Dnes je 16. dubna 2024, Svátek má Irena, zítra Rudolf

OS 19 - Rallye Tatry

Rufa Sport na 46. RallyeTatry 2019 s tretím miestom

15. května 2019 • 10:00

Posádka slovenského Rufa Sport Teamu, Poliaci Grzegorz Grzyb a Jakub Wróbel brali na 46. Rallye Tatry 2019 tretie miesto absolútneho poradia.

Grzegorz Grzyb - Jakub Wróbel (Škoda Fabia R5) - Rallye Tatry 2019

Druhé kolo Majstrovstiev Slovenska v rally 2019 sa konalo v dňoch 3.- 5.5.2019 pod tatranskými končiarmi, v Poprade a jeho okolí. Slovenský Rufa Sport Team na túto súťaž, ktorú už v minulosti trikrát absolútne vyhral, išiel s plánom zabojovať o celkové víťazstvo aj teraz. Žiaľ, nie vždy idú veci podľa plánu.

Úvod súťaže Grzybovi s Wróbelom vyšiel výborne a hneď v prvom teste dosiahli najrýchlejší čas. Už v druhom sa im však začala lepiť smola na päty, keď „vyfasovali“ desať sekundovú penalizáciu za nesprávny prejazd retardéra. V nasledujúcom teste sa pridal defekt, ktorý znamenal takmer minútovú stratu. Bolo jasné, že ak pred nimi jazdiaci súperi nevyrobia chybu, alebo ich nepostihne technická porucha, v prvom súťažnom dni, ktorý bol do slovenského šampionátu samostatne bodovaný, nezískajú plný počet bodov. Tak sa aj stalo a Grzyb s Wróbelom brali nakoniec body za štvrté miesto absolútneho poradia a za tretie v triede 2.

Zatiaľ čo v sobotu boli trate, aj napriek predpovedi meteorológov suché, alebo iba mierne mokré, v nedeľu sa už predpoveď naplnila a v Poprade a hlavne na severne umiestnených rýchlostných skúškach, poriadne pršalo, ba dokonca sa pridalo aj sneženie. Ak k tomu pripočítame teploty pohybujúce sa iba tesne nad bodom mrazu, bolo jasné, že do priebehu súťaže prehovorí aj voľba pneumatík. Tá ako sa zdalo, vyšla Grzybovi lepšie ako jeho súperom. Napriek faktu, že na prvom teste bol pomalší, na druhom stratu začal postupne sťahovať, pričom mu stále v rámci druhého, samostatne bodovaného dňa patrilo druhé miesto. Po tom, čo v predposlednej rýchlostnej skúške vyhral, sa zdalo, že v poslednom teste by mohol stratu zrovnať, prípadne preskočiť na vedúcu priečku. To sa však nestalo, keďže všetkým súťažným posádkam bol nariadený voľný prejazd.

„Nechápem z akého dôvodu riaditeľ nariadil na poslednom teste voľný prejazd. Na trati nebola žiadna prekážka a podmienky boli dokonca lepšie ako pri predchádzajúcom prejazde. Veľmi ma to mrzí, chceli sme v závere súťaže ešte zatiahnuť a zmeniť konečné poradie. Mali sme lepšie obutie ako naša konkurencia, čo bolo jasné aj z dosiahnutého času na tomto úseku v predchádzajúcom prejazde. Rozhodnutím riaditeľa sa cítime byť ukrivdení. Dojazdili sme na druhom mieste v nedeľu, jedinou náplasťou pre nás je fakt, že sa nám podarilo vybojovať tretie miesto absolútneho poradia v rámci 46. Rallye Tatry 2019 ako celku. Viac by nás však tešili body do hodnotenia šampionátu za víťazstvo,“ povedal Grzegorz Grzyb.

Rovnako s rozhodnutím nesúhlasí ani manažér Rufa Sport Teamu, Ľubomír Kleman: „Jednoznačne na nás bola spáchaná krivda. Rozprával som sa s ostatnými jazdcami a všetci povedali to isté ako Grzegorz. Dôvod na nariadenie voľného prejazdu neexistoval. Mrzí ma to, vyhrávať sa má na trati. Napriek tomu ďakujem všetkým, ktorí nám pomohli absolvovať túto súťaž, či už sú to obchodní partneri tímu, mechanici, kamaráti, či známi, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomáhajú.“

Tretím kolom Majstrovstiev Slovenska v rally 2019 bude súťaž na Morave, v Hustopečích, ktorá odštartuje v polovici mesiaca jún.