www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 6. března 2021, Svátek má Miroslav, zítra Tomáš

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

RSS 06 - IQ Jänner Rallye

Jan Vaňáč vstoupil do šampionátu úspěšně

12. ledna 2006 • 04:30

Velmi překvapivý mistr České republiky v rallye ve třídě N3 sezony 2005 JUDr. Jan Vaňáč vstoupil úspěšně i do dalšího ročníku Global Assistance MMČR. Na velmi obtížné rakouské IQ Jänner Rally získal důležité body za třetí místo v „en trojkách“.

Přípravy na rok 2006 se týkaly především změny vozového parku. V týmové garáži zakotvil nový speciál Peugeot 206 RC, který má oproti dřívějšímu modelu především výrazně sníženou hmotnost. Z tohoto faktu ale plynuly nečekané problémy, když se vůz nestihl před rallye dostatečně připravit. „Auto ještě není hotové. Nebrzdí to a také řízení nefunguje optimálně. Každopádně pojedu jen se sériovou skříní a bez samosvoru. Tlumiče mají do soutěže přijít, tak snad alespoň podvozek bude v pořádku. Sabelt ani Peugeot sport nějak nefungují. Sedačky mi musel půjčit Pepa Šilha. Ale chci jet, takže to nějak slepíme,“ popisoval situaci týden před závodem Vaňáč. Novinkou byl i spolujezdec, místo na pravé sedačce obsadil Václav Vorel, který by měl v černém peugeotu absolvovat celý šampionát.

Druhé vystoupení středočeského týmu v Rakousku nevypadalo zpočátku vůbec dobře. „Ze začátku jsem to chtěl tak desetkrát vzdát. Jeli jsme špatné gumy. Nejdřív jsme dělali ve vysoké rychlosti hodiny, potom jsme dokonce zapadli do závěje a nechali jsme tam sedm minut. Nebýt obětavých českých fanoušků, kteří nám pomohli, už jsme dál nejeli. Moc jim za to děkuji,“ líčil jezdec. Po odstoupení Tomáše Bičáka ale začala pro Vaňáče úplně jiná rallye. „Obuli jsme Tomášovo pneu a hned jsme šli dopředu,“ objasnil pilot. Do konce první etapy stihnul vyhrát ve třídě dvě rychlostní zkoušky a zařadit se těsně za třetí místo.

Druhý den začal podobně jako první skončil, Vaňáč přespurtoval Šilhu, ale na vyšší mety už kvůli páteční ztrátě musel zapomenout. „Potřebovali jsme ještě jednu dlouhou vložku a možná bychom dosáhli i na druhé místo. Ale stáhnout sedm minut, to je hodně těžká záležitost. Nevadí, brali jsme to od RZ3 spíše jako trénink na Šumavu a mám hodně nových poznatků. Zásadní chybou byly pneumatiky, chybějící špéra a sériová skříň nás také posunuly kousek zpátky. Byl to celkově takový malý očistec, ale super zábava. Už se moc těším na Šumavu, kde by mělo být všechno v pořádku,“ doufá úřadující mistr neupravených dvoulitrů.

Vicky
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist