www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 21. července 2024, Svátek má Vítězslav, zítra Magdaléna

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Rallysprint Série

SOUHRN: Adam Březík vyhrál Kopnou podruhé v řadě stylem start - cíl

5. května 2024 • 20:00

Rallysprint série a Pohár 2+ pokračuje svým druhým závodem, kterým je legendární Síť21 Rallysprint Kopná, která letos přivítá téměř rekordně početné startovní pole na tradičních rychlostních zkouškách v okolí Slušovic a Podkopné Lhoty. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Výsledky Síť21 Rallysprint Kopná ON LINE --- Základní informace o Síť21 Rallysprint Kopná --- Diskuzní fórum k Síť21 Rallysprint Kopná

Absolutním vítězem 29. Síť21 Rallysprint Kopná 2024 se stala posádka Samohýl Škoda Team ve složení Adam Březík, Ondřej Krajča na voze Škoda Fabia RS Rally2. Lukovský jezdec potvrdil roli favorita a obhájil loňské prvenství. V okolí Slušovic a Podkopné Lhoty vedl od úvodní rychlostní zkoušky a v cíli měl náskok 20,4 sekundy. Druhé místo obsadila dvojice Auto Podbabská Škoda Mol Team Dominik Stříteský, Jiří Hovorka, třetí dojeli Tomáš Kostka, Miroslav Houšť s minutovým odstupem na vítěze. Nejlepší tři posádky letošní Kopné jely shodně na vozech Škoda Fabia RS Rally2. Vydařená Kopná byla druhým podnikem sedmidílného seriálu Rallysprint série a Poháru 2+ a podruhé se zde rozdělovaly body do slovenského šampionátu.

Adam Březík - Ondřej Krajča (Škoda Fabia RS Rally2), Síť21 Rallysprint Kopná 2024

Pořadatelé z Rallyklubu východní Morava v AČR připravili náročnou trať v délce 165 km, která obsahovala 8 obtížných rychlostních zkoušek na čtyřech úsecích s názvy Kameňák, Kopná, Zádveřice a Želechovice v celkové délce 70 km. Letošnímu ročníku přálo počasí, bylo slunečno a teploty se po poledni vyšplhaly až k 23 stupňům Celsia. Až na závěr startovní pole se přehnal na cílové rampě jarní déšť. Osmadvacetiletý Březík suverénně ovládl letošní Kopnou, když vedl od úvodní rychlostní zkoušky a vyhrál celkem sedm z osmi měřených testů. „Kopná byla v našem provedení téměř bezproblémová soutěž. Až na poslední zkoušce jsem udělal malou chybičku, neboť při jednom z „katů“ jsem trefil keřík a vystrčená větev nám poškodila přední okno. Najeli jsme velmi cenné testovací kilometry, opět jsme seděli v závodním autě a přestávka před soutěží v České Krumlově nebude příliš velká. V celém týmu panuje spokojenost,“ pověděl šťastný vítěz v cíli.

Dominik Stříteský držel krok během dopolední sekce. Jako jediný sebral Březíkovi nejrychlejší čas při prvním průjezdu Kopné, kde vyhrál o pouhou jednu desetinu sekundy! „Určitě spokojenost, krásná soutěž. Vyzkoušeli jsme si řadu věcí před Krumlovem. To byl i hlavní důvod našeho startu. Nevěšíme hlavy z druhé příčky, testovali jsme například i gumy a jsme rádi, že počasí bylo po celý průběh stálé. Udělali jsme opět krok vpřed, za což jsem velmi rád. Už jsem s novým vozem téměř sžitý,“ uvedl čtyřiadvacetiletý Stříteský.

Bronzovou pozici obsadili navrátilci na soutěžní tratě Tomáš Kostka se spolujezdcem Miroslavem Houštěm. Původem okruhový jezdec ze Zlína se vrátil do rally po třech letech, naposledy se představil za volantem soutěžního vozu v létě roku 2021 při barumce. „Nejeli jsme na výsledek, hlavně jsme se chtěli svézt s novým vozem, vyzkoušet potenciál auta a poznat jeho limity. A to se nám bezezbytku podařilo. Tříletá pauza je velmi dlouhá doba, ale rychle jsem si zvykl a jel své tempo. Nejtěžší byl přechod do nového auta, ale žádná krizovka nebyla. Až na jednu, kdy Mira Houšť ztratil při přejezdu na úvodní erzetu brýle (se smíchem). Rád bych startoval v létě barumce, ale k tomu je dlouhá cesta. Vedle zajištění partnerů je potřeba najet daleko více testovacích kilometrů a rozjet se na dalším rallysprintu. Není možné po třiceti testovacích kilometrech zajet na barumce slušný výsledek,“ řekl devětatřicetiletý Kostka, který vyhrál na Kopné v minulosti již čtyřikrát.

Těsně pod medailovými stupni skončil Jaroslav Melichárek (Ford Fiesta RS WRC), který bral nejvíce bodů do slovenského šampionátu. Páté místo obsadil Martin Vlček (Hyundai i20 N Rally2), šestý byl Ondřej Bisaha (Hyundai i20 R5). Do nejlepší desítky se dále probojovali Karel Trněný (Škoda Fabia R5), Pavel Mika (Škoda Fabia RS Rally2), Jiří Hanák a slovenský jezdec Róbert Kolčák (oba Škoda Fabia R5). Z předních jezdců nespatřili cílovou rampu pro technické problémy Aleš Jirásek (Škoda Fabia R5), David Tomek (Škoda Fabia Rally2 Evo), kvůli poloose odstoupil na předposlední erzetě Slovák Michal Koči (Mitsubishi Lancer Evo III) z pátého místa absolutně.

Hlavní kategorii rallysprintového šampionátu v hodnocení dvoukolek (2WD) vyhráli Jan Dohnal, Ivo Vybíral na voze Renault Clio S1600. Nejvíce bodů už brali ve Valašském Meziříčí a potvrdili vedoucí pozici v průběžném pořadí. „Děkuji pořadatelům, že uspořádali tento náročný závod. Rychlé úseky se střídaly s velmi těžkými partiemi v kopcovitém terénu. O to větší radost máme, že jsme v cíli bez zásadní chyby. Auto fungovalo perfektně, navíc s dobrým výsledkem. Těžká krásná soutěž s dobrým koncem pro nás,“ pověděl Jan Dohnal. Jeho největší konkurent, jmenovec René Dohnal (Peugeot 208 Rally4) už tolik štěstí neměl, když havaroval na 4. rychlostní zkoušce Želechovice a soutěž pro posádku se startovním číslem 1 předčasně skončila. Druhé místo získal Peter Surovič (Opel Corsa Rally4), třetí byl Filip Šipoš (Peugeot 208 Rally4). V pohárovém klání vozů Opel Adam byl nejrychlejší Dominik Jakeš, který uhájil před Matějem Manderlou těsný náskok 6,7 sekundy. Rallysprintovou sérii mezi historickými automobily vyhrála posádka Martin Černý, Jiří Haferník (BMW M3 E30), která po vítězství na Valašské rally Valmez nenašla přemožitele ani ve Slušovicích.

Ohlasy jezdců z čela startovního pole jste mohli sledovat v živém vysílání prostřednictvím facebookového profilu Síť21 Rallysprint Kopná a můžete je zhlédnout i zpětně včetně videorozhovorů s nejlepšími jezdci v cíli na instagramovém účtu Kopné. V rámci 29. Síť21 Rallysprint Kopná 2024 bylo převzato po přejímkách 132 posádek z 5 států z původně 144 přihlášených. Na startu se objevilo 132 posádek, do cíle přijelo celkem 100 soutěžících, když klasifikováno bylo 88 soudobých vozů a 12 historiků. Další soutěží šampionátu v rallysprintech bude koncem června Lak Racing Rallye Plzeň (28. – 29. 6.)

29. Síť21 Rallysprint Kopná 2024
1.A. Březík, Krajča (Škoda Fabia RS Rally 2)35:29,4 min
2.Stříteský, Hovorka (Škoda Fabia RS Rally 2)+ 20,4 s
3.Kostka, M. Houšť (Škoda Fabia RS Rally 2)+ 1:00,7 min
4.J. Melichárek, E. Melichárek (SVK, Ford Fiesta RS WRC)+ 1:11,0 min
5.Martin Vlček, Kunst (Hyundai i20 N Rally2)+ 2:06,4 min
6.Bisaha, Ferenc (CZE/SVK, Hyundai i20 R5)+ 2:11,5 min
7.Trněný, Doerr (CZE/DEU, Škoda Fabia R5)+ 2:40,0 min
8.Mika, Strnad (Škoda Fabia RS Rally2)+ 3:19,1 min
9.J. Hanák, M. Večerka (Škoda Fabia R5)+ 3:23,3 min
10.Kolčák, Lieskovcová (SVK, Škoda Fabia R5)+ 3:25,5 min

Konečné výsledky Síť21 Rallysprint Kopná

Shakedown

Výsledky shakedownu Síť21 Rallysprint Kopná

Před startem

Rallysprint série a Pohár 2+ pokračuje svým druhým závodem, kterým je legendární Síť21 Rallysprint Kopná, která letos přivítá téměř rekordně početné startovní pole na tradičních rychlostních zkouškách v okolí Slušovic a Podkopné Lhoty. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist