Dnes je 2. května 2024, Svátek má Zikmund, zítra Alexej

OS 08 - Tahko Spa Ralli

Tahko Spa Rally vyhrál Välimäki, Salo bez bodů

11. března 2008 • 07:00

Jussi Välimäki v „áčkovém“ Lanceru Evo VIII letos poprvé přerušil hegemonii produkčních vozů ve finském mistrovství. Poslední zimní díl tohoto šampionátu se konal v okolí sedmitisícového městečka Nilsiä. Na druhém místě skončil Ari Vihavainen ve Focusu WRC, bronzový stupeň vítězů vybojoval nejrychlejší jezdec skupiny N, Jari Ketomaa s novou Imprezou STi 2008. Dosavadní lídr šampionátu Juha Salo tentokrát vyšel naprázdno.

Po páteční speciálce se usadil na čele Vihavainen. Zůstal tam i po prvním sobotním testu, pak se před něj ale dostal Kosti Katajamäki. Na třetí rychlostní zkoušce vyletěl z trati Juha Salo, vítěz prvních dvou dílů finského šampionátu. Smůla potkala i druhého jezdce finského Ralliartu, doposud vedoucího Kostiho Katajamäkiho. Do kontroly přeskupení totiž přijel o tři minuty dříve a následovala tvrdá několika minutová penalizace, bez které by jezdec patrně vyhrál skupinu N.

Jussi Välimäki vyhrál pouze RZ 6, i to mu ale stačilo k celkovému triumfu. Tři vložky vyhrál Janne Tuohino s Imprezou WRC z maďarského Korda Racingu. Jeden a půlminutovou ztrátu mu přinesly na RZ 5 problémy s hydraulikou. Tuohino byl ze spolehlivosti svého vozu opět rozčarován a pravděpodobně to bylo jeho poslední vystoupení s imprezou maďarské stáje. Cíl neviděl Peugeot 206 WRC Jarmo Mikkonena, který skončil mimo trať stejně jako Salovo mitsubishi na RZ 3. Smůla i nadále provází Kristiana Sohlberga; podobně jako u Jana Kopeckého v Mexiku selhal i ve Finsku u Fiatu Grande Punto S2000 ze zlínského JM Engineeringu motor.