Dnes je 24. dubna 2024, Svátek má Jiří, zítra Marek

OS 08 - Start Autó Rallye Eger

Jozef Béreš po sobote prvý

6. dubna 2008 • 01:00

Úvodná súťaž seriálu TEMPUS BECEP Rally 2008 odštartovala dnes ráno v maďarskom meste Eger. Autó Start Rally Eger 2008 bola premiérou nového navigátora teamu TEMPUS STYLLEX Róberta Müllera, ktorý sa posadil na „horúce“ sedadlo vedľa Jozefa Béreša. Druhou novinkou bolo nasadenie novej techniky: Renault Clio S1600 nahradilo vozidlo kategórie Super 2000 - Fiat Grande Punto, s ktorým plánuje team absolvovať sezónu 2008.

Prvé krátke zoznámenie s vozidlom, len deň pred štartom súťaže definovalo i ciele teamu na maďarských tratiach: absolvovať čo najviac „ostrých“ kilometrov, postupne si zvykať na novú techniku a ladiť jej nastavenie. Samozrejme všetci okolo trate očakávali od Jožka atakovanie tých najvyšších priečok.

Prvé tri rýchlostné skúšky absolvovali posádky na suchej trati. Profil neuveriteľne rýchlej RS1 vyhovoval skôr vozidlám s vysokou „maximálkou“ a tak v cieli príjemne prekvapil druhý najrýchlejší čas v hodnotení slovenského šampionátu. Keďže najrýchlejší Drotár „chytil“ hneď v úvode penalizáciu 10 sekúnd za neskorý príjazd do časovej kontroly, posádka teamu TEMPUS STYLLEX figurovala na vedúcom mieste v hodnotení MSR. Poliak Grzyb, štartujúci s identickým vozidlom sa však nechcel vzdať bez boja, vyhral RS2 a predstihol Béreša v priebežnom hodnotení o 0,6 sekundy. Hneď na nasledujúcej RS3 však skončil po hodinách mimo trate a stratil viac ako 2 minúty. Vyhral Orsák, Ďodimu tretí čas v RS3 stačil na to, aby opäť získal vedúcu pozíciu v MSR.

Do druhého kola odštartovali posádky za mierneho dažďa, čo ešte viac zdramatizovalo situáciu na trati. Pre Béreša s Müllerom to bola ďalšia novinka. Len čo si začali zvykať na správanie Punta na suchom asfalte, museli sa prispôsobovať „mokrým“ podmienkam a hľadať nastavenia na tento typ povrchu.

V rýchlej RS4 skončil Ďodi tretí medzi Slovákmi, čo stačilo na udržanie vedúcej pozície v priebežnom poradí. Grzyb opäť skončil mimo trať a odstúpil z pretekov. Vo výbornej forme idúci Orsák sa však k posádke teamu TEMPUS STYLLEX začal nebezpečne približovať. V RS5 Ďodi zajazdil ďalší tretí čas a jeho náskok na vedúcej pozícii pred Orsákom sa zmenšil na 0,8 sekundy! Víťazstom v RS6 „odskočili“ Ďodi s Robim konkurencii o slušných 30 sekúnd, keď sa príliš nedarilo práve Orsákovi. Ostrému tempu nestačila ani maďarská špička v triede N4 a tak po RS6 figuroval Béreš na vedúcej pozícii i v celkovom hodnotení triedy N4 pred Asim.

Do záverečných dvoch rýchlostných skúšok bola taktika jednoznačná: neurobiť chybu a udržať vybojovanú pozíciu. Podmienky na trati sa rapídne zhoršili. Voda a množstvo „vyťahaného“ blata z predchádzajúcich prejazdov vytvorili z trate doslova klzisko. Ďodi však ukázal, že patrí k absolútnej špičke. Výborným 6. časom v absolútnom poradí na RS7 a dokonca 3. časom na RS8 súperil úspešne s vozidlami kategórie WRC a vytvoril si pred nedeľňajšou II. etapou slušný náskok pred svojimi súpermi v hodnotení Majstrovstiev Slovenska. Usadil sa i na vedúcej pozícii v skupine N a v absolútnom hodnotení figuruje na skvelom 6. mieste.

V nedeľu čaká na posádky 6 rýchlostných skúšok, do cieľa by mali doraziť krátko pred 14-tou hodinou. Cieľom teamu TEMPUS STYLLEX je ďalšie spoznávanie nového vozidla, hľadanie vhodných nastavení podvozku a udržanie vybojovanej pozície v hodnotení šampionátu TEMPUS BECEP Rally 2008.