www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 3. března 2021, Svátek má Kamil, zítra Stela

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

ME 16 - Circuit of Ireland Rally (JERC)

Craig Breen dvojnásobným vítězem Circuit of Ireland Rally

10. dubna 2016 • 17:30

Mistrovství Evropy v automobilových soutěžích pokračuje svým druhým dílem v Severním Irsku. Na tamějších asfaltových rychlostních zkouškách se letos schází opravdu špičková konkurence. Průběh celé soutěže Circuit of Ireland můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Online výsledky - Rally Radio

Diskuse k soutěži - Základní informace k Circuit of Ireland

---- 2. etapa ----

Craig Breen po roce zopakoval triumf na své skoro-domácí rally. Irský pilot využil náskok vybudovaný během první etapy, když se na něj po defektu a špatné volbě pneumatik začal dotahovat Polák Kajetanowicz. Breen se musel naplno snažit až do konce rally, vedení ale nakonec udržel. Triumf je pro něj o to cennější, že ještě krátce před startem rally nebylo jisté, zda se mu soutěž s privátní DS3 R5 podaří zafinancovat.

Druhá etapa nabídla 117 ostrých kilometrů rozdělených do osmi rychlostních zkoušek. Na čele opět řádil Elfyn Evans, který se do rally vrátil po pátečním odstoupení. Jenže ani druhý pokus o zdolání cíle nevyšel, Evans havaroval ve dvanácté vložce. Ještě předtím si zuby na náročných nevyzpytatelných tratích vylámali mnozí jiní místní matadoři. V problémech se hned v první zatáčce dne ocitl Dave Bogie, později havarovali třeba Sam Mofffet nebo Martin McCormack. V polovině dne se s rally rozloučil po poškození řízení Fredrik Ählin a v samotném závěru, na poslední RZ, bohžel pro české barvy havaroval také výtečně jedoucí Jaromír Tarabus. Zlínský jezdec po solidním výkonu z celého víkendu odstupoval z pátého místa.

Z těch, kteří všechny nástrahy zdolali, se tedy nejvíce radoval zmíněný Breen, na něhož celý den tvrdě útočil Kajetanowicz. Ten nakonec Irův skalp nezískal, ze Severního Irska si zato veze pořádnou porci bodů do seriálu. Třetí skončil stabilně jedoucí Alastair Fischer následovaný Joshem Moffetem. Páté místo po odstoupení Tarabuse připadlo Jonathanu Greerovi.

Klasifikace juniorů na vozech R2 byla nesmírně vyrovnaná, po absolvování celé rally dělilo čtyři nejrychlejší jezdce jen půl minuty. První místo trochu překvapivě bral Polák Pieniažek, který s Opelem Adam R2 porazil tovární tandem Chrise Ingrama a Marijana Griebela na stejných vozech. Na pěkném pátém místě pak dojel český debutant v seriálu JERC Dominik Brož.

Seriál FIA ERC nyní čeká měsíční přestávka, po které se účastníci sejdou v řecké Lamii při legendární Rally Acropolis.

Circuit of Ireland Rally 2016
1.Craig Breen - Scott MartinIRL/GBRCitroën DS3 R51:54:16.1
2.Kajetan Kajetanowicz - Jaroslav BaranPOLFord Fiesta R5+10.6
3.Alastair Fischer - Gordan NobleGBRFord Fiesta R5+56.4
4.Josh Moffet - John RowanIRLFord Fiesta R5+1:40.1
5.Jonathan Greer - Kirsty RiddickGBRCitroën DS3 R5+2:07.0
6.David Bogie - Kevin RaeGBRŠkoda Fabia R5+2:55.6
7.Steven Wright - James FultonIRLFord Fiesta R5+4:36.1
8.Tom Cave - James MorganGBRFord Fiesta R5+4:51.1
9.Joseph McGonigle - Ciaran GeaneyIRLŠkoda Fabia S2000+5:52.2
10.Jaroslaw Koltun - Ireneusz PleskotPOLFord Fiesta R5+6:26.2

---- 1. etapa ----

Craig Breen - Scott Martin (Citroën DS3 R5) - Circuit of Ireland Rally 2016

Druhý díl letošního mistrovství Evropy v rally, Circuit of Ireland Rally, se nese v duchu typických ostrovních podmínek. Nevlídné počasí, mokré a nevyzpytatelné trati, to vše jsou silné nástrahy pro startovní pole, které stačilo prořídnout dokonce dávno před startem soutěže.

Největším smolařem byl po úvodním podniku na Kanárských Ostrovech vedoucí Alexej Lukjaňuk, který na předsoutěžním testu v Irsku zdemoloval svou Fiestu R5 tak, že se celý tým mohl pouze sbalit a odjet zpět do Česka. Do soutěže ruský jezdec vůbec nezasáhl. Ani další pravidelní „Evropané“ se neubránili irským nástrahám, třeba Robert Consani poškodil svůj Citroën DS3 R5 při kvalifikační zkoušce a tato havárie si patrně vybrala svou daň ve druhé RZ Irské rally, kde Francouz odstoupil s porouchanou převodovkou.

Samotná rally se zpočátku nejlépe vyvíjela pro Elfyna Evanse, který den předtím zmíněnou kvalifikaci vyhrál. Leč neradoval se dlouho, už na druhé vložce na jeho fiestě praskl klínový řemen a Brit kvůli nedostatečnému chlazení motoru svůj vůz musel odstavit. Od té chvíle byla cesta otevřená pro další ostrovany. Prim hrál po celý den zejména Craig Breen, který po letech u Peugeotu přešel do vedlejších dveří k Citroënu a v Irsku tak startuje s privátní DS3 R5. Neztratili se ale ani Alastair Fischer nebo Martin McCormack, nejrychlejším a také nejstabilnějším z Breenových pronásledovatelů však byl Kajetan Kajetanowicz. Úřadující evropský šampion po zásluze drží průběžné druhé místo, třetí je zmíněny Fischer. Čtvrté místo dlouho držel Švéd Fredrik Ählin, který však chyboval na závěrečné speciálce a propadl se o tři příčky dolů. Jeho pozici zaujal McCormack následovaný naším Jaromírem Tarabusem. Zlínský jezdec zažil snovou druhou část etapy, kdy zajížděl časy jen minimálně pomalejší od absolutní špičky.

Mezi juniorskými dvoukolkami je po prvním dni na vedoucí pozici tovární jezdec Opelu Marijan Griebel následovaný Polákem Pieniažkem. Ten na poslední chvíli odsunul za svá záda aktuálně třetího Nikolaje Gryazina. Český reprezentant Dominik Brož je v hodnocení Junior ERC šestý, když zásadní ztrátu nabral po problémech na nejdelší, jedenatřicetikilometrové vložce Glens.

Druhá etapa Irské rally nabídne ještě větší porci ostrých kilometrů, na programu je celkem 117 km rozdělených do osmi vložek.

Circuit of Ireland Rally - 1. etapa
1.Craig Breen - Scott MartinIRL/GBRCitroën DS3 R547:51.3
2.Kajetan Kajetanowicz - Jaroslav BaranPOLFord Fiesta R5+25.1
3.Alastair Fischer - Gordan NobleGBRFord Fiesta R5+27.6
4.Martin McCormack - David MoynihanGBRŠkoda Fabia S2000+58.1
5.Jaromír Tarabus - Daniel TrunkátCZEŠkoda Fabia R5+1:05.3
6.Josh Moffet - John RowanIRLFord Fiesta R5+1:16.7
7.Fredrik Ählin - Morten AbrahamsenSWEFord Fiesta R5+1:18.5
8.David Bogie - Kevin RaeGBRŠkoda Fabia R5+1:27.4
9.Sam Moffet - Karl AtkinsonIRLFord Fiesta R5+1:32:3
10.Jonathan Greer - Kirsty RiddickGBRCitroën DS3 R5+1:40.0

-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist