Dnes je 19. dubna 2024, Svátek má Rostislav, zítra Marcela

OS 08 - Start Autó Rallye Eger

Fiat Rufa Rally Team po úvodnej súťaži

8. dubna 2008 • 14:30

Prvému podujatiu slovenského šampionátu TEMPUS BECEP RALLY 2008 – majstrovstvá Slovenska predchádzala v tíme FIAT RUFA Rally Team dôsledná príprava. Nastalo tu niekoľko zmien, ktoré sme už vopred avizovali.

V prvom rade zmena v technike. FIAT RUFA Rally Team sa po dohode s J.M.Engineeringom dohodol na prenájme FIAT Abarth Grande Punto S2000 minimálne na všetky súťaže zaradené do TEMPUS BECEP RALLY 2008 a navyše Roberta Hundlu na mieste spolujazdca nahradil Przemyslav Mazur, ktorý s Grzegorzom Grzybom štartoval na slovenských tratiach už v roku 2005. Zmena techniky prináša aj nové, nepoznané. Zopár desiatok kilometrov v rámci testovania tesne pred úvodnou súťažou, slúžilo len na bežné spoznanie vozidla.

Prvé ostré kilometre prebiehali až na samotnej súťaži v maďarskom Egeri. Štart do prvej rýchlostnej skúšky bol sprevádzaný s jasným cieľom. Jazdiť pokojne a zoznámiť sa s technikov čo najdôkladnejšie. Toto sa aj podarilo. Plán do druhej rýchlostnej skúšky už bol jasný. Zatlačiť a postupne zisťovať hraničné možnosti vozidla. Tento plán vyšiel nad očakávanie. Grzyb vyhral rýchlostnú skúšku v rámci slovenského šampionátu pred Bérešom jr. o 6,3 sekundy a zásluhou tohto víťazstva sa dostal do celkového vedenia. Spokojní a dobre naladení s predchádzajúceho úspechu nastupovali Grzyb s Mazurom do poslednej rýchlostnej skúšky prvej sekcie.

Ich dobrú náladu zmrazila jazdecká chyba po ktorej skončili v hodinách a následne v priekope. Aj napriek obetavosti divákov, ktorí sa snažili dostať auto čo najskôr naspäť na cestu, tu posádka FIAT RUFA Rally Team stratila viacej ako dve minúty, čo ich v celkovom poradí posunulo až na siedmu priečku v rámci TEMPUS BECEP RALLY 2008.

„Hneď po tomto výlete mimo trať som cítil, že auto nie je úplne v poriadku, začínala šmýkať spojka a niečo v ňom klepalo. Po tejto rýchlostnej skúške nasledoval servis a tak mechanici auto komplet prezrel a opravili čo mohli. Ale preklzujúca spojka ostala, na to nebolo dosť času. Už pri výjazde zo servisu auto nešlo celkom podľa mojich predstáv a vo štvrtej rýchlostnej skúške sme boli v jednej zo zákrut veľmi rýchly a navyše sa pridala aj moja nervozita z nie úplne dobre fungujúceho auta a opäť sme skončili mimo trať. Tu sme stratili viacej ako 5 minút. Po tejto rýchlostnej skúške sme nakoniec kvôli preklzujúcej spojke odovzdali jazdný výkaz a zo súťaže odstúpili,“ povedal nám o svojich najhorších chvíľach na úvodnej rely Grzegorz Grzyb.

Jedna súťaž skončila a druhá je predo dvermi a tak FIAT RUFA Rally Team budú mať možnosť diváci zhliadnuť už o necelé tri týždne na IVECO RALLY ROŽŇAVA kam sa posádka aj celý tím veľmi tešia.