Dnes je 3. května 2024, Svátek má Alexej, zítra Květoslav

OS 08 - Total International Rally

Jihoafrický šampionát exhibicí Hergena Fekkena

7. června 2008 • 02:00

Hergen Fekken, reprezentující „tovární“ tým BP Volkswagen, se stal jasnou hvězdou letošního mistrovství Jihoafrické republiky. Ze čtyř soutěží dvě vyhrál, dvakrát dojel druhý a nyní disponuje třiatřicetisekundovým náskokem na svého stájového kolegu Jana Habiga. Zatím poslední triumf se zrodil minulý víkend na Total International Rally v provincii Mpumalanga.

Během této soutěže Fekken vyhrál sedm měřených testů a v cíli měl nákok minutu a čtvrt před druhým Johnnym Gemmelem, jenž vyhrál dvě vložky. Čtyři rychlostní zkoušky ovládl Mark Cronje, zbývající tři se staly kořistí Jean-Pierra Damseuxe. Po osmi pátečních RZ Cronje na Fekkena ztrácel pouze šest sekund, na poslední vložce toho dne ale se svou toyotou vyletěl do lesa. Další den nastoupil po konzultaci s lékařem a s několika obstřiky proti bolesti. Cronje vyhrál RZ 10 a přiblížil se Fekkenovi na dostřel čtyř sekund, pak se ale v jeho RunXu zasekla převodovka a posádka týmu Castrol Toyota tak musela definitivně odstoupit.

Jean-Pierre Damseaux vystartoval do rally s penalizací za tři minuty zpoždění, které nabral hned v prvním servisu ještě před samotným startem první vložky. V závěru ale ustál souboj o třetí místo s Janem Habigem a poprvé od roku 2006 tak mohl vystoupit na podium pro tři nejlepší posádky. Podobně jako v minulých dvou soutěžích se Visser du Plessis trápil s novým subaru, kategorii produkčních vozů nakonec vyhrál Charl Wilken na starší specifikaci imprezy. Desítku uzavřely sestry Lola a Megan Verlaquovy, které pro příští podnik ohlásily přechod z mitsubishi do toyoty kategorie Super 2000.