Dnes je 2. května 2024, Svátek má Zikmund, zítra Alexej

OS 07 - Rally of Canberra

Úspěšná premiéra Corolly v Canbeře

7. června 2007 • 05:00

Cody Crocker s imprezou N12 Motor Image Rally Teamu se již celkově počtvrté a potřetí v řadě stal vítězem Rally of Canberra, která byla kromě australského šampionátu zařazena také do Asijsko-pacifického mistrovství FIA. Crockera při cestě za dalším úspěchem navigoval bratr továrního jezdce Subaru Chris Atkinson, Ben.

Úřadující mistr APRC Crocker vyhrál deset z šestnácti rychlostních zkoušek, nezastavily jej ani problémy s řízením na posledním sobotním testu. V tu chvíli byl jeho nejbližším soupeřem Katsu Taguchi s mitsubishi, jenž ztrácel 12,5 sekundy. Jeho šance na další útok však v neděli překazila spadlá hadice turba, která způsobila velkou časovou ztrátu. I přesto však Japonec uhájil své místo před týmovým kolegou z Finska, který ve druhé etapě mohutně tlačil na pilu a vyhrál tři rychlostní zkoušky.

Úspěšný vstup na sportovní kolbiště si během třetího australského dvojzávodu odbyla nová Toyota Corolla S2000. V okolí Canberry, která je domovinou týmu Toyota Racing Development, dokázal Neal Bates s novým vozem i přes defekt pneumatiky v obou dnech dokončit na druhém místě, pokaždé za týmovým kolegou Simonem Evansem se starší Corollou Sportivo. Ten byl nejrychlejší na všech šestnácti testech a spolu se svou manželkou Sue v roli navigátora prodloužil letošní neuvěřitelnou sérii, ve které doposud nepoznal jiné umístění, než to vítězné.

Zcela opačně se soutěž vyvíjela pro tým Pirtek a jeho fiesty S2000. Vozy před soutěží dostaly nové stabilizátory a konečně také ruční brzdu, leč ani tato vylepšení modrým fordům štěstí nepřinesla. Během závěrečné páteční sekce, která po dlouhých letech přinesla australskému mistrovství závodění za tmy, totiž Michael Guest poslal svůj vůz přes „boudu“ a notně pozměnil jeho design. Naštěstí byly poškozeny jen plechy a žádné mechanické části, takže mohl i přes tento incident dokončit první etapu mezi nejrychlejšími šesti. Druhý den však musel svůj vůz kvůli technickým problémům odstavit, stejně jako týmový kolega Darren Windus, u jehož fiesty zkolaboval motor.

Rally of Canberra má ve svém arzenálu také jedno místo, které zná celý svět díky počítačové hře Richard Burns Rally. Je jím legendární skok Mineshaft, který rok co rok čeká na rychle jedoucí oběť, kterou odmění v lepším případě pomačkanými plechy, v horším zcela zdemolovaným vozem. Ani letošní rok nebyl výjimkou – do pasti se tentokrát chytil Peter Jerie, který se svým Mitsubishi Galant VR4 najel na odrazovou hranu rychlostí 110 km/h – celý let můžete vidět na krátkém videu. Posádka naštěstí zůstala nezraněna.