Lubrano, Fontanel, Lemonnier

2. finále Elite 1 – pořadí v cíli: Regal, Benezet, J.P. Pernaut

1. finále Elite Sup 1 – nebýt Lagorceho problémů hned v úvodu finále, nebylo by moc co ke komentování, neboť jinak ke zvratům na předních pozicích nedocházelo. Zvítězil Prost před druhým Panisem, kterého s menšími zaváháními pronásledoval třetí Balas. Čtvrtý O. Pernaut již pak měl větší ztrátu.

2. finále Elite Sup 1 – Grosjean v posledním finále programu v Lans en Vercors doplatil na svou nezkušenost. Ve čtvrtém kole podlehl Dayrautovi a později i Llorachovi. Třetí místo v cíli mu však stačilo k tomu, aby mohl být vyhodnocen jako nejlepší jezdec soboty. V tomto finále zvítězil Dyraut a druhý byl Llorach. Čtvrté místo získal Dubourg a páté Riviere.

Sobotní bodové hodnocení: Grosjean (Renault Clio) 78 bodů, Prost (Dacia Duster) 77, Dayraut (Škoda Fabia) 75, Panis (Škoda Fabia) 73, Llorach (BMW 1) 72, Dubourg (Renault Clio) 68, Balas (Toyota Auris) 68, Riviere (Fiat Stilo) 65, Lagorce (Renault Clio) 65, Belmondo (Škoda Fabia) 63, Thoral (Toyota Auris) 62, Hirschi (Kia Rio) 62, Pernaut (BMW 1) 61, Demoustier (Škoda Fabia) 59.

Průběžné bodové hodnocení po 5. závodě:
1. Jean Phillipe Dayraut773
2. Alain Prost743
4. Olivier Panis714
3. Franck Lagorce706
5. Jean-Baptiste Dubourg703
6. Bertrand Balas697
7. Didier Thoral666
8. Pierre Llorach650
9. Benjamin Riviere645
10. Oliver Pernaut594

Poslední bodovaný závod letošní sezóny je plánován do Saint Dié Des Vosges na 23.-24.1.2010, zde se rozhodne i o letošním titulu mistra Tropheé Andros. Zatím má k této pozici nakročeno daleko nejlépe Jean Phillipe Dayraut.

Mgr. Jaroslav Hanus ; AutoSport:CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist