Dnes je 27. dubna 2024, Svátek má Jaroslav, zítra Vlastislav

OS 08 - Rally of Canberra

Crocker popáté vítězem v Canbeře

4. června 2008 • 07:00

Cody Crocker pokořil rekord legendárního Possuma Bourneho, když popáté vyhrál australskou Rally of Canberra. Soutěž byla pochopitelně zařazena do australského mistrovství, mimo to se ale jednalo i o druhý díl Asijsko-pacifického mistrovství FIA. První den Rocker vyhrál všechny testy kromě dvou, když musel prudce brzdit a vyhýbat se klokanům; vložky tak ovládl Scott Pedder.

Katsushito Taguchi, jenž vyhrál shakedown před startem rally, se se soutěží rozloučil už na RZ 2, když v jeho lanceru přestala fungovat palivová pumpa. Jeho stájový kolega Pedder trefil jednu z bran, poškodil zadní kolo a ztratil téměř 40 sekund na Rockera. Třetí místo držel Eli Evans, bratr úřadujícího mistra Austrálie Simona. Debut v Hondě Civic Type-R R3 týmu JAS Motorsport si odbýval britský host Guy Wilks, kterému po prvním dni patřilo páte místo za Deanem Herridgem. Michael Guest v impreze oblečené do barev Pirteku měl výlet d příkopy, při kterém poškodil zavěšení, etapou navíc zakončil srážkou s klokanem. Takuma Kamada představil novou imprezy z dílny Arai Motorsportu, ale po dvou defektech, poškozeném tlumiči a s přehřívajícími se brzdami odstoupil po RZ 7.

V neděli se Taguchi kvůli etapovým bodům vrátil na trať a nakonec dokázal vybojovat dva, přičemž k etapovému vítězství mu do Crocekra chyběly pouze čtyři desetiny sekundy. Novým lídrem mistrovství se stal Dean Herridge, jenž skončil celkově druhý s téměř tříminutovou ztrátou na vítěze. Druhý den nedokončili Scott Pedder, jemuž vytekl olej ze zadního diferenciálu. I Kamada se vrátil v rámci SupeRally, po nárazu do stromu ale ztratil dalších osm minut.

Rally of Canberra byla domácí soutěží pro tým Toyota Racing Development. První den ovládl domácí jezdec Neal Bates, jenž s Corollou S2000 vedl od úvodního testu. Simon Evans nabral minutovou ztrátu když se i on potkal s klokanem, mistr Austrálie si ale spravil chuť druhý den, který ovládl stylem start-cíl. Premiéru na australském kontinentu si v anbeře odbyl i jihoafrický VW Polo S2000; přivezl jej obchodník z Queenslandu Marius Swart. V samostatně hodnocených etapách zajel desáté, resp. čtrnácté místo.