Dnes je 18. dubna 2024, Svátek má Valérie, zítra Rostislav

OS 08 - Rally Sørland

Na Rally Sørland nejúspěšnější Mads Østberg

5. května 2008 • 07:00

Mads Østberg oplatil Andreasi Mikkelsenovi dvě porážky z předchozích soutěží norského mistrovství a po vítězství na Rally Sørland se bodově dotáhl na svého největšího soupeře. Soutěž byla po trojici sněhových podniků v letošním norském seriálu první, která se konala na šotolině; její centrum se nacházelo v Mandalu. Zajímavostí byl premiérový start Patrika Sandella s vozem WRC; Švéd usedl do fabie od Bernharda Kongsruda a dojel s ní na celkovém čtvrtém místě.

Po páteční části, která obsahovala tři rychlostní zkoušky, se na čele usadil Mads Østberg, jenž vyhrál RZ 2 a 3; před druhým dnem měl na druhého Anderse Grøndala náskok 13.6 sekund. Ten sice dokázal vyhrát první vložku, jenže pak se v jeho subaru vyskytly problémy se vstřikováním vody do válců a s brzdami. Potíže se nevyhnuly ani Mikkelsenovi, jehož focus ztratil výkon kvůli uvolněné hadici od turba; po prvním dni mu patřilo čtvrté místo za nejrychlejším „enkařem“ Berntem Kollevoldem

Druhý den Østberg vyhrál pět testů, pouze ten závěrečný projel nejrychleji Mikkelsen, který podle svých slov doplatil na nepřesný rozpis. „V pátek jsem byl nějaký nervozní, na první zkoušce jsme šli ven, což nás stálo asi dvacet sekund,“ řekl v cíli Mads Østberg. „Později jsem se ale uklidnil a už se jelo dobře. Jsem rád, že se nám konečně zase povedlo vyhrát. Teď nás čekají starty na mistrovství světa, v Itálii a Řecku.“

Grøndala i Sandella zpomalily defekty pneumatik. Madsův otec Morten Østberg měl ještě míň štěstí; po přeslechnutí spolujezdce skončil s imprezou v náspu, o který prorazil chladič. Ve skupině N vyhrál tři testy další švédský host Oscar Svedlund, jenže tříminutová ztráta po jezdecké chybě na RZ 3 jej poslala dolů výsledkovou tabulkou; nakonec definitivně odpadl po dalším výletu na poslední zkoušce, přesto byl s imprezou vybavenou vylepšeným motorem z Autotech Motorsportu spokojen.