Dnes je 18. dubna 2024, Svátek má Valérie, zítra Rostislav

OS 07 - Hellendoorn Rally

Stříbrná bitva na Hellendoornu

18. září 2007 • 04:00

Třináct vozů kategorie WRC se objevilo na startu Hellendoorn Rally, největší nizozemské soutěže, která je pokračovatelem tradiční Golden Tulip Rally. Přijel také Belgičan Patrick Snijers, který přivezl Porsche 996 GT3. Někdejší účastník zlínské Barum rally Jan de Winkel vyměnil Renault Clio S1600 za Subaru Impreza WRC S12 týmu ATM Motorsport, který se primárně stará o stejný vůz Marka van Eldika. Do třetí „es-dvanáctky“ – tentokráte z dílen Erika Weverse, usedl i René Kuipers, jenž tak od opuštění kokpitu fabie WRC absolvoval již třetí závod v subaru.

Po první rychlostní zkoušce shodným časem vedli Snijers a Wevers, mimochodem vítěz Golden Tulip Rally 2003 a 2005. Druhou fabii Wevers Sportu řízenou Harry Kleinjanem hned zpočátku vyřadil požár. Od RZ 2 vedl Wevers, počínaje druhou sekcí ale začal tempo udávat van Eldik se subaru – již korunovaný letošní mistr Holandska vyhrál sedm testů v řadě. Celkem vyhrál deset „erzet“, čtyři zbyly Weversovi a tři de Winkelovi.

Van Eldik nejbližším se soupeřům postupně vzdaloval a nakonec jim utekl o necelou minutu, boj o druhé místo však byl dramatický až do konce. Erik Wevers i Jan de Winkel totiž měli v cíli soutěže na sekundu shodný čas! Nakonec podle řádů rozhodl výsledek úvodní rychlostní zkoušky, kterou projel rychleji pilot škodovky – jemu nakonec připadlo celkové druhé místo.