Dnes je 26. dubna 2024, Svátek má Oto, zítra Jaroslav

OS 07 - Uusikaupunki Ralli

Mikkonen útočí na finské zlato

7. září 2007 • 06:00

Jediný bod dělí Jussiho Välimäkiho od Jarmo Mikkonena, vítěze nedávné Uusikaupunki Ralli a nového leadera finského mistrovství, do jehož konce zbývá jediný podnik. Na chladném severu tedy bude ještě pořádně horko, nyní se však podívejme na průběh sedmého dílu skandinávského seriálu, který se konal v Uusikaupunki, malém městečku na pobřeží Botnického zálivu.

Mikkonen na Peugeotu 206 WRC vstoupil do pouze 84 kilometry dlouhé soutěže nejlépe, vyhrál dva úvodní testy. Třetí se stal kořistí Ariho Vihavainena, ten však z náskoku skandinávském legendy ukrojil pouze dvě desetiny. Oba jezdce dělilo pouze několik sekund, avšak celé potenciální drama skončilo už na RZ 4, kdy Vihavainen vyletěl z trati. Dosavadní leader Välimäki měl potíže s brzdami a propadl se na konečné deváté místo, čímž post vedoucího jezdce mistrovství ztratil. Za poznámku stojí, že Välimäki prakticky hned po projetí cílem zamířil na letiště, aby odcestoval na další díl APRC do Indonésie.

Další smolaři soutěže: Jari Ketomaa, který vůbec neodstartoval do rally skrze stávkující palivovou pumpu, Kosti Katajamäki, který na RZ 2 chytil defekt, kvůli porouchanému heveru ovšem nebylo možné kolo vyměnit. Nakonec odstoupil po RZ 5, na které po havárii skončil i Toni Klemets.

Po třetí výhře v sezoně mohl titul ve třídě N3 slavit Joonas Lindroos. Pilotoval Hondu Civic Type R, stejně jako pět dalších nejrychlejších konkurentů. Nejrychlejším zahraničním jezdcem rally byl Igor Sokolov v lanceru Evo IX, který skončil na 25. místě. Jeho krajan Radik Shaymiev poslal svůj Peugeot 207 S2000 přes střechu už na RZ 2 a přestože vůz dovezl do cíle vložky, rally pro něj skončila.